reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Koszty kontroli w firmie

Koszty kontroli w firmie

Koszty kontroli w firmie obciążają przedsiębiorcę, jeżeli mają związek z przeprowadzanymi badaniami laboratoryjnymi, czy też nałożonymi na kontrolowanego przedsiębiorcę karami pieniężnymi. Jakie koszty ponosi kontrolowany przedsiębiorca?

Koszty kontroli - badania laboratoryjne


Kontrolerzy prowadzący postępowania kontrolne u przedsiębiorcy mają prawo do przeprowadzenia w toku swoich działań badań laboratoryjnych. Jest to możliwe szczególnie podczas badania próbek towarów i produktów. Uprawnienia do zlecenia badań posiadają kontrolerzy inspekcji handlowej. Podczas badań sprawdza się jakość produktów oraz ich zgodność z deklarowaną przez przedsiębiorę specyfikacją produktu.

Możliwość wysłania produktu do badania ma również prawo Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koszty przeprowadzenia badan ponosi kontrolowany przedsiębiorca - w przypadku kontroli zainicjowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Przy kontroli produktu w ramach czynności Inspekcji Handlowej, kontrolowany przedsiębiorca poniesie koszty badań w przypadku, gdy badany produkt okaże się niespełniającym określonych wymagań.

Jeżeli badania wykażą uchybienia, kontrolowany przedsiębiorca otrzyma rachunek za przeprowadzone badania. Na zapłacenie rachunku przedsiębiorca ma 30 dni od dnia otrzymania rachunku.

Koszt badania nie jest stały. Jego wysokość jest uzależniona od rodzaju produktu, metody badania i nakładu pracy laboratorium.


Zobacz: Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe


Kary, grzywny i mandaty


Niektóre inspekcje w toku przeprowadzanej kontroli mają możliwość nałożenia na przedsiębiorcę kary pieniężnej. Oprócz kar pieniężnych możliwe jest nałożenie grzywny. Grzywna może być m.in. nałożona za brak realizacji zaleceń organów kontrolnych lub utrudnianie inspektorem prowadzenia kontroli. Należy bowiem pamiętać, że przedsiębiorca, który nie wykonuje decyzji nałożonych przez organy Inspekcji albo usuwa dowody lub produkty zabezpieczone w toku kontroli, musi liczyć się z tym, że za takie działanie może zostać ukarany grzywną w wysokości do 360 stawek dziennych, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 2.

Co więcej, uniemożliwianie albo utrudnianie inspektorowi przeprowadzania czynności kontrolnych jest karane aresztem do 30 dni albo grzywną w wysokości do 5.000 zł. Ten kto nie usuwa niezwłocznie uchybień porządkowych lub organizacyjnych stwierdzonych w toku kontroli, podlega karze grzywny w wysokości do 5.000 zł.

Większość organów kontroli, przy sprawowaniu swoich czynności, ma możliwość nakładania grzywien w formie mandatów. Inspektor może nałożyć mandat w wysokości maksymalnie 500 zł za jedno wykroczenie. W przypadku zbiegu wykroczeń mandat wystawiony przez inspektora nie może przekroczyć 1000 zł.

 
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

reklama

Czytaj także

Autor:

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama