reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?

Osoby rozpoczynające prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zmuszone opłacać składki na powszechnych zasadach mogą być znacznie obciążone finansowo. Dlatego ustawodawca w stosunku do początkujących przedsiębiorców przewidział preferencyjną podstawę wymiaru składki, z zastrzeżeniem spełnienia określonych prawem warunków. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o działalności gospodarczej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz.U.2009.205.1585). Obniżona składka nie dotyczy wyłącznie dwóch rodzajów ubezpieczeń, bowiem ma ona zastosowanie również do składek na ubezpieczenia wypadkowe i dobrowolne ubezpieczenia chorobowe. Objęcie przedsiębiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na jego wniosek od dnia w nim wskazanego, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek złożono.


Zobacz również: Opłacanie składek ZUS


Wyjątki w zakresie kryterium podmiotowego


Preferencyjne składki są stosowane w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Należy jednak zaznaczyć, ze nie będą one miały zastosowania w stosunku do innych osób, które zalicza się do prowadzących działalność gospodarczą zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy, a w tym:


1. twórców i artystów,


2. osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:


a. w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b. z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,


3. wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;


4. osób prowadzących niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty.

reklama

Czytaj także

Autor:

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama