reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kobiety są przedsiębiorcze

Kobiety są przedsiębiorcze

Jedynie 40 % kobiet zdolnych do pracy jest aktywnych zawodowo, co niekorzystnie wpływa na gospodarkę. Tym bardziej, że Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Nowych rozwiązań podczas październikowej konferencji w Rzeszowie szukały m.in.: Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan oraz Magdalena Środa.

W Polsce kobiety stanowią 35% menedżerów i dyrektorów, 36% przedsiębiorców (Niemcy - 28%, Szwecja - 26%), a aż 94% Polek ma co najmniej średnie wykształcenie, co plasuje nas w samej czołówce Europy. Jednak wskaźnik zatrudnienia Kobiet ciągle pozostaje niski.

Pomimo tego, że kobiety są lepiej wykształcone, bardziej efektywne i pracowite są zatrudniane o wiele rzadziej niż mężczyźni. Różnice w podejściu do kobiet i mężczyzn jeszcze bardziej dobitnie pokazuje mediana zarobków kobiet i mężczyzn w poszczególnych województwach.

Do głównych problemów kobiet na rynku pracy zaliczyć należy niewielką ilość

ofert

pracy skierowaną do tej grupy (np. język ogłoszeń: poszukuje się dyrektora, menedżera, kierownika, a drugiej strony sekretarki, czy asystentki), dyskryminujące, dodatkowe pytania o sytuację rodzinną, plany prokreacyjne, oraz ciągle bardzo wyraźnie różnice w zarobkach. Tzw. sfeminizowane zawody (nauczycielka, pielęgniarka) należą do najmniej płatnych. Niskie zatrudnienie kobiet powyżej 55 roku życia powoduje, że szybko rezygnują one z jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Do tego wszystkiego problemy godzenia życia prywatnego z zawodowym, a nawet mobbing w pracy sprawiają, że sytuacja kobiet w pracy nie zmienia się na lepsze.

Obok wszystkich niepokojących sygnałów, są też i te dobre. W czasie kryzysu ekonomicznego zmniejszył się udział kobiet w bezrobociu rejestrowanym. Niestety, bezrobocie wśród Kobiet ciągle przewyższa bezrobocie wśród mężczyzn.

Polecamy: Co z jednym okienkiem dla przedsiębiorców

Dlatego najpoważniejsze wyzwania na bliską przyszłość to:

  • zwiększenie potencjału kobiet na rynku pracy oraz zarządzanie różnorodnością przyczyniają się do lepszego działania firm i osiągania przez nie lepszych wyników - firmy ze zróżnicowanym składem zarządu mają o 48% wyższy wzrost przychodów niż średnia dla danej branży - na podst. A. Wróbel w ThinkTank Kobiety, 2010. Dlatego ważne jest upowszechnienie tej wiedzy w gospodarce i administracji.
  • łączenie życia prywatnego i zawodowego
  • wprowadzenie mechanizmów opieki nad dziećmi i osobami zależnymi
  • wydłużenie obecności kobiet na rynku pracy
  • uelastycznienie przepisów o czasie pracy, które uwzględniają potrzeby rodziców.

Te wyzwania powinny jak najszybciej stać się rzeczywistością, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polski, która chce być silną gospodarką nie stać dłużej na takie marnowanie potencjału połowy ludności.

Polecamy: Skończyłaś studia? Załóż własny biznes

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama