REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak segregować śmieci?

Monika Pązik
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

REKLAMA

Utrzymanie czystości w gminach należy do zadań własnych i obowiązkowych każdej gminy. Wprowadzone zmiany w zarządzaniu odpadami mają na celu wprowadzenie do 2015 r. rynku selektywnego zbierania odpadów i wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych z tym związanych. Rewolucja w przepisach dotyczących segregacji śmieci ma na celu zapewnić pozyskanie surowców najlepszej jakości ze znacznym zmniejszeniem kosztów po stronie mieszkańców oraz poprawę środowiska. Najlepszym sposobem na skuteczną segregację odpadów jest dopasowanie odpowiednich pojemników do rodzajów śmieci. Takie działanie ma przede wszystkim za zadanie wspomóc mieszkańców w gospodarowaniu odpadami oraz nauczyć ich dbania o środowisko.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników na składowanie odpadów komunalnych oraz o ich utrzymanie w odpowiednim stanie. Z przepisów ustawy wynika bowiem, iż system odbierania odpadów należy do zadań gminy, natomiast wcześniejsze zapewnienie pojemników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Podział pojemników

Segregowanie śmieci związane jest z odpowiednim podziałem pojemników. Właściciele nieruchomości dokonują segregacji workowej, natomiast mieszkańcy bloków – składują odpady w odpowiednich pojemnikach. Zarówno worki, jak i pojemniki, które dostarcza gmina oznaczone są innymi kolorami. Częstą praktyką gmin jest oznaczanie kontenerów na śmieci dodatkową informacją o odpadach, które powinny być składowane w danym pojemniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja śmieci

Gmina, która zapewnia dostarczenie pojemników lub worków mieszkańcom określa kolor każdego z nich. Poszczególne gminy wybierają dowolnie kolory, ale zazwyczaj będzie to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1. żółty/czerwony dla odpadów z kategorii suchych papierów i plastików, czyli papier i tektura, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy, butelki plastikowe, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Należy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.

2. W drugim pojemniku (najczęściej zielonym) składuje się odpady szklane, a w tym butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

3. Trzeci pojemnik (czarny/czerwony) natomiast przeznaczony jest na śmieci, które nie kwalifikują się do pojemników poprzednich, czyli zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne oraz odpady biodegradowalne, które nie są niebezpieczne dla środowiska. Istotne jest, że odpady wrzucane do pierwszego pojemnika nie mogą być mokre, bowiem trafiają one później do sortowni, gdzie większość z nich jest odzyskiwana. Odpady zmieszane, czyli z ostatniego pojemnika trafiają do zakładów, w których są sortowane w celu odzyskania składników energetycznych, następnie są kompostowane i dopiero trafiają na składowiska.

Ważne jest, że część odpadów – tzw. naturalnych może być ponownie wykorzystana. Właściciele nieruchomości mogą przeznaczyć część miejsca w przydomowych ogródkach na kompostowniki, dzięki którym odpady naturalne będą mogły być później wykorzystane jako nawozy. Do takiego pojemnika można wrzucać resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.

Zobacz również: Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Odpady komunalne

Gminy mają za zadanie udostępnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do których należą: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki,  komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów,  rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.). Wskazane odpady są najbardziej problematyczne w odbiorze, więc takie działanie jest bardziej ekonomiczne i znacznie sprawniejsze niż odbieranie ich od mieszkańców.

Zobacz: Jak segregować odpady (śmieci) 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA