REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z dotacjami dla startupów?

Dotacje na startupy
Dotacje na startupy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończył się nabór do trzeciego i ostatniego w tym roku konkursu z Działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Złożono rekordową od dwóch lat liczbę wniosków – 1221 na łączną kwotę ponad 535 mln zł. Tymczasem zbliżają się rewolucyjne zmiany w Działaniu 8.1, które mają ułatwić dostęp do wsparcia dla startupów i pomóc w rozdysponowaniu pozostałych w budżecie środków.

Takiego zainteresowania dotacjami na nowe e-usługi nie było od 2010 r., kiedy wnioskodawców obowiązywały łagodniejsze kryteria. Niewykluczone, że ten zwiększony popyt jest wynikiem obaw o przyszłość Działania 8.1 POIG. Po wystąpieniu resortu rozwoju regionalnego z wnioskiem o przesunięcie znacznej części środków, które pozostały jeszcze w budżecie tego działania na inne rodzaje dotacji, wiele wskazywało na to, iż kolejnych konkursów może po prostu nie być. Wątpliwości rozwiał projekt rozporządzenia opublikowany pod koniec listopada w sprawie udzielania przez Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach POIG. Jedną z istotnych ogólnych zmian jest wydłużenie terminu udzielania pomocy de minimis do 30 czerwca 2014. Przesunięcie o pół roku terminu ostatecznego rozdysponowania środków unijnych oznacza, że możemy się spodziewać w 2013 r. jeszcze kilku konkursów dla startupów. Pozostałe postanowienia zawarte w projekcie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego dotyczą w całości Działań 8.1 i 8.2 PO IG. Dzięki nim powinno być łatwiej o pozyskanie wsparcia na startupy, przy czym należy również wspomnieć o innych źródłach finansowania, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla dotacji.

REKLAMA

Dodatkowa kasa na analizy i badania

Jedną z ważniejszych planowanych zmian jest możliwość kwalifikowania kosztów, poniesionych w okresie do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wydatki te mogą jednak dotyczyć wyłącznie określonych usług – translacyjnych i doradczych, a także zakupu analiz przygotowawczych. Unia zwróci do 20 tys. zł za poniesione z tego tytułu koszty. Ta modyfikacja ma wpłynąć na jakość przygotowania wniosku o udzielenie wsparcia jak i na realizację projektu. – W ubiegłych naborach, jako częsty błąd i przyczynę odrzucenia projektu eksperci wskazywali m.in. niepoprawną analizę potrzeb grupy docelowej, niepełne badanie rynku czy „życzeniowo” stworzony model przychodów przyznaje Paulina Puchalska, doradca klienta ds. finansowania inwestycji w firmie ECDF.Instrukcja przygotowania projektu stawia przed wnioskodawcami wysokie wymagania dotyczące, np. analizy potrzeb grupy docelowej, do której kierowana jest e-usługa. Nowopowstałe przedsiębiorstwa często nie posiadały na starcie odpowiednich środków pieniężnych na przeprowadzenie dogłębnych badań. Dzięki zmianie można spodziewać się wyższej jakości projektów, a kwalifikowanie wydatków poniesionych przed aplikowaniem o dotację będzie również bardzo przydatne dla przedsiębiorców planujących wdrożenie e-usług na rynkach zagranicznych. Usługi translacyjne, za które startup otrzyma zwrot kosztów, mogłyby objąć tłumaczenia np. zagranicznych raportów, prezentujących specyfikę branży na wybranym rynku docelowym – tłumaczy Paulina Puchalska z ECDF.

Zobacz: Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Mniej czy bardziej innowacyjne?

REKLAMA

Proponowane zmiany, chociaż wyraźnie idą w dobrym kierunku ułatwiania dostępu do dotacji budzą niejednokrotnie wiele wątpliwości. Tak jest chociażby z podziałem na bardziej i mniej innowacyjne projekty, który będzie determinował wysokość przyznanej dotacji. Pierwsze z nich będą miały szanse na pozyskanie do 600 tys. zł. Na skromniejszą dotację mogą liczyć e-usługi prezentujące niższy poziom innowacyjności. Unia zwróci im tylko do 100 tys. zł poniesionych kosztów. Dla obu tych rodzajów projektów przewidziane są osobne nabory wniosków, które będą się odbywać w tym samym czasie. Jednocześnie przygotowanie konkursów z takim podziałem ułatwi ubieganie się o dotacje przedsiębiorcom, którzy mają pomysł na ciekawy projekt, jednak jednocześnie mają trudność ze wskazaniem m.in. pięciu innowacyjnych cech e-usługi, przebijających ofertę konkurencji. Pozwoli to skupić się na zasadniczej funkcjonalności projektu.

Wprowadzenie rozdziału na dwa rodzaje e-usług z progowymi kwotami dofinansowania to odejście od określonej dotychczas maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych projektów na poziomie 700 tys. zł. Planowane jest natomiast zachowanie intensywności wsparcia na poziomie 70 proc., jak i  80 proc. dla osób fizycznych, które w roku złożenia wniosku mają nie więcej niż 27 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nie dotacja, to co?

Bez względu na to, jak będzie przyznawane dofinansowanie z Działania 8.1 POIG w przyszłym roku, startupy powinny również rozważyć inne rodzaje wsparcia finansowego, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się znacznie korzystniejsze dla powstania i rozwoju ich biznesów od dotacji. Warto rozważyć wzięcie mikropożyczki udzielanej na bardzo preferencyjnych warunkach w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeznaczane są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie biznesu. Cechuje je niskie oprocentowanie i brak prowizji, a także zagwarantowanie przez instytucje udzielające pożyczki darmowych usług doradczych i szkoleniowych. Niestety kwota kredytu to maksymalnie tylko 50 tys. zł. Ponadto osoba zainteresowana pozyskaniem pożyczki nie może mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej lub być wspólnikiem czy udziałowcem spółki w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. Wyklucza to z grona kredytobiorców przedsiębiorców, którzy pragną założyć nowy biznes czy rozwijać już prowadzony.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Elastyczny Jeremie

Takie osoby mogą jednak zwrócić się po wsparcie finansowe z Inicjatywy JEREMIE. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby w każdym wieku prowadzące mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Jest to bardzo korzystna alternatywa dla firm, które nie posiadają historii kredytowej i wystarczających zabezpieczeń, aby zdobyć kredyt na rynku bankowym. Pozyskane środki, które mogą sięgnąć kwoty nawet 300 tys. zł, można przeznaczyć na bardzo szeroki zakres wydatków, co często okazuje się podstawową zaletą dla przedsiębiorstw rozważających staranie się o dotacje. – Z pożyczki można sfinansować zakup używanych środków trwałych czy samochodu lub innych środków transportu niezbędnych do pracy. Takie wydatki rzadko uznaje się za kwalifikowane w dostępnych rodzajach dofinansowania unijnego. Ponadto przedsiębiorcy nie muszą przechodzić przez długą procedurę oceny wniosków i czekać na wypłatę kolejnych transz dotacji. To może znacznie przyspieszyć realizację inwestycji mówi Sonia Leszkowicz-Baczyńska z Funduszu Pożyczkowego ECDF-TISE, które udziela pożyczek z Inicjatywy JEREMIE w województwie wielkopolskim. Katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje także cześć wydatków obrotowych przedsiębiorstwa, utworzenie nowych miejsc pracy, nabycie lub zmodernizowanie potrzebnych w firmie środków trwałych – urządzeń, wyposażenia czy maszyn, a także wdrożenie nowych technologii. Z pożyczek mogą więc skorzystać zarówno przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją biznesową drogę, jak i ci, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić w ciągu maksymalnie 5 lat, przy czym możliwe jest zawieszenie tej spłaty na nawet 6 miesięcy. Wkład własny, który muszą zapewnić pożyczkobiorcy to tylko 10 proc., a oferujący środki z Inicjatywy JEREMIE pośrednicy są bardzo elastyczni, co do rodzajów zabezpieczenia kredytu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Źródło: www.dobocom.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA