reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jakiej klasy zmywarkę kupić?

Jakiej klasy zmywarkę kupić?

Zastanawiając się nad zmywarką do mycia naczyń, powinniśmy uwzględnić to, ile prądu zużywa sprzęt AGD. Różnica między zmywarkami klasy A może okazać się znikoma. Zakup niektórych zmywarek zwraca się dopiero po 30 latach.

Gospodarstwo domowe, zużywające 2500 kWh energii w ciągu roku, płaci za prąd, w zależności od regionu, od 1350 zł do 1650 zł rocznie. Dla wielu osób oznacza to przeznaczenie na ten cel całych miesięcznych dochodów. Sprawdźmy, jaką część tej sumy stanowią koszty użytkowania podstawowych urządzeń AGD.

Ile kosztuje standardowe AGD

W zestawieniu uwzględniono standardowe urządzenia, które można spotkać w każdym gospodarstwie. Trudno oczywiście o precyzyjne dane, choćby ze względu na ilość modeli o różnym zużyciu energii, dostępnych na rynku. Dlatego też wzięto pod uwagę sprzęt w niższym przedziale cenowym, o wydajności, odpowiadającej potrzebom 4-osobowej rodziny. Wyniki przedstawiają tabela 1 oraz wykres 1.

Nie przepłacaj za prąd! Zmień dostawcę i obniż swoje rachunki!

Klasa energetyczna ma znaczenie

Oczywiście, kupując dowolny sprzęt AGD, musimy mieć świadomość tego, że zwykle wraz ze spadkiem ceny rosną koszty użytkowania. Choć za pralkę czy lodówkę w klasie A nie musimy obecnie wydawać fortuny (jak widać to na przykładach w tabeli 1), nie musi to oznaczać, że nie ma już pola do oszczędności. Wynika to z faktu, że klasa A, kojarzona dotąd z najwyższym stopniem efektywności energetycznej, stała się pewnym standardem, a więc i pewną średnią.

Rozporządzenia Komisji UE z 2010 roku (Rozporządzenia Komisji (EU) 1060/2010, 1061/2010 i 1062/2010) zmodyfikowały obowiązującą wcześniej skalę efektywności. Obecnie możemy kupić lodówkę, pralkę, zmywarkę do naczyń lub telewizor także w klasie A+, A++ lub A+++. Z zasady każdy „+” oznacza mniejsze zużycie energii w stosunku do klasy A o 10%. Możemy więc zamiast lodówki w klasie A kupić podobną w klasie A+++ i oszczędzić prawie 1/3 na kosztach zużycia energii.

Pewnym problemem w zakupie urządzeń z wyższej klasy energetycznej są jednak ceny. Za lodówkę w klasie A+, ujętą w tabeli 1, zapłacimy ok. 1000 zł, za lodówkę o podobnej pojemności w klasie A+++ - ok. 2500 zł. Podobnie jest w przypadku innych urządzeń. Nasza zmywarka może zużywać 0,67 kWh na cykl zamiast 1,02 kWh podanego w tabeli 1 – za tę oszczędność zapłacimy jednak w sklepie 2,5-krotnie wyższą cenę, która nieprędko nam się zwróci.

Jak obliczyć zużycie energii

Nie wszystkie urządzenia są opatrzone informacją o wielkości zużycia. Jeśli kupujemy żelazko, wielkość zużycia zależy tylko od tego, jak często zapominamy wyprasować sobie koszulę. Każde urządzenie powinno jednak być opatrzone informacją, jaka jest jego moc, a stąd już niedaleka droga do obliczenia zużycia energii w określonym czasie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama