REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Efektywne oszczędzanie – jak kontrolować zużycie energii?

Subskrybuj nas na Youtube
Polacy chcą oszczędzać energię, ale nie wiedzą, jak to robić.
Polacy chcą oszczędzać energię, ale nie wiedzą, jak to robić.

REKLAMA

REKLAMA

Aż 85% Polaków wyraża swoją aprobatę dla oszczędzania energii cieplnej – wiąże się to z przyrostem postaw proekologicznych. Jednak nie każdy radzi sobie z oszczędzaniem w praktyce. Jak efektywnie obniżyć zużycie energii cieplnej, żeby móc cieszyć się nawet kilkudziesięciu procentowymi oszczędnościami?

Wystarczy zredukować temperaturę o 1°C, aby zmniejszyć zużycie ciepła do 6%. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim budownictwie i stosowaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych. Przyjrzyjmy się wynikom badań SMG/KRC, przeprowadzonych w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie”.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i zgadza się, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła – wynika z badania „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”.

Rezultaty badań napawają optymizmem. Widać, że Polska jest już na tyle rozwiniętym krajem, iż działania edukacyjne dają efekty – wrażliwość ekologiczna rośnie i Polacy mają coraz większą świadomość potrzeby oszczędzania energii. Staramy się żyć bardziej odpowiedzialnie – kupowanie ekologicznej żywności, segregacja śmieci, wymiana żarówek na energooszczędne, a także oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej stają się elementem nowoczesnego stylu życia.

Przeczytaj również: Energia elektryczna dziś i w przyszłości

Tylko co drugi Polak kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Nowoczesne urządzenie grzewcze pozwalają zaoszczędzić do 46% energii cieplnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety z tego samego raportu wynika, że 51% Polaków nie jest w stanie regulować temperatury w swoich domach. Dlaczego? Prawdopodobnie co drugi Polak nie posiada technicznej możliwości regulacji temperatury bądź zwyczajnie nie wykorzystuje termostatów, służących do sterowania pracą grzejników.

REKLAMA

Działania edukacyjne w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie” mają na celu zwrócić uwagę Polaków na temperaturę, panującą w ich domach. Mają również pokazać, że kontrola zużycia ciepła nie musi wcale wiązać się z dużym zaangażowaniem, a zaowocuje widocznymi oszczędnościami energii i pieniędzy.

Polskie mieszkania bardzo często są przegrzewane. Wielu Polaków wciąż ma zainstalowane grzejniki, wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały okres grzewczy wykorzystują maksimum swojej mocy, niejednokrotnie przewyższając potrzeby użytkowników.

Polecamy serwis: Kredyty

W przypadku grzejników nowszej generacji używa się najczęściej głowic, które co prawda pozwalają na regulację pracy kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach, jednak 5-stopniowa skala nie jest wystarczająco precyzyjna. Aby ustawić dokładną temperaturę w poszczególnych pokojach oraz mieć stałą kontrolę ciepła, warto korzystać z nowoczesnej regulacji termostatycznej.

„Odpowiednio zaprogramowane elektroniczne termostaty same sterują pracą grzejnika według indywidualnych preferencji bądź w jednym z trybów, zgodnym z najczęściej spotykanymi, dobowymi cyklami życia domowników – opisuje możliwości najnowszych rozwiązań Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Odpowiednio zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności w domu, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Zawór grzejnika zamyka się automatycznie, również gdy otwieramy okno, by zapobiec niepotrzebnym stratom energii.”

Wznoszenie energooszczędnych budynków oraz modernizacja sieci przez przedsiębiorstwa ciepłownicze już sprawiają, że energia zużywana jest bardziej wydajnie. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli dodatkowo zwrócimy większą uwagę na temperaturę, panującą we własnym domu i zaczniemy oszczędzać ciepło, które zużywamy na co dzień.

Zdecydowana większość zużywanej przez nasze mieszkania i domy energii przeznaczana jest na ogrzewanie – wynosi aż 70%, podczas gdy oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne pochłaniają zaledwie 7%.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jak kontrolować zużycia ciepła?

Rozwój gospodarczy sprawia, że potrzebujemy coraz więcej energii, podczas gdy zasoby naturalne potrzebne do jej produkcji są ograniczone. Rosnąca konsumpcja energii wpływa również
na pogarszanie się stanu środowiska naturalnego. W efekcie produkcja energii z węgla i gazu przez Polskę będzie wiązała się z bardzo wysokimi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2, co wpłynąć może na wzrost rachunków za ogrzewanie.

Już dziś wydatki na ciepło stanowią duże obciążenie budżetu domowego. Przyznało tak aż 77% Polaków, biorących udział w badaniu realizowanym w ramach kampanii. Nic zatem dziwnego, że badani szukają rozwiązań bardziej ekonomicznych – zainteresowanych nimi było aż 87% respondentów.

Odpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. „Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi pozwala zaoszczędzić do 23% energii. Z kolei w przypadku, gdy urządzeniami tymi zastąpimy ręczne zawory, występujące przy starych żeliwnych grzejnikach, wciąż obecnych w wielu polskich domach, oszczędności sięgać mogą nawet do 46% energii[1] - mówi Sylwia Błaszczak z firmy Danfoss. – A poczyniona w mieszkaniu oszczędność energii ma przecież odpowiednie, bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów jej zużycia.”



[1] Dane obliczone na podstawie badania wydajności produktów firmy Danfoss „Energy efficiency related to the change of thermostatic radiator valves”, przeprowadzonego w maju 2010 roku przez prof. Dr.-Ing. Rainera Hirschberga z University of Science Aachen

Eksperci firmy Danfoss

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA