REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Jak segregować śmieci? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

REKLAMA

Utrzymanie czystości w gminach należy do zadań własnych i obowiązkowych każdej gminy. Wprowadzone zmiany w zarządzaniu odpadami mają na celu wprowadzenie do 2015 r. rynku selektywnego zbierania odpadów i wprowadzenie w życie dyrektyw unijnych z tym związanych. Rewolucja w przepisach dotyczących segregacji śmieci ma na celu zapewnić pozyskanie surowców najlepszej jakości ze znacznym zmniejszeniem kosztów po stronie mieszkańców oraz poprawę środowiska. Najlepszym sposobem na skuteczną segregację odpadów jest dopasowanie odpowiednich pojemników do rodzajów śmieci. Takie działanie ma przede wszystkim za zadanie wspomóc mieszkańców w gospodarowaniu odpadami oraz nauczyć ich dbania o środowisko.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników na składowanie odpadów komunalnych oraz o ich utrzymanie w odpowiednim stanie. Z przepisów ustawy wynika bowiem, iż system odbierania odpadów należy do zadań gminy, natomiast wcześniejsze zapewnienie pojemników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

Podział pojemników

Segregowanie śmieci związane jest z odpowiednim podziałem pojemników. Właściciele nieruchomości dokonują segregacji workowej, natomiast mieszkańcy bloków – składują odpady w odpowiednich pojemnikach. Zarówno worki, jak i pojemniki, które dostarcza gmina oznaczone są innymi kolorami. Częstą praktyką gmin jest oznaczanie kontenerów na śmieci dodatkową informacją o odpadach, które powinny być składowane w danym pojemniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja śmieci

Gmina, która zapewnia dostarczenie pojemników lub worków mieszkańcom określa kolor każdego z nich. Poszczególne gminy wybierają dowolnie kolory, ale zazwyczaj będzie to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

1. żółty/czerwony dla odpadów z kategorii suchych papierów i plastików, czyli papier i tektura, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny i biurowy, książki i zeszyty, torebki papierowe, papier pakowy, butelki plastikowe, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie, plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach, styropian, puszki po napojach, sokach, puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy), złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników, folia aluminiowa, kartoniki po mleku i napojach - wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Należy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.

2. W drugim pojemniku (najczęściej zielonym) składuje się odpady szklane, a w tym butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

3. Trzeci pojemnik (czarny/czerwony) natomiast przeznaczony jest na śmieci, które nie kwalifikują się do pojemników poprzednich, czyli zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne oraz odpady biodegradowalne, które nie są niebezpieczne dla środowiska. Istotne jest, że odpady wrzucane do pierwszego pojemnika nie mogą być mokre, bowiem trafiają one później do sortowni, gdzie większość z nich jest odzyskiwana. Odpady zmieszane, czyli z ostatniego pojemnika trafiają do zakładów, w których są sortowane w celu odzyskania składników energetycznych, następnie są kompostowane i dopiero trafiają na składowiska.

Ważne jest, że część odpadów – tzw. naturalnych może być ponownie wykorzystana. Właściciele nieruchomości mogą przeznaczyć część miejsca w przydomowych ogródkach na kompostowniki, dzięki którym odpady naturalne będą mogły być później wykorzystane jako nawozy. Do takiego pojemnika można wrzucać resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.

Zobacz również: Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Odpady komunalne

Gminy mają za zadanie udostępnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do których należą: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki,  komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów,  rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.). Wskazane odpady są najbardziej problematyczne w odbiorze, więc takie działanie jest bardziej ekonomiczne i znacznie sprawniejsze niż odbieranie ich od mieszkańców.

Zobacz: Jak segregować odpady (śmieci) 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA