REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty kontroli w firmie

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Koszty kontroli w firmie obciążają przedsiębiorcę, jeżeli mają związek z przeprowadzanymi badaniami laboratoryjnymi, czy też nałożonymi na kontrolowanego przedsiębiorcę karami pieniężnymi. Jakie koszty ponosi kontrolowany przedsiębiorca?

Koszty kontroli - badania laboratoryjne


Kontrolerzy prowadzący postępowania kontrolne u przedsiębiorcy mają prawo do przeprowadzenia w toku swoich działań badań laboratoryjnych. Jest to możliwe szczególnie podczas badania próbek towarów i produktów. Uprawnienia do zlecenia badań posiadają kontrolerzy inspekcji handlowej. Podczas badań sprawdza się jakość produktów oraz ich zgodność z deklarowaną przez przedsiębiorę specyfikacją produktu.

REKLAMA

Możliwość wysłania produktu do badania ma również prawo Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koszty przeprowadzenia badan ponosi kontrolowany przedsiębiorca - w przypadku kontroli zainicjowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przy kontroli produktu w ramach czynności Inspekcji Handlowej, kontrolowany przedsiębiorca poniesie koszty badań w przypadku, gdy badany produkt okaże się niespełniającym określonych wymagań.

Jeżeli badania wykażą uchybienia, kontrolowany przedsiębiorca otrzyma rachunek za przeprowadzone badania. Na zapłacenie rachunku przedsiębiorca ma 30 dni od dnia otrzymania rachunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt badania nie jest stały. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju produktu, metody badania i nakładu pracy laboratorium.


Zobacz: Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe


Kary, grzywny i mandaty

REKLAMA


Niektóre inspekcje w toku przeprowadzanej kontroli mają możliwość nałożenia na przedsiębiorcę kary pieniężnej. Oprócz kar pieniężnych możliwe jest nałożenie grzywny. Grzywna może być m.in. nałożona za brak realizacji zaleceń organów kontrolnych lub utrudnianie inspektorem prowadzenia kontroli. Należy bowiem pamiętać, że przedsiębiorca, który nie wykonuje decyzji nałożonych przez organy Inspekcji albo usuwa dowody lub produkty zabezpieczone w toku kontroli, musi liczyć się z tym, że za takie działanie może zostać ukarany grzywną w wysokości do 360 stawek dziennych, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 2.

Co więcej, uniemożliwianie albo utrudnianie inspektorowi przeprowadzania czynności kontrolnych jest karane aresztem do 30 dni albo grzywną w wysokości do 5.000 zł. Ten kto nie usuwa niezwłocznie uchybień porządkowych lub organizacyjnych stwierdzonych w toku kontroli, podlega karze grzywny w wysokości do 5.000 zł.

Większość organów kontroli, przy sprawowaniu swoich czynności, ma możliwość nakładania grzywien w formie mandatów. Inspektor może nałożyć mandat w wysokości maksymalnie 500 zł za jedno wykroczenie. W przypadku zbiegu wykroczeń mandat wystawiony przez inspektora nie może przekroczyć 1000 zł.

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA