reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie są składniki rachunku za prąd?

Jakie są składniki rachunku za prąd?

Gdy dostajemy rachunek za prąd, od razu szukamy pogrubionej liczby oznaczającej kwotę, numeru faktury i numeru konta. Jeśli zagłębiamy się w niego bardziej, możemy zacząć się zastanawiać, jaka właściwie jest należna kwota. Na wydruku możemy znaleźć bowiem około 6 albo 7 różnych składników. Jakie są składniki rachunku za prąd i czy mamy wpływ na ich wysokość?

- Taka formuła rachunku za prąd to nie wymysł sprzedawców, tylko efekt regulacji prawnych. – mówi David Vlnka, członek zarządu firmy Energie 2. - Proces przebiegający od momentu wytworzenia prądu do dostarczenia do gniazdka wymaga infrastruktury, która również generuje koszty – mam na myśli sieć przesyłową, liczniki, odczytywanie zapisów.

Zacznijmy od początku. Opłaty, które ponosimy, są obliczane na podstawie danych dwóch podmiotów: Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku OSD mamy do czynienia z dwoma rodzajami opłat: opłata zmienna sieciowa i opłata jakościowa. Opłata zmienna sieciowa jest naliczana w zależności od zużycia prądu w  danym okresie. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu zużyliśmy 50 kWh, a stawka za kWh wynosi 0,23 zł możemy łatwo obliczyć, że zapłacimy w tym miesiącu 11,50 zł (50 kWh x 0,23 zł/kWh).

Opłata jakościowa pokrywa koszty związane z utrzymaniem równowagi systemu elektroenergetycznego ponoszone przez Urząd Regulacji Energetyki. Oblicza się ją podobnie jak opłatę zmienną sieciową, ponieważ również zależy od wielkości zużycia. W tym przypadku możemy spodziewać się ceny ok. 0,0108 zł/kWh. W naszym przykładzie opłata wyniesie więc 0,54 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Na rachunku widnieją również kwoty tzw. opłat stałych, w tym: opłaty za dystrybucję, opłaty przejściowej i opłaty abonamentowej.

Wysokość opłaty za dystrybucję jest różna w zależności od rodzaju układu elektrycznego. W mieszkaniu czy biurze, gdzie mamy zainstalowany układ jednofazowy, wynosi zazwyczaj około 2 zł. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które mają potrzebę korzystania z układu trójfazowego, opłata jest wyższa.

Opłata przejściowa dotyczy zmian napięć w transformatorach. Jest to stała suma na poziomie około 2 zł.

Opłata abonamentowa pobierana jest za bieżącą obsługę, np. sytuacje, kiedy pracownik przedsiębiorstwa energetycznego będzie przychodził odczytywać liczniki i wynosi zazwyczaj około 5 zł.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

Podsumowując, przy zużyciu 50 kWh zapłacilibyśmy 21,04 zł (11,50 zł + 0,54 zł + 2 zł + 2 zł + 5 zł)

Ze względu na niektóre z wymienionych opłat często zdarza się, że musimy zapłacić za prąd nawet jeżeli wcale go nie zużywamy,.  Doskonale wiedzą o tym np. posiadacze domków letniskowych.

Wszystkie powyższe opłaty przekazywane są do Operatora. Do tej kwoty dochodzą jednak jeszcze opłaty dla Sprzedawcy – opłata za energię czynną i opłata handlowa. Dla taryfy G11 opłata za energię czynną wynosi około 0,25 zł/kWh, a opłata handlowa jest stałą i w ofertach większości dostawców plasuje się na poziomie około 4-10 zł za miesiąc.

W naszym przykładzie do Sprzedawcy przekazywane jest 16,50 zł (0,25 zł x 50 kWh + 4 zł).

Ostateczne koszty, jakie ponosimy wynosi więc 21,04 zł + 16,50 zł = 37,54 zł.

Od 1 stycznia 2015 r. nowe wzory dowodu osobistego

Jak widać, kwota która płacimy dzielona jest mniej więcej pół na pół między Operatora a Sprzedawcę. O pierwszej składowej nie możemy decydować, za to o opłacie dla Sprzedawcy już tak! Po liberalizacji rynku energii w 2007 powstało wiele podmiotów sprzedających energię elektryczną i, jeżeli dobrze poszukamy, możemy trafić na atrakcyjne stawki oferowane przez małe firmy.

Źródło: Energie 2

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama