REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

kredyt dla rolnika
kredyt dla rolnika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żniwa to jak co roku okres wzmożonego wysiłku rolników. Co zrobić, gdy leciwy bizon padnie ze starości lub gdy zabraknie paliwa do nowoczesnego traktora? Jedną z możliwości pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój gospodarstwa są kredyty bankowe, specjalnie przygotowane dla rolników.

Jaki kredyt dla rolnika?

REKLAMA

Obecnie w Polsce jest ponad 1,5 mln gospodarstw rolnych o powierzchni większej niż 1 ha, z czego  ponad połowa osiąga rocznie wartość produkcji rolniczej niższą niż ok. 16 tys. zł. Tylko co czwarte uzyskuje wartość większą niż 32 tys. zł. Prowadzenie działalności rolniczej wymaga środków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa oraz jego rozwoju. Niedostatek funduszy własnych wymusza na rolnikach, szczególnie tych szykujących się do inwestycji w zakup ziemi czy maszyn rolniczych, korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak środki unijne czy kredyty bankowe. Do tych ostatnich podchodzą jednak z dużą rezerwą, nawet jeśli są one dostępne na dogodnych warunkach.

REKLAMA

Rolnik może wykorzystać kredyt bankowy zarówno na inwestycje, jak i działalność bieżącą, szczególnie w obliczu wahania koniunktury rynkowej, wzrostu zapotrzebowania na materiały i usługi czy dużą rozbieżność między terminami poniesienia wydatków a uzyskaniem przychodów. Kredyty umożliwiają realizację inwestycji, pozwalając na ich szybsze ukończenie, ograniczają ryzyko utraty płynności gospodarstwa czy wreszcie pozwalają na wznowienie produkcji w gospodarstwach dotkniętych klęską żywiołową. Skorzystanie z kredytu może pozytywnie wpłynąć na sytuację gospodarstwa rolnego poprzez uzyskanie odpowiedniej skali działalności, wzrost efektywności oraz większą elastyczność w stosunku do potrzeb rynku. Dodatkowe środki, mimo że obciążają gospodarstwo, przyczyniają się do wzrostu jego rentowności, poprawienia płynności finansowej oraz zwiększenia efektywności pracy. Kredyty, szczególnie te inwestycyjne, umożliwiają modernizację gospodarstw oraz wpływają na zmianę struktury polskiego rolnictwa. Kredyty bankowe bardzo często uzupełniają środki bezzwrotne, pochodzące z funduszy unijnych. 

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Tymczasem duże banki komercyjne z rezerwą podchodzą do klienta jakim jest rolnik, uznając za dość niepewny dochód pochodzący z uprawy rolnej czy hodowli zwierząt. Większość nie powinna odmówić przyznania kredytu, jednak ich standardowe produkty bankowe mogą być obwarowane wymaganiami dotyczącymi m.in. zdolności kredytowej, ilości posiadanej ziemi czy wieku gospodarstwa. Pewnym rozwiązaniem dla rolników mogą być kredyty preferencyjne, oferowane przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te jednak służą wyłącznie celom inwestycyjnym, dlatego nie można ich przeznaczyć na skup produktów rolnych czy zakup paliwa. Tylko niektóre podmioty, takie jak na przykład Górnośląskie Towarzystwo Finansowe, posiadają ofertę uniwersalnych produktów skierowaną do tej grupy zawodowej. GTF udziela rolnikom kredytów gotówkowych w kwocie do 200 tys. zł na zakup maszyn, paszy, ziemi czy trzody; Biznes Pożyczek w wysokości do 300 tys. bez zabezpieczeń majątkowych dla rolników prowadzących gospodarstwo co najmniej 12 miesięcy a także kredytów z zabezpieczeniem na pojeździe i konsolidacyjnych. Zaciągnięcie pożyczki nie wiąże się przy tym ze zbędnymi formalnościami czy opłatami, zaś decyzję o przyznaniu kredytu rolnik otrzymuje maksymalnie w ciągu 2 dni.

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając kredyt należy zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także na to, czy podmiot go udzielający pobiera na przykład prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego, opłatę za ustanowienie zabezpieczeń lub wcześniejszą spłatę kredytu czy też wymaga ubezpieczenia majątkowego. Zastrzyk gotówki w postaci kredytu umożliwia działanie i rozwój gospodarstwa rolnego, należy tylko znaleźć odpowiednią instytucję, która udzieli go na najlepszych warunkach.

Kredyt bez odsetek z wysoką prowizją czy bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem - co lepsze?

Autor: Paweł Kosmala, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA