Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

dotacje unijne 2015
dotacje unijne 2015
Fotolia
Podczas gdy w Sejmie trwa dyskusja na temat koniecznych zmian w ustawie o OZE, ważą się również losy dotacji z UE na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną. Wiadomo już, że zmieni się główny kierunek wsparcia unijnego. Na bezzwrotną pomoc będą mogli liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, którzy poprzez inwestycję w OZE będą dążyć do zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania wyprodukowanej energii na własny użytek.

Do tej pory wielu przedsiębiorców instalujących systemy wykorzystujące źródła odnawialne decydowało się na odsprzedaż wyprodukowanej w ten sposób energii. Obecny mechanizm wsparcia, korzystny dla takich producentów, opiera się na systemie zielonych certyfikatów. Nowa forma zakłada jednak tzw. odwrócony system aukcyjny, w którym inwestorzy OZE będą musieli zadeklarować kwotę, za którą w przyszłości wyprodukują określoną ilość energii elektrycznej. Zmiana w przepisach zmusi przedsiębiorców do składania deklaracji na aż 15 lat wprzód. Ponieważ – dzięki pozyskanym na inwestycje w OZE bezzwrotnym dotacjom – byliby oni w stanie zaoferować znacznie niższą cenę energii niż konkurenci, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już zadeklarował ograniczenie dotowania dużych projektów zorientowanych na produkcję i sprzedaż, by zapobiec nieuniknionemu wypaczaniu cen aukcyjnych. Zachowanie jednolitego poziomu konkurencyjności producentów i sprzedawców energii odnawialnej, opartego o efektywność wykorzystanego sprzętu i warunki środowiskowe, wymaga zredukowania dotacji na inwestycje w zakresie produkcji energii.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nie sprzedawaj – korzystaj!

Zmiany w ustawie o OZE nie oznaczają jednak ograniczeń dla przedsiębiorców chcących zainwestować w systemy odnawialnych źródeł energii dla użytku własnego. Ustawodawca przewiduje alternatywne rozwiązanie, polegające na wspieraniu przedsięwzięć, których celem jest wzrost efektywności energetycznej firm. Takie działanie ma również inne korzyści: sprzyja dywersyfikacji źródeł odnawialnych oraz powoduje wzrost niezależności energetycznej sektora przedsiębiorstw i liczby inwestycji w OZE, do których obligują Polskę wymogi energetyczne UE oraz Krajowy Plan Działania. Co więcej, w perspektywie unijnej 2014-2020, w przeciwieństwie do lat poprzednich, przewidziane są osobne, dedykowane konkursy dotacyjne dla inwestycji zorientowanych na sprzedaż energii, wykorzystanie na potrzeby własne dla przedsiębiorców oraz wykorzystanie na potrzeby własne dla podmiotów publicznych – mówi Mateusz Pawłowski, Młodszy konsultant ds. funduszy UE w Grupie ECDF. – Do tej pory przedsiębiorcy chcący uzyskać wsparcie na inwestycję we własną efektywność energetyczną musieli liczyć się ze znacznie liczniejszą i silniejszą konkurencją, gdyż działania miały charakter ogólny i przeznaczone były dla wszystkich inwestycji w OZE. Nowe zasady programów unijnych znacznie tę kwestię ułatwią. Jest to ukłon w kierunku inwestorów, których głównym celem montażu OZE nie jest działalność w zakresie pozyskania energii i zarabiania na jej sprzedaży, a częściowe lub całkowite uniezależnienie się od zewnętrznego dystrybutora.

Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Polacy stawiają na słońce

W minionej perspektywie na lata 2007-2013 głównymi programami wsparcia inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii były Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne oraz działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczególną popularnością cieszyły się instalacje fotowoltaiczne, czyli wykorzystujące energię słoneczną. Nie dziwi to specjalistów z branży odnawialnych źródeł energii. – Fotowoltaika jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla produkcji energii na potrzeby własne przedsiębiorstwa – tłumaczy Marcin Dolata, CEO EasySolar Sp. z o.o. – Możemy zamontować dowolną liczbą paneli i na niemal każdym terenie, w przeciwieństwie do popularnych wiatraków. Charakteryzują się też one niższą awaryjnością oraz łatwością w dostępnie surowca i jego pełnym wykorzystaniem. Koszt energii słonecznej jest też około czterokrotnie niższy niż tej pozyskanej z biogazowni – dodaje. Łącznie, w ramach poprzedniej perspektywy, w całej Polsce zrealizowano aż 465 inwestycji opartych o rozwiązania solarne, o średniej wartości aż 6 432 668,20 zł/MW. Niekwestionowanymi liderami byli przedsiębiorcy z województwa lubelskiego, gdzie zrealizowano aż 121 projektów. Najmniej z unijnych dotacji skorzystały firmy z województw zachodnich i północnych i to prawdopodobnie tam, w ramach wspierania konkurencyjności w regionach, w najnowszej perspektywie trafi najwięcej pieniędzy na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Nowa perspektywa dla OZE

W ramach funduszy unijnych przeznaczonych na przedsięwzięcia z zakresu OZE na najbliższe lata przewidziane jest aż 11 możliwości dofinansowania z czterech różnych programów. Będzie to zarówno wsparcie bezzwrotne (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalne Programy Operacyjne 2014+), pożyczki z dotacją (NFOŚiGW) oraz refundacje części poniesionych kosztów (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Przedsiębiorcy będą więc mieli w czym wybierać. – Według wyliczeń specjalistów, inwestycja w odpowiednio dobrany system wykorzystujący ogniwa fotowoltaiczne w przedsiębiorstwie może zwrócić się nam już po 8-9 latach – przekonuje Marcin Dolata z EasySolar. – W przypadku inwestycji wspartej w ramach jednego z programów dotacyjnych będzie to możliwe już po około 5 latach.

Głównym celem większości inwestycji w OZE jest szeroko rozumiana efektywność energetyczna budynków oraz procesów. Instalacje zastępujące prąd z sieci zieloną energią będą traktowane priorytetowo. Procent wykorzystania energii odnawialnej pozyskanej z instalacji będzie więc jednym z kryteriów decydujących o pozyskaniu dofinansowania. Co więcej, montaż OZE na użytek własny będzie uznawany za działanie podnoszące konkurencyjność przedsiębiorstwa, co wcześniej nie było definiowane wprost. Jednak instalacje wykorzystujące źródła odnawialne będą kwalifikowane wyłącznie wtedy, kiedy stanowić będą integralną część systemu produkcji czy funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kluczowe więc będzie rzetelne przygotowanie naszego wniosku dotacyjnego.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

O czym należy pamiętać?

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku wpływ będzie miało spełnienie licznych kryteriów. – Przede wszystkim analizowana będzie całkowita moc oraz koszt planowanej instalacji. Zdarzało się, że systemy OZE, na które pozyskano dotacje, były kilkakrotnie droższe niż te montowane w przedsiębiorstwach, które nie sięgnęły po unijne dofinansowanie. Dlatego też w nowej perspektywie kryterium maksymalnego kosztu jednostkowego inwestycji będzie restrykcyjnej przestrzegane i egzekwowane od inwestorów, by pozyskane środki zostały wykorzystane w sposób racjonalny – tłumaczy Mateusz Pawłowski z ECDF. Dużą wagę przyłożono również do stopnia redukcji emitowanego w przedsiębiorstwie dwutlenku węgla. Jeżeli instalacja systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii przyczyni się do wyeliminowania procesów charakteryzujących się zwiększoną emisyjnością CO2, będziemy mieli większą szansę na otrzymanie dofinansowania. Dodatkowe punkty w walce o dotację mogą także uzyskać te projekty, które zlokalizowane zostaną na obszarach objętych Programem Ochrony Powietrza lub będą zaaplikowane w większych procesach inwestycyjnych. – Bardzo ważnym elementem aplikacji będzie również zadeklarowanie gotowości do realizacji inwestycji w ujęciu administracyjnym i prawnym. Oznacza to konieczność posiadania na dzień rozpoczęcia naboru dokumentów poświadczających własność gruntów, warunków przyłączeniowych, środowiskowych i zabudowy, a także pozwolenia na budowę oraz promesy koncesji na sprzedaż energii – dodaje Mateusz Pawłowski.

Nowa perspektywa 2014-2020 nie wyklucza dotowania projektów z zakresu produkcji i sprzedaży energii odnawialnej, jednak przedstawiane kryteria przesuwają punkt nacisku dofinansowania inwestycji na rozwój efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach z wykorzystaniem OZE. Taka strategia pozwoli na szersze inwestycje w zieloną energię OZE dla sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, które w połączeniu z modernizacją linii przemysłowych pod kątem efektywności energetycznej przyniosą przedsiębiorcom znaczące oszczędności.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

  Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

  Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

  Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

  Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

  Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

  Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

  Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

  Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

  Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

  Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

  Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

  Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

  W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

  Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

  Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

  Używany Volkswagen Passat B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

  Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

  Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.