REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 bilion euro niezapłaconych podatków w UE

zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE
zwalczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej, oszustwa podatkowe w UE

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska zaprezentowała 6 grudnia 2012 r. plan działania przewidujący skuteczniejszą reakcję UE na oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania. Określono w nim kompleksowy pakiet środków do zastosowania w chwili obecnej i w przyszłości, które mają pomóc państwom członkowskim w zabezpieczeniu dochodów podatkowych.

-„Oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania powodują każdego roku w UE straty rzędu biliona euro. Stanowi to nie tylko skandaliczny ubytek tak potrzebnych dochodów, ale także zagraża uczciwemu opodatkowaniu. Państwa członkowskie muszą oczywiście zaostrzyć krajowe środki służące zwalczaniu oszustw podatkowych, jednak wyłącznie jednostronne rozwiązania nie przyniosą pożądanych efektów. Na jednolitym rynku, w zglobalizowanej gospodarce, niedopasowanie przepisów krajowych i luki w tych przepisach stają się skutecznym narzędziem w rękach osób szukających sposobów na uchylanie się od płacenia podatków. Zasadnicze znaczenie ma zatem zdecydowane i spójne stanowisko UE wobec osób uchylających się od opodatkowania oraz osób ułatwiających im tego rodzaju proceder” - powiedział Algirdas Šemeta, komisarz odpowiedzialny za podatki.

REKLAMA

Komisja przyjęła dwa zalecenia zachęcające państwa członkowskie do podjęcia natychmiastowych i skoordynowanych działań w sprawie konkretnych pilnych problemów.

REKLAMA

Pierwsze zalecenie przewiduje zdecydowaną reakcję UE wobec rajów podatkowych, wykraczającą poza dotychczasowe środki międzynarodowe. Zachęcono w nim państwa członkowskie do identyfikowania – korzystając ze wspólnych kryteriów – rajów podatkowych i wpisywania ich na krajowe „czarne listy”. Określono w nim również konkretne środki mające na celu przekonanie tych państw spoza UE do stosowania unijnych standardów rządzenia (czyli do stosowania wyższych obciążeń podatkowych).

Drugie zalecenie dotyczy agresywnego planowania podatkowego. Wskazano w nim sposoby rozwiązywania kwestii formalno-prawnych i eliminowania luk wykorzystywanych przez niektóre przedsiębiorstwa w celu unikania płacenia swoich zobowiązań podatkowych. Państwa członkowskie zachęca się do wzmocnienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby wykluczyć sytuacje, w których pewne transakcje nie zostają w ogóle opodatkowane. Państwa członkowskie powinny również przyjąć wspólną ogólną zasadę zapobiegania nadużyciom, na podstawie której mogłyby pomijać wszelkie sztuczne porozumienia zawierane w celu uniknięcia opodatkowania i opodatkowywać czynności w oparciu o ich faktyczny cel gospodarczy.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

Inne inicjatywy przewidziane w ogłoszonym planie działania obejmują:

- wprowadzenie kodeksu podatników;

- wprowadzenie unijnego numeru identyfikacji podatkowej, a także

- przegląd zapisanych w kluczowych dyrektywach UE przepisów służących zwalczaniu nadużyć oraz opracowanie wspólnych wytycznych w zakresie monitorowania przepływów pieniężnych.

REKLAMA

W celu dalszego usprawnienia podejmowanych w UE prac poświęconych szkodliwej konkurencji podatkowej zaapelowano do państw członkowskich o zdynamizowanie prac nad unijnym kodeksem postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw (harmonizacja CIT).

W przypadku nieuzgodnienia i niewdrożenia w szybki i skuteczny sposób rozwiązań pozwalających wyeliminować konkretne przypadki niedopasowania przepisów, Komisja przedstawi, w stosownych przypadkach, wnioski ustawodawcze przewidujące podjęcie stosownych działań. Zalecono również rozszerzenie zakresu kodeksu postępowania o szczególne systemy podatkowe dla zamożnych osób fizycznych.

Przedstawiony przez Komisję plan działania stanowić będzie solidny wkład UE w międzynarodową debatę nad kwestiami uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania, zwłaszcza w obrębie OECD i grupy G20. Wzmocni zatem stanowisko UE, która domaga się wyższych standardów dobrego rządzenia w zakresie podatków na całym świecie.

Kolejne działania

Aby zadbać, by przedstawiony przez Komisję plan działania był realizowany w przyszłości, Komisja stworzy nowe aktywne narzędzia i tablice wyników służące monitorowaniu postępów, tak aby zachować impet w walce z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania. Nowa platforma na rzecz dobrego rządzenia w zakresie podatków pozwoli na monitorowanie stosowania przez państwa członkowskiego przyjętych dziś zaleceń i publikowanie sprawozdań w tym względzie.

Plan działania i zalecenia zostaną teraz przedstawione Radzie Ministrów Finansów UE i Parlamentowi Europejskiemu.

Wcześniejsze ustalenia

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu 2012 r. państwa członkowskie zwróciły się do Komisji o szybkie opracowanie konkretnych sposobów zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania, w tym w stosunkach z państwami trzecimi.

Pierwszą reakcją na to wezwanie było przyjęcie przez Komisję w czerwcu komunikatu formułującego kluczowe wyzwania, których źródłem są oszustwa podatkowe i uchylanie się od opodatkowania, oraz konkretne środki służące ich wyeliminowaniu (zob. IP/12/697). W komunikacie tym zapowiedziano również, że do końca roku Komisja wystąpi z planem działania oraz przedstawi konkretne pomysły na skuteczniejszą walkę z rajami podatkowymi i agresywnym planowaniem podatkowym. Dziś właśnie Komisja zrealizowała swoją zapowiedź.

Oprócz konieczności podejmowania działań na szczeblu UE, Komisja podkreśliła również konieczność poprawy przez państwa członkowskie poziomu przestrzegania przepisów prawa podatkowego oraz potrzebę zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi na gruncie krajowym. Do dziesięciu państw członkowskich skierowano szczegółowe zalecenia w tym względzie w ramach europejskiego semestru 2012.

Plan działania i zalecenia Komisji Europejskiej

Unijne strony internetowe poświęcone oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_fraud_evasion/index_en.htm

http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/publications/com_reports/taxation/index_en.htm

MEMO/12/949

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

REKLAMA

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA