REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Jarosław Krasnodęmbski
Jak otrzymać dotację na założenie gospodarstwa?
Jak otrzymać dotację na założenie gospodarstwa?

REKLAMA

REKLAMA

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Warunki otrzymania pieniędzy

Aby założyć firmę i uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich należy spełnić kilka warunków. Fundusze z Programu pochodzą z Unii Europejskiej. Unia refunduje połowę kosztów założenia nowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla uzyskania pomocy finansowej potrzebny jest własny kapitał. O dofinansowanie można ubiegać się w dwóch miejscach, bezpośrednio w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w lokalnej grupie działania (LGD). Lokalne grupy działania istnieją w postaci stowarzyszeń, które pozyskały środku unijne na swoją działalność i prowadzą nabór wniosków osób zainteresowanych założeniem biznesu na wsi.

REKLAMA

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Zakładana działalność

REKLAMA

O pomoc z Programu mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które nie ukończyły 60 roku życia i nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Przyszły przedsiębiorca, aby otrzymać pieniądze musi mieszkać i mieć zamiar otworzyć własną firmę na wsi lub w mieście nieprzekraczającym 5 tysięcy mieszkańców. Co więcej ubiegający się o dofinansowanie na założenie firmy na wsi nie może być wpisany do ewidencji działalności gospodarczej w okresie roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Nie można złożyć wniosku o dofinansowanie w razie otrzymania dotacji na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakładana działalność gospodarcza powinna być mikroprzedsiębiorstwem. Oznacza to, że powinna zatrudniać mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót nie może przekroczyć 2 milionów euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym warunkiem otrzymania pieniędzy jest utworzenie nowych miejsc pracy. Wysokość dofinansowania zależy również od ilości utworzonych miejsc pracy. Jeżeli dofinansowanie wyniosło poniżej 100 tysięcy złotych, istnieje obowiązek zatrudnienia jednej osoby, przy 200 tysiącach limit wzrasta do 2 osób, a przy maksymalnej kwocie 300 tysięcy złotych limit wynosi 3 utworzone miejsca pracy. Deklaracja o utworzeniu odpowiedniej liczby miejsc pracy zawiera się w biznesplanie uruchomianej działalności gospodarczej. W umowie o przyjęciu wsparcia określa się dwuletni okres, w którym utworzone miejsca pracy muszą być utrzymane.

Zobacz: Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Jak krok po kroku skorzystać z programu LEADER?

REKLAMA

Najważniejszy jest dobry pomysł na działalność gospodarczą. Gdy już takowy posiadamy pierwszym krokiem powinno być odszukanie swojej lokalnej grupy działania (LGD). Grupa ta powinna obejmować zasięgiem swojego działania miejscowość w której ma mieścić się zakładana firma. Informacje na temat LGD można uzyskać w każdym urzędzie gminy. Warto również dowiedzieć się jakie rodzaje działalności są najczęściej wspierane przez lokalną grupę działania, pod którą przynależymy.

Kolejny krok to skompletowanie potrzebnych dokumentów. Chodzi tu o formularz wniosku o przyznanie pomocy, wraz ze wszystkimi załącznikami. Formularze te są dostępne na stronach internetowych LGD, urzędów marszałkowskich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je również uzyskać w oddziałach ARiMR.

Wypełniony wniosek składa się do LGD. Każda z LGD ma swój termin na przyjmowanie wniosków, nie można tego dokonać w terminie dowolnym. LGD przeprowadza ocenę wniosku, a następnie przekazuje wniosek do właściwej komórki w urzędzie marszałkowskim. Tam też podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze wypłacane są przez odpowiedni odział ARiMR.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w serwisie e-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA