REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

REKLAMA

Utrzymanie czystości w gminach należy do zadań własnych i obowiązkowych każdej gminy. Wprowadzone zmiany w zarządzaniu odpadami mają na celu wprowadzenie do 2015 r. rynku selektywnego zbierania odpadów i wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych z tym związanych. Rewolucja w przepisach dotyczących segregacji śmieci ma na celu zapewnić pozyskanie surowców najlepszej jakości ze znacznym zmniejszeniem kosztów po stronie mieszkańców oraz poprawę środowiska. Najlepszym sposobem na skuteczną segregację odpadów jest dopasowanie odpowiednich pojemników do rodzajów śmieci. Takie działanie ma przede wszystkim za zadanie wspomóc mieszkańców w gospodarowaniu odpadami oraz nauczyć ich dbania o środowisko.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników na składowanie odpadów komunalnych oraz o ich utrzymanie w odpowiednim stanie. Z przepisów ustawy wynika bowiem, iż system odbierania odpadów należy do zadań gminy, natomiast wcześniejsze zapewnienie pojemników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Podział pojemników

Segregowanie śmieci związane jest z odpowiednim podziałem pojemników. Właściciele nieruchomości dokonują segregacji workowej, natomiast mieszkańcy bloków – składują odpady w odpowiednich pojemnikach. Zarówno worki, jak i pojemniki, które dostarcza gmina oznaczone są innymi kolorami. Częstą praktyką gmin jest oznaczanie kontenerów na śmieci dodatkową informacją o odpadach, które powinny być składowane w danym pojemniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja śmieci

Gmina, która zapewnia dostarczenie pojemników lub worków mieszkańcom określa kolor każdego z nich. Poszczególne gminy wybierają dowolnie kolory, ale zazwyczaj będzie to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1. żółty/czerwony dla odpadów z kategorii suchych papierów i plastików, czyli papier i tektura, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy, butelki plastikowe, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Należy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.

2. W drugim pojemniku (najczęściej zielonym) składuje się odpady szklane, a w tym butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

3. Trzeci pojemnik (czarny/czerwony) natomiast przeznaczony jest na śmieci, które nie kwalifikują się do pojemników poprzednich, czyli zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne oraz odpady biodegradowalne, które nie są niebezpieczne dla środowiska. Istotne jest, że odpady wrzucane do pierwszego pojemnika nie mogą być mokre, bowiem trafiają one później do sortowni, gdzie większość z nich jest odzyskiwana. Odpady zmieszane, czyli z ostatniego pojemnika trafiają do zakładów, w których są sortowane w celu odzyskania składników energetycznych, następnie są kompostowane i dopiero trafiają na składowiska.

Ważne jest, że część odpadów – tzw. naturalnych może być ponownie wykorzystana. Właściciele nieruchomości mogą przeznaczyć część miejsca w przydomowych ogródkach na kompostowniki, dzięki którym odpady naturalne będą mogły być później wykorzystane jako nawozy. Do takiego pojemnika można wrzucać resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.

Zobacz również: Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Odpady komunalne

Gminy mają za zadanie udostępnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do których należą: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki,  komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów,  rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.). Wskazane odpady są najbardziej problematyczne w odbiorze, więc takie działanie jest bardziej ekonomiczne i znacznie sprawniejsze niż odbieranie ich od mieszkańców.

Zobacz: Jak segregować odpady (śmieci) 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA