REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 bilion euro niezapłaconych podatków w UE

zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE
zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zaprezentowała 6 grudnia 2012 r. plan działania przewidujący skuteczniejszą reakcję UE na oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania. Określono w nim kompleksowy pakiet środków do zastosowania w chwili obecnej i w przyszłości, które mają pomóc państwom członkowskim w zabezpieczeniu dochodów podatkowych.

-„Oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania powodują każdego roku w UE straty rzędu biliona euro. Stanowi to nie tylko skandaliczny ubytek tak potrzebnych dochodów, ale także zagraża uczciwemu opodatkowaniu. Państwa członkowskie muszą oczywiście zaostrzyć krajowe środki służące zwalczaniu oszustw podatkowych, jednak wyłącznie jednostronne rozwiązania nie przyniosą pożądanych efektów. Na jednolitym rynku, w zglobalizowanej gospodarce, niedopasowanie przepisów krajowych i luki w tych przepisach stają się skutecznym narzędziem w rękach osób szukających sposobów na uchylanie się od płacenia podatków. Zasadnicze znaczenie ma zatem zdecydowane i spójne stanowisko UE wobec osób uchylających się od opodatkowania oraz osób ułatwiających im tego rodzaju proceder” - powiedział Algirdas Šemeta, komisarz odpowiedzialny za podatki.

REKLAMA

Komisja przyjęła dwa zalecenia zachęcające państwa członkowskie do podjęcia natychmiastowych i skoordynowanych działań w sprawie konkretnych pilnych problemów.

REKLAMA

Pierwsze zalecenie przewiduje zdecydowaną reakcję UE wobec rajów podatkowych, wykraczającą poza dotychczasowe środki międzynarodowe. Zachęcono w nim państwa członkowskie do identyfikowania – korzystając ze wspólnych kryteriów – rajów podatkowych i wpisywania ich na krajowe „czarne listy”. Określono w nim również konkretne środki mające na celu przekonanie tych państw spoza UE do stosowania unijnych standardów rządzenia (czyli do stosowania wyższych obciążeń podatkowych).

Drugie zalecenie dotyczy agresywnego planowania podatkowego. Wskazano w nim sposoby rozwiązywania kwestii formalno-prawnych i eliminowania luk wykorzystywanych przez niektóre przedsiębiorstwa w celu unikania płacenia swoich zobowiązań podatkowych. Państwa członkowskie zachęca się do wzmocnienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby wykluczyć sytuacje, w których pewne transakcje nie zostają w ogóle opodatkowane. Państwa członkowskie powinny również przyjąć wspólną ogólną zasadę zapobiegania nadużyciom, na podstawie której mogłyby pomijać wszelkie sztuczne porozumienia zawierane w celu uniknięcia opodatkowania i opodatkowywać czynności w oparciu o ich faktyczny cel gospodarczy.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

Inne inicjatywy przewidziane w ogłoszonym planie działania obejmują:

- wprowadzenie kodeksu podatników;

- wprowadzenie unijnego numeru identyfikacji podatkowej, a także

- przegląd zapisanych w kluczowych dyrektywach UE przepisów służących zwalczaniu nadużyć oraz opracowanie wspólnych wytycznych w zakresie monitorowania przepływów pieniężnych.

REKLAMA

W celu dalszego usprawnienia podejmowanych w UE prac poświęconych szkodliwej konkurencji podatkowej zaapelowano do państw członkowskich o zdynamizowanie prac nad unijnym kodeksem postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw (harmonizacja CIT).

W przypadku nieuzgodnienia i niewdrożenia w szybki i skuteczny sposób rozwiązań pozwalających wyeliminować konkretne przypadki niedopasowania przepisów, Komisja przedstawi, w stosownych przypadkach, wnioski ustawodawcze przewidujące podjęcie stosownych działań. Zalecono również rozszerzenie zakresu kodeksu postępowania o szczególne systemy podatkowe dla zamożnych osób fizycznych.

Przedstawiony przez Komisję plan działania stanowić będzie solidny wkład UE w międzynarodową debatę nad kwestiami uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania, zwłaszcza w obrębie OECD i grupy G20. Wzmocni zatem stanowisko UE, która domaga się wyższych standardów dobrego rządzenia w zakresie podatków na całym świecie.

Kolejne działania

Aby zadbać, by przedstawiony przez Komisję plan działania był realizowany w przyszłości, Komisja stworzy nowe aktywne narzędzia i tablice wyników służące monitorowaniu postępów, tak aby zachować impet w walce z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania. Nowa platforma na rzecz dobrego rządzenia w zakresie podatków pozwoli na monitorowanie stosowania przez państwa członkowskiego przyjętych dziś zaleceń i publikowanie sprawozdań w tym względzie.

Plan działania i zalecenia zostaną teraz przedstawione Radzie Ministrów Finansów UE i Parlamentowi Europejskiemu.

Wcześniejsze ustalenia

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu 2012 r. państwa członkowskie zwróciły się do Komisji o szybkie opracowanie konkretnych sposobów zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania, w tym w stosunkach z państwami trzecimi.

Pierwszą reakcją na to wezwanie było przyjęcie przez Komisję w czerwcu komunikatu formułującego kluczowe wyzwania, których źródłem są oszustwa podatkowe i uchylanie się od opodatkowania, oraz konkretne środki służące ich wyeliminowaniu (zob. IP/12/697). W komunikacie tym zapowiedziano również, że do końca roku Komisja wystąpi z planem działania oraz przedstawi konkretne pomysły na skuteczniejszą walkę z rajami podatkowymi i agresywnym planowaniem podatkowym. Dziś właśnie Komisja zrealizowała swoją zapowiedź.

Oprócz konieczności podejmowania działań na szczeblu UE, Komisja podkreśliła również konieczność poprawy przez państwa członkowskie poziomu przestrzegania przepisów prawa podatkowego oraz potrzebę zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi na gruncie krajowym. Do dziesięciu państw członkowskich skierowano szczegółowe zalecenia w tym względzie w ramach europejskiego semestru 2012.

Plan działania i zalecenia Komisji Europejskiej

Unijne strony internetowe poświęcone oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_fraud_evasion/index_en.htm

http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/publications/com_reports/taxation/index_en.htm

MEMO/12/949

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA