reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Na co zwrócić uwagę, wnioskując o kredyt gotówkowy? Które banki mają najlepsze oferty kredytów gotówkowych? Porównajmy kredyty gotówkowe w poszczególnych bankach pod względem kosztów nominalnych i kosztów przyznania kredytu.

Kredyt gotówkowy to dość prosty sposób na zdobycie gotówki - z pieniędzy na koncie można cieszyć się nieraz faktycznie już nawet następnego dnia po wizycie w oddziale. Najlepszy kredyt gotówkowy to jednak nie ten, który jest najefektowniej promowany reklamami w mediach, ale ten, który jest najtańszy. Jak taki znaleźć? Eksperci radzą zestawić ze sobą oferty konkretnych banków.

Można przeznaczyć kilka godzin na gromadzenie informacji (telefonicznie, e-mailowo, podczas wizyty w placówce). Niejednemu na myśl o kredycie gotówkowym zapala się jednak czerwona lampka „ukryte koszty”. Słusznie, chociaż bankom od ponad 2 miesięcy już dużo trudniej jest przemycać różne kruczki.

Ustawa o kredycie konsumenckim wyraźnie bowiem mówi, że banki na prośbę klienta mają obowiązek przekazania mu formularza informacyjnego z wypisanymi wszystkimi atrybutami kredytu. Wygląd formularza (czytelna tabela z sekcjami dot. konkretnych cech produktu) także jest narzucany przez ustawę, dlatego każdy zainteresowany, posiadając kilka takich dokumentów z różnych banków, może spokojnie, rubryka po rubryce porównać oferty i podjąć optymalną decyzję.

Przeczytaj także: Które banki uległy modzie na zakupy grupowe?

Formularz jest naprawdę szczegółowy, bo oprócz ewidentnych cech kredytu, takich jak jego oprocentowanie czy wysokość prowizji, musi zawierać także choćby koszty produktów, które należy dodatkowo nabyć, aby z danej oferty skorzystać (konto osobiste, ubezpieczenie itp.) oraz informować o skutkach zwłoki w płatnościach rat. Kredytobiorca ma także prawo do bezpłatnego otrzymania egzemplarza projektu umowy o kredyt.

Najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności kredytu jest tzw. stopa RRSO, czyli jego oprocentowanie rzeczywiste. To całkowity koszt kredytu, wyrażony procentowo w stosunku rocznym do kwoty kredytu. Bierze pod uwagę nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również koszty przyznania kredytu, m.in. prowizję.

Miara ta ma jednak pewną wadę – w stopie oprocentowania rzeczywistego nie są uwzględniane koszty obsługi innych produktów, które trzeba nabyć, aby z danej oferty skorzystać w promocji (karta kredytowa, konto, ubezpieczenie).

Warto także pamiętać, aby nie wypełniać w kilku bankach w krótkim odstępie czasowym wniosków kredytowych. Kredytodawcy bowiem wysyłają zapytanie o historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej, które z kolei zlicza ilość takich zapytań. Koło się więc zamyka, bo klient, który w wielu bankach składa wnioski kredytowe, jest traktowany jako mało wiarygodny.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z kredytem gotówkowym bez problemu zrealizujemy nieprzewidziany wydatek. fot. Fotolia
Z kredytem gotówkowym bez problemu zrealizujemy nieprzewidziany wydatek. fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama