REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Krasnodęmbski
Jak otrzymać dotację na założenie gospodarstwa?
Jak otrzymać dotację na założenie gospodarstwa?

REKLAMA

REKLAMA

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Warunki otrzymania pieniędzy

Aby założyć firmę i uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich należy spełnić kilka warunków. Fundusze z Programu pochodzą z Unii Europejskiej. Unia refunduje połowę kosztów założenia nowej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dla uzyskania pomocy finansowej potrzebny jest własny kapitał. O dofinansowanie można ubiegać się w dwóch miejscach, bezpośrednio w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w lokalnej grupie działania (LGD). Lokalne grupy działania istnieją w postaci stowarzyszeń, które pozyskały środku unijne na swoją działalność i prowadzą nabór wniosków osób zainteresowanych założeniem biznesu na wsi.

REKLAMA

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Zakładana działalność

REKLAMA

O pomoc z Programu mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby, które nie ukończyły 60 roku życia i nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Przyszły przedsiębiorca, aby otrzymać pieniądze musi mieszkać i mieć zamiar otworzyć własną firmę na wsi lub w mieście nieprzekraczającym 5 tysięcy mieszkańców. Co więcej ubiegający się o dofinansowanie na założenie firmy na wsi nie może być wpisany do ewidencji działalności gospodarczej w okresie roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Nie można złożyć wniosku o dofinansowanie w razie otrzymania dotacji na własny biznes z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakładana działalność gospodarcza powinna być mikroprzedsiębiorstwem. Oznacza to, że powinna zatrudniać mniej niż 10 pracowników, a jej roczny obrót nie może przekroczyć 2 milionów euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym warunkiem otrzymania pieniędzy jest utworzenie nowych miejsc pracy. Wysokość dofinansowania zależy również od ilości utworzonych miejsc pracy. Jeżeli dofinansowanie wyniosło poniżej 100 tysięcy złotych, istnieje obowiązek zatrudnienia jednej osoby, przy 200 tysiącach limit wzrasta do 2 osób, a przy maksymalnej kwocie 300 tysięcy złotych limit wynosi 3 utworzone miejsca pracy. Deklaracja o utworzeniu odpowiedniej liczby miejsc pracy zawiera się w biznesplanie uruchomianej działalności gospodarczej. W umowie o przyjęciu wsparcia określa się dwuletni okres, w którym utworzone miejsca pracy muszą być utrzymane.

Zobacz: Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

Jak krok po kroku skorzystać z programu LEADER?

REKLAMA

Najważniejszy jest dobry pomysł na działalność gospodarczą. Gdy już takowy posiadamy pierwszym krokiem powinno być odszukanie swojej lokalnej grupy działania (LGD). Grupa ta powinna obejmować zasięgiem swojego działania miejscowość w której ma mieścić się zakładana firma. Informacje na temat LGD można uzyskać w każdym urzędzie gminy. Warto również dowiedzieć się jakie rodzaje działalności są najczęściej wspierane przez lokalną grupę działania, pod którą przynależymy.

Kolejny krok to skompletowanie potrzebnych dokumentów. Chodzi tu o formularz wniosku o przyznanie pomocy, wraz ze wszystkimi załącznikami. Formularze te są dostępne na stronach internetowych LGD, urzędów marszałkowskich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je również uzyskać w oddziałach ARiMR.

Wypełniony wniosek składa się do LGD. Każda z LGD ma swój termin na przyjmowanie wniosków, nie można tego dokonać w terminie dowolnym. LGD przeprowadza ocenę wniosku, a następnie przekazuje wniosek do właściwej komórki w urzędzie marszałkowskim. Tam też podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze wypłacane są przez odpowiedni odział ARiMR.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w serwisie e-firma

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA