| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Maksymalne miesięczne opłaty za odbiór śmieci

Maksymalne miesięczne opłaty za odbiór śmieci

Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Nowe regulacje określą maksymalną wysokość miesięcznych opłat za odbiór śmieci. Nie będzie mogła przekroczyć dwukrotności maksymalnej stawki za odpady segregowane.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do zadań własnych gminy. Jest to ustawowy obowiązek gmin. Przed zorganizowaniem wywozu, gminy zobowiązane są do przeprowadzenie przetargu, który wyłoni podmiot odpowiedzialny za odbiór odpadów. Zgodnie z art. 6h ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zobowiązani są do ponoszenia miesięcznych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do tej pory ustawodawca nie wskazał jednak górnej granicy opłat za odbiór śmieci. Zagadnieniem tym zajął się Trybunał Konstytucyjny, który 28 listopada 2013 r. wydał wyrok w tej sprawie, wskazując co będzie stanowiło podstawę wyliczenia miesięcznej opłaty.

Sposób wyliczenia opłaty

Sejm przychylił się do stanowiska Trybunału i przyjął nowelizację ustawy określając sposób wyliczenia opłaty za wywóz śmieci. Obecnie w art. 6j ustawa wskazuje na zastosowanie iloczynu liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości lub powierzchni lokalu mieszkalnego i stawki opłaty. W myśl nowelizacji podstawę do obliczenia wysokości opłaty będzie stanowić algorytm, którego podstawą będzie przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem, publikowany przez GUS w ostatnim Roczniku Statystycznym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Segregacja odpadów w 2015 r.

Maksymalne stawki opłaty

Natomiast jeśli wybrana zostanie metoda od: m3 zużytej wody, powierzchni lokalu lub gospodarstwa domowego, wtedy maksymalne stawki to odpowiednio: 0,7 proc., 0,08 proc. i 5,6 proc. Za odbiór śmieci zmieszanych opłata będzie wyższa, ale nie będzie mogła przekroczyć dwukrotności maksymalnej stawki za odpady segregowane. Nowelizacja wprowadza też minimalną częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych od kwietnia do października. Z bloków śmieci będą odbierane nie rzadziej niż raz na tydzień, a z domów jednorodzinnych nie rzadziej niż co 2 tygodnie. W gminach wiejskich częstotliwość odbioru śmieci będzie mogła być rzadsza.

Kto wniesie opłatę za wywóz śmieci

Nowelizacja przewiduje również, że osoba przeprowadzająca się w danym miesiącu na teren innej gminy, będzie wnosić opłatę za odbiór śmieci za miesiąc, w którym się przeprowadziła, do gminy dotychczasowego zamieszkania, a w nowej gminie – od kolejnego miesiąca. W ustawie zapisano też, że egzekucja opłat za odbiór śmieci komunalnych nie będzie już zadaniem gmin, ale urzędów skarbowych. Ponadto, nowelizacja doprecyzowuje obowiązki właścicieli nieruchomości m.in. w zakresie deklaracji śmieciowych. Zarządy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będą mogły żądać od właścicieli lokali lub osób faktycznie je zamieszkujących podania danych do określenia wysokości opłaty za śmieci. Ustawa zwalnia też mieszkańców z obowiązku składania nowych deklaracji śmieciowych przy zmianie stawki opłaty.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Zobacz: Jak segregować śmieci?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sejm RP

Zdjęcia

Maksymalne miesięczne opłaty za odbiór śmieci. / Fot. Fotolia
Maksymalne miesięczne opłaty za odbiór śmieci. / Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »