REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Polacy chcą oszczędzać energię, ale nie wiedzą, jak to robić.
Polacy chcą oszczędzać energię, ale nie wiedzą, jak to robić.

REKLAMA

REKLAMA

Aż 85% Polaków wyraża swoją aprobatę dla oszczędzania energii cieplnej – wiąże się to z przyrostem postaw proekologicznych. Jednak nie każdy radzi sobie z oszczędzaniem w praktyce. Jak efektywnie obniżyć zużycie energii cieplnej, żeby móc cieszyć się nawet kilkudziesięciu procentowymi oszczędnościami?

Wystarczy zredukować temperaturę o 1°C, aby zmniejszyć zużycie ciepła do 6%. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim budownictwie i stosowaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych. Przyjrzyjmy się wynikom badań SMG/KRC, przeprowadzonych w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie”.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i zgadza się, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła – wynika z badania „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”.

Rezultaty badań napawają optymizmem. Widać, że Polska jest już na tyle rozwiniętym krajem, iż działania edukacyjne dają efekty – wrażliwość ekologiczna rośnie i Polacy mają coraz większą świadomość potrzeby oszczędzania energii. Staramy się żyć bardziej odpowiedzialnie – kupowanie ekologicznej żywności, segregacja śmieci, wymiana żarówek na energooszczędne, a także oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej stają się elementem nowoczesnego stylu życia.

Przeczytaj również: Energia elektryczna dziś i w przyszłości

Tylko co drugi Polak kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Nowoczesne urządzenie grzewcze pozwalają zaoszczędzić do 46% energii cieplnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety z tego samego raportu wynika, że 51% Polaków nie jest w stanie regulować temperatury w swoich domach. Dlaczego? Prawdopodobnie co drugi Polak nie posiada technicznej możliwości regulacji temperatury bądź zwyczajnie nie wykorzystuje termostatów, służących do sterowania pracą grzejników.

REKLAMA

Działania edukacyjne w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie” mają na celu zwrócić uwagę Polaków na temperaturę, panującą w ich domach. Mają również pokazać, że kontrola zużycia ciepła nie musi wcale wiązać się z dużym zaangażowaniem, a zaowocuje widocznymi oszczędnościami energii i pieniędzy.

Polskie mieszkania bardzo często są przegrzewane. Wielu Polaków wciąż ma zainstalowane grzejniki, wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały okres grzewczy wykorzystują maksimum swojej mocy, niejednokrotnie przewyższając potrzeby użytkowników.

Polecamy serwis: Kredyty

W przypadku grzejników nowszej generacji używa się najczęściej głowic, które co prawda pozwalają na regulację pracy kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach, jednak 5-stopniowa skala nie jest wystarczająco precyzyjna. Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach oraz mieć stałą kontrolę ciepła, warto korzystać z nowoczesnej regulacji termostatycznej.

„Odpowiednio zaprogramowane elektroniczne termostaty same sterują pracą grzejnika według indywidualnych preferencji bądź w jednym z trybów, zgodnym z najczęściej spotykanymi, dobowymi cyklami życia domowników – opisuje możliwości najnowszych rozwiązań Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Odpowiednio zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności w domu, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Zawór grzejnika zamyka się automatycznie, również gdy otwieramy okno, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii.”

Wznoszenie energooszczędnych budynków oraz modernizacja sieci przez przedsiębiorstwa ciepłownicze już sprawiają, że energia zużywana jest bardziej wydajnie. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli dodatkowo zwrócimy większą uwagę na temperaturę, panującą we własnym domu i zaczniemy oszczędzać ciepło, które zużywamy na co dzień.

Zdecydowana większość zużywanej przez nasze mieszkania i domy energii przeznaczana jest na ogrzewanie – wynosi aż 70%, podczas gdy oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne pochłaniają zaledwie 7%.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jak kontrolować zużycia ciepła?

Rozwój gospodarczy sprawia, że potrzebujemy coraz więcej energii, podczas gdy zasoby naturalne potrzebne do jej produkcji są ograniczone. Rosnąca konsumpcja energii wpływa również
na pogarszanie się stanu środowiska naturalnego. W efekcie produkcja energii z węgla i gazu przez Polskę będzie wiązała się z bardzo wysokimi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2, co wpłynąć może na wzrost rachunków za ogrzewanie.

Już dziś wydatki na ciepło stanowią duże obciążenie budżetu domowego. Przyznało tak aż 77% Polaków, biorących udział w badaniu realizowanym w ramach kampanii. Nic zatem dziwnego, że badani szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych – zainteresowanych nimi było aż 87% respondentów.

Odpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. „Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi pozwala zaoszczędzić do 23% energii. Z kolei w przypadku, gdy urządzeniami tymi zastąpimy ręczne zawory, występujące przy starych żeliwnych grzejnikach, wciąż obecnych w wielu polskich domach, oszczędności sięgać mogą nawet do 46% energii[1] - mówi Sylwia Błaszczak z firmy Danfoss. – A poczyniona w mieszkaniu oszczędność energii ma przecież odpowiednie, bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów jej zużycia.”[1] Dane obliczone na podstawie badania wydajności produktów firmy Danfoss „Energy efficiency related to the change of thermostatic radiator valves”, przeprowadzonego w maju 2010 roku przez prof. Dr.-Ing. Rainera Hirschberga z University of Science Aachen

Eksperci firmy Danfoss

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA