reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

Utrzymanie czystości w gminach należy do zadań własnych i obowiązkowych każdej gminy. Wprowadzone zmiany w zarządzaniu odpadami mają na celu wprowadzenie do 2015 r. rynku selektywnego zbierania odpadów i wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych z tym związanych. Rewolucja w przepisach dotyczących segregacji śmieci ma na celu zapewnić pozyskanie surowców najlepszej jakości ze znacznym zmniejszeniem kosztów po stronie mieszkańców oraz poprawę środowiska. Najlepszym sposobem na skuteczną segregację odpadów jest dopasowanie odpowiednich pojemników do rodzajów śmieci. Takie działanie ma przede wszystkim za zadanie wspomóc mieszkańców w gospodarowaniu odpadami oraz nauczyć ich dbania o środowisko.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników na składowanie odpadów komunalnych oraz o ich utrzymanie w odpowiednim stanie. Z przepisów ustawy wynika bowiem, iż system odbierania odpadów należy do zadań gminy, natomiast wcześniejsze zapewnienie pojemników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Podział pojemników

Segregowanie śmieci związane jest z odpowiednim podziałem pojemników. Właściciele nieruchomości dokonują segregacji workowej, natomiast mieszkańcy bloków – składują odpady w odpowiednich pojemnikach. Zarówno worki, jak i pojemniki, które dostarcza gmina oznaczone są innymi kolorami. Częstą praktyką gmin jest oznaczanie kontenerów na śmieci dodatkową informacją o odpadach, które powinny być składowane w danym pojemniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja śmieci

Gmina, która zapewnia dostarczenie pojemników lub worków mieszkańcom określa kolor każdego z nich. Poszczególne gminy wybierają dowolnie kolory, ale zazwyczaj będzie to:

1. żółty/czerwony dla odpadów z kategorii suchych papierów i plastików, czyli papier i tektura, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy, butelki plastikowe, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Należy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama