REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjowanie ceny energii przez przedsiębiorców

ceny energii elektrycznej
ceny energii elektrycznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie każdy przedsiębiorca ma możliwość wybrania sprzedawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego. Rosnąca konkurencja na rynku daje coraz większe możliwości negocjacji ze sprzedawcami w kwestii warunków oferty.

REKLAMA

Zarządzający firmą wybierając nowego sprzedawcę energii, może urządzić przetarg wewnętrzny. Rozmawiając o warunkach współpracy z wieloma sprzedawcami, wybierze najtrafniejszą dla swojej działalności ofertę. Na tym etapie wszystkich interesują przede wszystkim ceny, jednak, bardzo ważne jest by przeanalizować dokładnie zapisy dokumentów. Trzeba zwrócić bowiem uwagę nie tylko na koszt rachunku, ale także na czas płatności, okres rozliczeniowy oraz warunki techniczne usługi.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że są w dokumentach zapisy, których nie można zmienić, ponieważ regulują je nadrzędne akty prawne.  - Nie wszystkie warunki umowy można zmienić, ponieważ pewne zapisy wynikają z przepisów prawa – mówi  Grzegorz Pawłowicz, ekspert Energii dla Firm. - Jednym z takich punktów jest okres rozliczeniowy, który jest zgodny z wybraną przez klienta, podczas podpisywania umowy na dystrybucję energii, grupą taryfową. Zatem przedsiębiorca może mieć wpływ  na długość okresu rozliczeniowego jedynie poprzez wybór grupy taryfowej,  i nie może go wynegocjować podczas podpisywania umowy na sprzedaż energii.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ceny do zbicia

REKLAMA

W wielu przypadkach klient może indywidualnie negocjować ceny z doradcą: przede wszystkim wysokość stawki za energię czynną (ilość energii rzeczywiście zużywanej), a także comiesięcznie doliczaną opłatę handlową. Niektórzy sprzedawcy oferują gwarancję stałej ceny lub gwarancję najniższej ceny w przypadku jeśli klient znajdzie korzystniejszą ofertę. Cenniki zazwyczaj są osobnym dokumentem, a nie integralną częścią umowy, co może ułatwić negocjacje. Warto pamiętać, że negocjacjom podlega również termin płatności – może być 14 lub 32 - dniowy, jednak tutaj często wynik zależny jest to od wielkości firmy.

- W negocjacji  warunków umowy na zakup energii , dużą rolę będzie odgrywać także skala zakupu, a więc w tym wypadku po prostu wielkość przedsiębiorstwa. Nie znaczy to jednak, że małe spółki, czy rodzinne działalności nie mają tutaj pola do działania – zapewnia Grzegorz Pawłowicz, ekspert Energii dla Firm. - Wyniki rozmów zależą bowiem od czasu trwania umowy, czy chęci skorzystania z większej ilości usług firmy. Doceniana jest także lojalność: firmy energetyczne proponują długoletnim klientom korzystne pakiety i zniżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Kwoty zależne od grupy taryfowej

Dla obniżenia rachunków ważne jest dobranie odpowiedniej grupy taryfowej i mocy umownej. Powinny one być dostosowane do profilu działalności i zużycia energii w określonych godzinach. Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej wybierają grupę C11, w ramach której - energia elektryczna w ciągu doby rozliczana jest na podstawie jednolitej stawki bez względu na porę dnia. Jeśli wielkość zużycia energii w  firmie jest zmienna w ciągu doby, warto zastanowić się nad zmianą grupy taryfowej na wielostrefową.

W dużych zakładach produkcyjnych bardzo ważna jest minimalizacja opłat za energię bierną, czyli energię nieprzetwarzaną na pracę urządzeń. Rozwiązaniem tego problemu jest kompensacja mocy biernej. Do tego potrzebne są urządzenia, pochłaniające nadmiar mocy biernej i kierujące ją do wykorzystania przez urządzenia czynne. Wybór rodzaju kompensacji i dobranie odpowiedniego urządzenia wymaga przeprowadzenia wcześniejszego audytu techniczno-ekonomicznego w oparciu o przeprowadzone pomiary. Duże zakłady przemysłowe mają również możliwość skorzystania z kontraktu elastycznego, który pozwala na bieżącą negocjację cen w odniesieniu do stawek giełdowych.

Co warto wiedzieć o zmianach cen energii?

Oszczędności z audytu

Wiele firm sprzedających energię oferuje także dodatkową usługę w postaci audytu energetycznego. Warto skorzystać z symulacji, które tworzą audytorzy energetyczni – pokaże ona dokładnie koszty zużycia energii i dystrybucji oraz szacowany zysk przedsiębiorcy po wdrożeniu nowych rozwiązań do firmy. W przypadku, gdy sprzedawca energii ma dokładne dane klienta, godzina po godzinie to w niektórych przypadkach jest w stanie zaoferować naprawdę niskie ceny. W przypadku większych odbiorców, jak przedsiębiorstwa przemysłowe alternatywą jest zastosowanie inteligentnego licznika, który pozwala na indywidualne ustalenie cen energii. Na optymalizację kosztów energii pozwala też audyt energetyczny, który sprzedawcy proponują przy sprzedaży energii.

Argusowe oko

Przy podpisywaniu nowej umowy sprawdzenie cen energii to nie wszystko. Bardzo ważne, by skwapliwie przeanalizować kilka ważnych zapisów, które mogą mieć wpływ na koszt całkowity, a czasami również podlegają negocjacji. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się punktom związanym z wypowiedzeniem umowy: jaki jest czas wypowiedzenia i w jakiej formie należy to zrobić, czy można wcześniej wypowiedzieć umowę bez konsekwencji w postaci kar pieniężnych. Warto też dowiedzieć się, czy można zmienić treść umowy w trakcie jej trwania i na jakich zasadach można to zrobić. Firmy energetyczne stosują też opłaty handlowe, które są kosztem obsługi klienta – trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, jednak -  przy wyborze niektórych ofert - istnieje możliwość wynegocjowania takich warunków, aby opłaty handlowej w ogóle nie płacić. Umowy zazwyczaj są podpisywane na okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 2 lata. Przy dynamicznie zmieniającym się rynku, krótki czas trwania umowy jest dla wielu odbiorców biznesowych bardzo korzystny, ponieważ daje wiele alternatyw dla obniżania kosztów rachunków w firmie. Z drugiej strony, jeśli chcemy uniknąć ciągłych podwyżek, warto pomyśleć o umowie długoterminowej z  gwarancją stałej ceny, ponieważ prognozuje się, że ceny energii będą wzrastać z roku na rok. Wybór zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży w której działa przedsiębiorca – najważniejsze jest zrobienie dokładnej analizy zysków przed podpisaniem nowej umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej.

Źródło: www.energiadlafirm.pl

Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA