REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak segregować śmieci?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Pązik
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

REKLAMA

Utrzymanie czystości w gminach należy do zadań własnych i obowiązkowych każdej gminy. Wprowadzone zmiany w zarządzaniu odpadami mają na celu wprowadzenie do 2015 r. rynku selektywnego zbierania odpadów i wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych z tym związanych. Rewolucja w przepisach dotyczących segregacji śmieci ma na celu zapewnić pozyskanie surowców najlepszej jakości ze znacznym zmniejszeniem kosztów po stronie mieszkańców oraz poprawę środowiska. Najlepszym sposobem na skuteczną segregację odpadów jest dopasowanie odpowiednich pojemników do rodzajów śmieci. Takie działanie ma przede wszystkim za zadanie wspomóc mieszkańców w gospodarowaniu odpadami oraz nauczyć ich dbania o środowisko.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników na składowanie odpadów komunalnych oraz o ich utrzymanie w odpowiednim stanie. Z przepisów ustawy wynika bowiem, iż system odbierania odpadów należy do zadań gminy, natomiast wcześniejsze zapewnienie pojemników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Podział pojemników

Segregowanie śmieci związane jest z odpowiednim podziałem pojemników. Właściciele nieruchomości dokonują segregacji workowej, natomiast mieszkańcy bloków – składują odpady w odpowiednich pojemnikach. Zarówno worki, jak i pojemniki, które dostarcza gmina oznaczone są innymi kolorami. Częstą praktyką gmin jest oznaczanie kontenerów na śmieci dodatkową informacją o odpadach, które powinny być składowane w danym pojemniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja śmieci

Gmina, która zapewnia dostarczenie pojemników lub worków mieszkańcom określa kolor każdego z nich. Poszczególne gminy wybierają dowolnie kolory, ale zazwyczaj będzie to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1. żółty/czerwony dla odpadów z kategorii suchych papierów i plastików, czyli papier i tektura, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy, butelki plastikowe, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Należy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.

2. W drugim pojemniku (najczęściej zielonym) składuje się odpady szklane, a w tym butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

3. Trzeci pojemnik (czarny/czerwony) natomiast przeznaczony jest na śmieci, które nie kwalifikują się do pojemników poprzednich, czyli zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne oraz odpady biodegradowalne, które nie są niebezpieczne dla środowiska. Istotne jest, że odpady wrzucane do pierwszego pojemnika nie mogą być mokre, bowiem trafiają one później do sortowni, gdzie większość z nich jest odzyskiwana. Odpady zmieszane, czyli z ostatniego pojemnika trafiają do zakładów, w których są sortowane w celu odzyskania składników energetycznych, następnie są kompostowane i dopiero trafiają na składowiska.

Ważne jest, że część odpadów – tzw. naturalnych może być ponownie wykorzystana. Właściciele nieruchomości mogą przeznaczyć część miejsca w przydomowych ogródkach na kompostowniki, dzięki którym odpady naturalne będą mogły być później wykorzystane jako nawozy. Do takiego pojemnika można wrzucać resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.

Zobacz również: Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Odpady komunalne

Gminy mają za zadanie udostępnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do których należą: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki,  komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów,  rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.). Wskazane odpady są najbardziej problematyczne w odbiorze, więc takie działanie jest bardziej ekonomiczne i znacznie sprawniejsze niż odbieranie ich od mieszkańców.

Zobacz: Jak segregować odpady (śmieci) 2013

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA