REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek energetyczny w 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Dodatek energetyczny w 2015 r. / Fot. Fotolia
Dodatek energetyczny w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie przysługujące odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej od początku 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. osoby samotne otrzymają 11,36 zł miesięcznie tytułem dodatku. W jaki sposób ubiegać się o dodatek energetyczny?

Z obwieszczenia Ministra Gospodarki z dnia 17 kwietnia 2014 r. (M.P.2014.291) wynika, iż od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. będzie przysługiwał dodatek energetyczny dla wybranej grupy odbiorców energii elektrycznej. Dodatek będzie przyznawany przez okres sześciu miesięcy i przysługuje odbiorcom wrażliwym, uprawnionym do pobierania dodatku mieszkaniowego. Dodatek energetyczny jest nowego rodzaju świadczeniem przysługującym od początku 2014 r. na mocy ustawy – Prawo energetyczne. Wspomniana ustawa określa zasady użytkowania paliw i energii, w tym ciepła.

REKLAMA

Umowa o dostarczenie energii zawierana jest na ogólnych zasadach swobody umów w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a która dochodzi do skutku poprzez złożenie oświadczenia woli jednej lub więcej stron. Wskazana umowa należy do umów cywilnoprawnych, więc przyjmuje się, że wszystkie sposoby zawarcia umowy są możliwe, czyli złożenie i przyjęcie oferty, aukcja bądź przetarg czy negocjacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja odpadów w 2015 r.

Wysokość dodatku energetycznego w 2015 r.

Zgodnie z art. 5c prawa energetycznego, odbiorcy wrażliwemu przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Rocznie może wynosić nie więcej niż 30% iloczynu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z art. 5c ust. 3 ustawy wysokość limitu wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
  2. 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
  3. 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

W 2015 r. wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego wyniesie dla:

  1. prowadzonego przez osobę samotną - wynosi 11,36 zł/miesiąc;
  2. składającego się z 2 do 4 osób - wynosi 15,77 zł/miesiąc;
  3. składającego się z co najmniej 5 osób - wynosi 18,93 zł/miesiąc.

W jaki sposób ubiegać o przyznanie dodatku?

Aby można było otrzymać dodatek energetyczny, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w Urzędzie Gminy, w Wydziale Obsługi Mieszkańców, który rozpatrzy go w terminie miesiąca. Wraz z wnioskiem składa się:

  1. Kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym,
  2. Kopię faktury z przedsiębiorstwa energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy przedsiębiorstwa energetycznego),
  3. Oświadczenie właściciela konta, na które mają być przesyłane środki z tytułu wypłaty dodatku energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy osoby fizycznej innej niż wnioskodawca)

W przypadku decyzji odmownej, przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA