REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty kontroli w firmie

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Koszty kontroli w firmie obciążają przedsiębiorcę, jeżeli mają związek z przeprowadzanymi badaniami laboratoryjnymi, czy też nałożonymi na kontrolowanego przedsiębiorcę karami pieniężnymi. Jakie koszty ponosi kontrolowany przedsiębiorca?

Koszty kontroli - badania laboratoryjne


Kontrolerzy prowadzący postępowania kontrolne u przedsiębiorcy mają prawo do przeprowadzenia w toku swoich działań badań laboratoryjnych. Jest to możliwe szczególnie podczas badania próbek towarów i produktów. Uprawnienia do zlecenia badań posiadają kontrolerzy inspekcji handlowej. Podczas badań sprawdza się jakość produktów oraz ich zgodność z deklarowaną przez przedsiębiorę specyfikacją produktu.

REKLAMA

Możliwość wysłania produktu do badania ma również prawo Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koszty przeprowadzenia badan ponosi kontrolowany przedsiębiorca - w przypadku kontroli zainicjowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przy kontroli produktu w ramach czynności Inspekcji Handlowej, kontrolowany przedsiębiorca poniesie koszty badań w przypadku, gdy badany produkt okaże się niespełniającym określonych wymagań.

Jeżeli badania wykażą uchybienia, kontrolowany przedsiębiorca otrzyma rachunek za przeprowadzone badania. Na zapłacenie rachunku przedsiębiorca ma 30 dni od dnia otrzymania rachunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt badania nie jest stały. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju produktu, metody badania i nakładu pracy laboratorium.


Zobacz: Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe


Kary, grzywny i mandaty

REKLAMA


Niektóre inspekcje w toku przeprowadzanej kontroli mają możliwość nałożenia na przedsiębiorcę kary pieniężnej. Oprócz kar pieniężnych możliwe jest nałożenie grzywny. Grzywna może być m.in. nałożona za brak realizacji zaleceń organów kontrolnych lub utrudnianie inspektorem prowadzenia kontroli. Należy bowiem pamiętać, że przedsiębiorca, który nie wykonuje decyzji nałożonych przez organy Inspekcji albo usuwa dowody lub produkty zabezpieczone w toku kontroli, musi liczyć się z tym, że za takie działanie może zostać ukarany grzywną w wysokości do 360 stawek dziennych, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 2.

Co więcej, uniemożliwianie albo utrudnianie inspektorowi przeprowadzania czynności kontrolnych jest karane aresztem do 30 dni albo grzywną w wysokości do 5.000 zł. Ten kto nie usuwa niezwłocznie uchybień porządkowych lub organizacyjnych stwierdzonych w toku kontroli, podlega karze grzywny w wysokości do 5.000 zł.

Większość organów kontroli, przy sprawowaniu swoich czynności, ma możliwość nakładania grzywien w formie mandatów. Inspektor może nałożyć mandat w wysokości maksymalnie 500 zł za jedno wykroczenie. W przypadku zbiegu wykroczeń mandat wystawiony przez inspektora nie może przekroczyć 1000 zł.

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA