REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez ograniczeń w dostawach prądu

Bez ograniczeń w dostawach prądu.
Bez ograniczeń w dostawach prądu.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od godziny 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu. Zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Ograniczenia w dostawie prądu są wynikiem trwających na terenie całego kraju wysokich temperatur.

Od godz. 13 w środę znikną ograniczenia w dostawach prądu - wynika z komunikatu PSE. Jak powiedział wicepremier Janusz Piechociński, zakłady przemysłowe mogą wznowić normalną produkcję.

REKLAMA

"Gdyby nie pewne wydarzenia na południe od Polski, dziś już od rana mielibyśmy 11. stopień zasilania. To oznaczałoby pełne dostawy dla wszystkich użytkowników energii. Ta decyzja już zapadła, mamy 11 stopień zasilania, co oznacza, że nie tylko gospodarstwa domowe, nie tylko sfera publiczna, ale także zakłady przemysłowe, łącznie z tymi energochłonnymi mogą przywrócić pełną, normalną produkcję" - powiedział Piechociński na środowej konferencji prasowej.

Zobacz: Kto oferuje najtańszy prąd w 2015 roku? - RANKING

Towarzyszący wicepremierowi prezes PSE Henryk Majchrzak zaznaczył, że poprawę sytuacji udało się osiągnąć dzięki "nadzwyczajnemu wysiłkowi energetyków", którzy przywrócili do działania kilka stojących w postoju awaryjnym jednostek wytwórczych. Według niego, dzięki temu udało się uzyskać dodatkowy tysiąc megawatów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z chwilą kiedy weszły te bloki, zdecydowaliśmy o obniżeniu stopnia zasilania do 16. W związku z tym, że kolejny blok elektrowni Bełchatów dołączył do systemu parę godzin temu, zdecydowaliśmy żeby od godz. 13.00 ten stopień zasilania wrócił do poziomu normalnego, czyli 11" - mówił Majchrzak. Zapowiedział również, że jeżeli jeszcze w środę uda się wprowadzić blok nr. 14 w Elektrowni Bełchatów, to także w czwartek od godz. 10.00, "będziemy funkcjonować według stopnia 11".

Zobacz również: Kasa fiskalna a brak prądu

Piechociński zaznaczył jednak, że przywrócenie 11 stopnia zasilania to nie koniec trudnej sytuacji polskiej energetyki. "Przedłużają się długoterminowe prognozy upałów i braku deszczy, nienajlepsza jest także prognoza wiatrowa. Oczywiście rozporządzenie w tym kształcie będzie nadal funkcjonować, tak aby kierownictwo PSE mogło na bieżąco monitorować wszystkie zjawiska i podejmować decyzje" - mówił wicepremier.

Z kolei Majchrzak zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu w elektrowniach utrzymują się ubytki hydrologiczne. "Sytuacja nie ulega poprawie, a tak długo, jak nie zmienią się warunki (pogodowe) nie możemy liczyć na poprawę" - powiedział.

Na wcześniejszej konferencji Piechociński mówił, że wprowadzone w środę od godz. 10 ograniczenia w dostawach prądu spowodowała "bardzo poważna awaria" dużego bloku energetycznego u naszego południowego sąsiada. Nie poinformował jednak, o jaki kraj chodzi. Jak później wyjaśnił prezes PSE, chodziło o wyłączenie jednego z bloków elektrowni jądrowej w Czechach, co skomplikowało sytuację energetyczną w całym regionie.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

"Nasi sąsiedzi na południu mają coraz większe problemy i niestety dzisiaj nie udało się uzyskać tego importu awaryjnego, jak wczoraj i przedwczoraj. To pokazuje, że cały region doznaje problemów" - dodał Majchrzak.

We wtorek Majchrzak mówił, że ograniczenia w dostawach (wprowadzone przez PSE od poniedziałku od godz. 10) mogą zniknąć już w środę. Pod warunkiem, że we wtorek wieczorem uda się uruchomić największy blok w polskim systemie (o mocy 850 MW) w Bełchatowie. Rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak poinformowała w środę rano PAP, że tego bloku jednak nie udało się dotąd uruchomić. Szczegóły spółka ma podać w późniejszym komunikacie. Z zamieszczonej na stronie firmy informacji tzw. REMIT na temat planowanych i nieplanowanych ubytków mocy jednostek wytwórczych PGE wynika, że o północy ze środy na czwartek blok ten uzyska moc 858 MW.

Rano w środę PSE od godz. 10 do godz. 17 ogłosiły dla obszaru całego kraju stopień zasilania 16 oraz "od godziny 17.00 dnia 12.08.2015 do godziny 22.00 dnia 12.08.2015 stopień zasilania 11 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 12.08.2015 do godziny 10.00 dnia 13.08.2015 stopień zasilania 11".

Zobacz serwis: Zakładam firmę

"Sytuacja czasami zaskakuje, ale musimy być gotowi na tego typu też przykre niespodzianki. Szesnasty stopień zasilania nie jest już tak groźny jak dwudziesty. Chcę jeszcze raz podziękować i prosić o dalsze ograniczanie zużycia tej energii, którą możemy wykorzystać w godzinach nocnych" - komentował wcześniej w środę Piechociński.

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie stanowiące, iż od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Przewiduje ono, że ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.

Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.

Premier Ewa Kopacz, która we wtorek odwiedziła elektrownię w Kozienicach, powtórzyła zapewnienie, że ograniczenia w dostawach nie dotkną gospodarstw domowych ani szpitali.

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadza rząd na określony czas na terytorium Polski lub jego części między innymi w przypadku przewidywania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju polegającego na długookresowym braku równowagi na rynku paliwowo-energetycznym. Odbywa się to przez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20.

Jedenasty stopień zasilania oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej, czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce równa się brakowi ograniczeń. Dwudziesty stopień oznacza, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA