reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dodatek energetyczny w 2015 r.

Dodatek energetyczny w 2015 r.

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie przysługujące odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej od początku 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. osoby samotne otrzymają 11,36 zł miesięcznie tytułem dodatku. W jaki sposób ubiegać się o dodatek energetyczny?

Z obwieszczenia Ministra Gospodarki z dnia 17 kwietnia 2014 r. (M.P.2014.291) wynika, iż od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. będzie przysługiwał dodatek energetyczny dla wybranej grupy odbiorców energii elektrycznej. Dodatek będzie przyznawany przez okres sześciu miesięcy i przysługuje odbiorcom wrażliwym, uprawnionym do pobierania dodatku mieszkaniowego. Dodatek energetyczny jest nowego rodzaju świadczeniem przysługującym od początku 2014 r. na mocy ustawy – Prawo energetyczne. Wspomniana ustawa określa zasady użytkowania paliw i energii, w tym ciepła.

Umowa o dostarczenie energii zawierana jest na ogólnych zasadach swobody umów w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a która dochodzi do skutku poprzez złożenie oświadczenia woli jednej lub więcej stron. Wskazana umowa należy do umów cywilnoprawnych, więc przyjmuje się, że wszystkie sposoby zawarcia umowy są możliwe, czyli złożenie i przyjęcie oferty, aukcja bądź przetarg czy negocjacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja odpadów w 2015 r.

Wysokość dodatku energetycznego w 2015 r.

Zgodnie z art. 5c prawa energetycznego, odbiorcy wrażliwemu przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Rocznie może wynosić nie więcej niż 30% iloczynu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z art. 5c ust. 3 ustawy wysokość limitu wynosi:

  1. 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
  2. 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
  3. 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

W 2015 r. wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego wyniesie dla:

  1. prowadzonego przez osobę samotną - wynosi 11,36 zł/miesiąc;
  2. składającego się z 2 do 4 osób - wynosi 15,77 zł/miesiąc;
  3. składającego się z co najmniej 5 osób - wynosi 18,93 zł/miesiąc.

W jaki sposób ubiegać o przyznanie dodatku?

Aby można było otrzymać dodatek energetyczny, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w Urzędzie Gminy, w Wydziale Obsługi Mieszkańców, który rozpatrzy go w terminie miesiąca. Wraz z wnioskiem składa się:

  1. Kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym,
  2. Kopię faktury z przedsiębiorstwa energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy przedsiębiorstwa energetycznego),
  3. Oświadczenie właściciela konta, na które mają być przesyłane środki z tytułu wypłaty dodatku energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy osoby fizycznej innej niż wnioskodawca)

W przypadku decyzji odmownej, przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama