REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek energetyczny w 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Dodatek energetyczny w 2015 r. / Fot. Fotolia
Dodatek energetyczny w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie przysługujące odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej od początku 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. osoby samotne otrzymają 11,36 zł miesięcznie tytułem dodatku. W jaki sposób ubiegać się o dodatek energetyczny?

Z obwieszczenia Ministra Gospodarki z dnia 17 kwietnia 2014 r. (M.P.2014.291) wynika, iż od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. będzie przysługiwał dodatek energetyczny dla wybranej grupy odbiorców energii elektrycznej. Dodatek będzie przyznawany przez okres sześciu miesięcy i przysługuje odbiorcom wrażliwym, uprawnionym do pobierania dodatku mieszkaniowego. Dodatek energetyczny jest nowego rodzaju świadczeniem przysługującym od początku 2014 r. na mocy ustawy – Prawo energetyczne. Wspomniana ustawa określa zasady użytkowania paliw i energii, w tym ciepła.

REKLAMA

Umowa o dostarczenie energii zawierana jest na ogólnych zasadach swobody umów w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a która dochodzi do skutku poprzez złożenie oświadczenia woli jednej lub więcej stron. Wskazana umowa należy do umów cywilnoprawnych, więc przyjmuje się, że wszystkie sposoby zawarcia umowy są możliwe, czyli złożenie i przyjęcie oferty, aukcja bądź przetarg czy negocjacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja odpadów w 2015 r.

Wysokość dodatku energetycznego w 2015 r.

Zgodnie z art. 5c prawa energetycznego, odbiorcy wrażliwemu przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Rocznie może wynosić nie więcej niż 30% iloczynu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z art. 5c ust. 3 ustawy wysokość limitu wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
 2. 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
 3. 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

W 2015 r. wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego wyniesie dla:

 1. prowadzonego przez osobę samotną - wynosi 11,36 zł/miesiąc;
 2. składającego się z 2 do 4 osób - wynosi 15,77 zł/miesiąc;
 3. składającego się z co najmniej 5 osób - wynosi 18,93 zł/miesiąc.

W jaki sposób ubiegać o przyznanie dodatku?

Aby można było otrzymać dodatek energetyczny, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w Urzędzie Gminy, w Wydziale Obsługi Mieszkańców, który rozpatrzy go w terminie miesiąca. Wraz z wnioskiem składa się:

 1. Kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym,
 2. Kopię faktury z przedsiębiorstwa energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy przedsiębiorstwa energetycznego),
 3. Oświadczenie właściciela konta, na które mają być przesyłane środki z tytułu wypłaty dodatku energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy osoby fizycznej innej niż wnioskodawca)

W przypadku decyzji odmownej, przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA