| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Od II kwartału 2013 r. banki informowały o nieznacznej tendencji do wzrostu popytu firm na kredyty. W II kwartale 2014 r. ta tendencja była już wg banków silniejsza i taka ma pozostać w III kwartale br.

Wreszcie powiało optymizmem

Po słabych danych dotyczących produkcji sprzedanej przemysłu (wzrost w czerwcu jedynie o 1,7 proc.), słabszych lipcowych ocenach ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej (GUS), bardzo słabym lipcowym wskaźniku kondycji polskiego sektora przemysłowego PMI (49,4 czyli na poziomie wskazującym pogorszenie warunków w sektorze) sektor bankowy uważa, że te informacje nie oznaczają zmiany trendu w gospodarce. Jeżeli bowiem przedsiębiorstwa zwiększają swoje zainteresowanie kredytami - krótko- i długoterminowymi, zarówno firmy duże, jak i MSP, a jednocześnie banki informują o tym, że będą łagodzić kryteria kredytowe, czyli prognozują pozytywne zmiany w gospodarce, czerwcowe dane i lipcowe opinie nie powinny nas zbytnio martwić (badanie NBP zostało zrealizowane na przełomie czerwca i lipca, wzięło w nim udział 26 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Słowniczek kredytu hipotecznego

Możemy przyjrzeć się tendencji, o której mówią banki, mamy bowiem dane dotyczące zaciągniętych przez przedsiębiorstwa kredytów do maja br. (NBP i KNF). Wynika z nich, że wartość zobowiązań przedsiębiorstw  wobec sektora bankowego (bez kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą) wzrosła w stosunku do maja 2013 r. o niespełna 6 proc. (o 16 mld zł), a w stosunku do grudnia 2013 r. o 5,2 proc. (ponad 14,5 mld zł). Oznacza to, że prawie cały roczny (maj 2014 r. do maja 2013 r.) przyrost zobowiązań kredytowych przedsiębiorstw dokonał się w 2014 r. - największy w styczniu i kwietniu br. Natomiast w całym 2013 r. zadłużenie firm w sektorze bankowym wzrosło jedynie o 5,7 mld zł.

Jeżeli zatem mierzyć kondycję gospodarki potrzebą i zdolnością przedsiębiorstw do korzystania z kredytów, to jest ona całkiem dobra. Tym bardziej, że nie tylko duże firmy mają zdolność kredytową i potrzebę sięgania po kredyty (wzrost w ciągu 5 miesięcy br. o prawie 10 mld zł), ale także przedsiębiorstwa z sektora MSP (wzrost wartości zobowiązań wobec sektora bankowego o ponad 4,5 mld zł). W firmach z sektora MSP w większości były to jednak kredyty operacyjne (ok. 75 proc. wzrostu), co oznacza, że mniejsze firmy nie zaczęły jeszcze zwiększać inwestycji. Natomiast w przypadku dużych firm prawie 45 proc. wzrostu wartości kredytów w ciągu 5 miesięcy 2014 r. to kredyty inwestycyjne (na maszyny i urządzenia i nieruchomości).

Zawsze jest tak, że gdy koniunktura gospodarcza poprawia się z inwestycjami ruszają duże firmy, a z pewnym opóźnieniem dołączają do nich firmy mniejsze. W maju br. ciągle byliśmy na etapie wzrostu inwestycji w dużych firmach. Ostatnie dane NBP wskazują, że jest szansa na dołączenie do nich przedsiębiorstw z sektora MSP. Ale istnieje też ryzyko, że sytuacja za polską wschodnią granicą proces ten odsunie w czasie, a to nie pozostanie bez wpływu na wzrost PKB.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »