| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kobiety są przedsiębiorcze

Kobiety są przedsiębiorcze

Jedynie 40 % kobiet zdolnych do pracy jest aktywnych zawodowo, co niekorzystnie wpływa na gospodarkę. Tym bardziej, że Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Nowych rozwiązań podczas październikowej konferencji w Rzeszowie szukały m.in.: Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan oraz Magdalena Środa.

W Polsce kobiety stanowią 35% menedżerów i dyrektorów, 36% przedsiębiorców (Niemcy - 28%, Szwecja - 26%), a aż 94% Polek ma co najmniej średnie wykształcenie, co plasuje nas w samej czołówce Europy. Jednak wskaźnik zatrudnienia Kobiet ciągle pozostaje niski.

Pomimo tego, że kobiety są lepiej wykształcone, bardziej efektywne i pracowite są zatrudniane o wiele rzadziej niż mężczyźni. Różnice w podejściu do kobiet i mężczyzn jeszcze bardziej dobitnie pokazuje mediana zarobków kobiet i mężczyzn w poszczególnych województwach.

Do głównych problemów kobiet na rynku pracy zaliczyć należy niewielką ilość

ofert

pracy skierowaną do tej grupy (np. język ogłoszeń: poszukuje się dyrektora, menedżera, kierownika, a drugiej strony sekretarki, czy asystentki), dyskryminujące, dodatkowe pytania o sytuację rodzinną, plany prokreacyjne, oraz ciągle bardzo wyraźnie różnice w zarobkach. Tzw. sfeminizowane zawody (nauczycielka, pielęgniarka) należą do najmniej płatnych. Niskie zatrudnienie kobiet powyżej 55 roku życia powoduje, że szybko rezygnują one z jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Do tego wszystkiego problemy godzenia życia prywatnego z zawodowym, a nawet mobbing w pracy sprawiają, że sytuacja kobiet w pracy nie zmienia się na lepsze.

Obok wszystkich niepokojących sygnałów, są też i te dobre. W czasie kryzysu ekonomicznego zmniejszył się udział kobiet w bezrobociu rejestrowanym. Niestety, bezrobocie wśród Kobiet ciągle przewyższa bezrobocie wśród mężczyzn.

Polecamy: Co z jednym okienkiem dla przedsiębiorców

Dlatego najpoważniejsze wyzwania na bliską przyszłość to:

  • zwiększenie potencjału kobiet na rynku pracy oraz zarządzanie różnorodnością przyczyniają się do lepszego działania firm i osiągania przez nie lepszych wyników - firmy ze zróżnicowanym składem zarządu mają o 48% wyższy wzrost przychodów niż średnia dla danej branży - na podst. A. Wróbel w ThinkTank Kobiety, 2010. Dlatego ważne jest upowszechnienie tej wiedzy w gospodarce i administracji.
  • łączenie życia prywatnego i zawodowego
  • wprowadzenie mechanizmów opieki nad dziećmi i osobami zależnymi
  • wydłużenie obecności kobiet na rynku pracy
  • uelastycznienie przepisów o czasie pracy, które uwzględniają potrzeby rodziców.

Te wyzwania powinny jak najszybciej stać się rzeczywistością, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polski, która chce być silną gospodarką nie stać dłużej na takie marnowanie potencjału połowy ludności.

Polecamy: Skończyłaś studia? Załóż własny biznes

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »