reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Aż 85% Polaków wyraża swoją aprobatę dla oszczędzania energii cieplnej – wiąże się to z przyrostem postaw proekologicznych. Jednak nie każdy radzi sobie z oszczędzaniem w praktyce. Jak efektywnie obniżyć zużycie energii cieplnej, żeby móc cieszyć się nawet kilkudziesięciu procentowymi oszczędnościami?

Wystarczy zredukować temperaturę o 1°C, aby zmniejszyć zużycie ciepła do 6%. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim budownictwie i stosowaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych. Przyjrzyjmy się wynikom badań SMG/KRC, przeprowadzonych w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie”.

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i zgadza się, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła – wynika z badania „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”.

Rezultaty badań napawają optymizmem. Widać, że Polska jest już na tyle rozwiniętym krajem, iż działania edukacyjne dają efekty – wrażliwość ekologiczna rośnie i Polacy mają coraz większą świadomość potrzeby oszczędzania energii. Staramy się żyć bardziej odpowiedzialnie – kupowanie ekologicznej żywności, segregacja śmieci, wymiana żarówek na energooszczędne, a także oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej stają się elementem nowoczesnego stylu życia.

Przeczytaj również: Energia elektryczna dziś i w przyszłości

Tylko co drugi Polak kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Nowoczesne urządzenie grzewcze pozwalają zaoszczędzić do 46% energii cieplnej.

Niestety z tego samego raportu wynika, że 51% Polaków nie jest w stanie regulować temperatury w swoich domach. Dlaczego? Prawdopodobnie co drugi Polak nie posiada technicznej możliwości regulacji temperatury bądź zwyczajnie nie wykorzystuje termostatów, służących do sterowania pracą grzejników.

Działania edukacyjne w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie” mają na celu zwrócić uwagę Polaków na temperaturę, panującą w ich domach. Mają również pokazać, że kontrola zużycia ciepła nie musi wcale wiązać się z dużym zaangażowaniem, a zaowocuje widocznymi oszczędnościami energii i pieniędzy.

Polskie mieszkania bardzo często są przegrzewane. Wielu Polaków wciąż ma zainstalowane grzejniki, wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały okres grzewczy wykorzystują maksimum swojej mocy, niejednokrotnie przewyższając potrzeby użytkowników.

Polecamy serwis: Kredyty

W przypadku grzejników nowszej generacji używa się najczęściej głowic, które co prawda pozwalają na regulację pracy kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach, jednak 5-stopniowa skala nie jest wystarczająco precyzyjna. Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach oraz mieć stałą kontrolę ciepła, warto korzystać z nowoczesnej regulacji termostatycznej.

„Odpowiednio zaprogramowane elektroniczne termostaty same sterują pracą grzejnika według indywidualnych preferencji bądź w jednym z trybów, zgodnym z najczęściej spotykanymi, dobowymi cyklami życia domowników – opisuje możliwości najnowszych rozwiązań Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Odpowiednio zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności w domu, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Zawór grzejnika zamyka się automatycznie, również gdy otwieramy okno, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii.”

Wznoszenie energooszczędnych budynków oraz modernizacja sieci przez przedsiębiorstwa ciepłownicze już sprawiają, że energia zużywana jest bardziej wydajnie. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli dodatkowo zwrócimy większą uwagę na temperaturę, panującą we własnym domu i zaczniemy oszczędzać ciepło, które zużywamy na co dzień.

Zdecydowana większość zużywanej przez nasze mieszkania i domy energii przeznaczana jest na ogrzewanie – wynosi aż 70%, podczas gdy oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne pochłaniają zaledwie 7%.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jak kontrolować zużycia ciepła?

Rozwój gospodarczy sprawia, że potrzebujemy coraz więcej energii, podczas gdy zasoby naturalne potrzebne do jej produkcji są ograniczone. Rosnąca konsumpcja energii wpływa również
na pogarszanie się stanu środowiska naturalnego. W efekcie produkcja energii z węgla i gazu przez Polskę będzie wiązała się z bardzo wysokimi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2, co wpłynąć może na wzrost rachunków za ogrzewanie.

Już dziś wydatki na ciepło stanowią duże obciążenie budżetu domowego. Przyznało tak aż 77% Polaków, biorących udział w badaniu realizowanym w ramach kampanii. Nic zatem dziwnego, że badani szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych – zainteresowanych nimi było aż 87% respondentów.

Odpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. „Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi pozwala zaoszczędzić do 23% energii. Z kolei w przypadku, gdy urządzeniami tymi zastąpimy ręczne zawory, występujące przy starych żeliwnych grzejnikach, wciąż obecnych w wielu polskich domach, oszczędności sięgać mogą nawet do 46% energii[1] - mówi Sylwia Błaszczak z firmy Danfoss. – A poczyniona w mieszkaniu oszczędność energii ma przecież odpowiednie, bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów jej zużycia.”[1] Dane obliczone na podstawie badania wydajności produktów firmy Danfoss „Energy efficiency related to the change of thermostatic radiator valves”, przeprowadzonego w maju 2010 roku przez prof. Dr.-Ing. Rainera Hirschberga z University of Science Aachen

Eksperci firmy Danfoss

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama