REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, żeby oszczędzanie przyniosło efekty?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Wiele osób ma problemy z systematycznym oszczędzaniem.
Wiele osób ma problemy z systematycznym oszczędzaniem.

REKLAMA

REKLAMA

Zbudowanie planu oszczędnościowego pozwoli nam na osiągnięcie wymiernych korzyści. Dzięki oszczędzaniu zarobimy więcej, jeżeli podzielimy odkładane pieniądze na parę kategorii. Ważne jest również to, w jakich produktach lokujemy swoje oszczędności.

Podstawową zasadą oszczędzania jest, to że odkładanych pieniędzy nie należy trzymać w gotówce. W okresach istotnych wzrostów cen pieniądz szybko bowiem traci na wartości. Aby się przed tym uchronić, należy więc korzystać z produktów oszczędnościowych, przynoszących odsetki w wysokości nie niższej niż poziom inflacji.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym rozwiązaniem jest również podzielanie oszczędności na przynajmniej dwie części. Jedna będzie przeznaczona na ważne, długoterminowe cele, takie jak poprawa sytuacji na emeryturze czy przyszła pomoc dzieciom. Druga część to pieniądze na wydatki, które będziemy realizować w  krótszym terminie, np. wyjazdy wakacyjne czy nowy sprzęt AGD/RTV .

Jeśli chcemy zebrać dużą kwotę, zwykle niezbędne jest przyjęcie pewnych zasad. Dobrym przykładem może być postanowienie, że określoną kwotę wpłacamy na lokatę lub inny produkt oszczędnościowy zaraz po wpływie wynagrodzenia. To spowoduje, że wydając pieniądze, będziemy musieli ograniczyć się do kwoty, pozostałej po odliczeniu oszczędności.

Dowiedz się także: Czy umiesz oszczędzać na produktach bankowych?

Niestety, nawet jeśli ustalimy sobie zasady oszczędzania, to i tak istnieje ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu oszczędzanie jest nieprzyjemne. Polega przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy wydać na bieżąco. Cel oszczędzania jest natomiast odległy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zautomatyzować proces oszczędzania, żeby zmniejszyć dyskomfort, np. dzięki ustanowieniu stałych, comiesięcznych przelewów.

W zebraniu dużych oszczędności bardzo pomocne okazuje się również wybieranie takich rozwiązań, które przynoszą najwyższe zyski.

Polecamy serwis: Kredyty

Dla oszczędności krótkoterminowych warto poszukać najlepszych produktów bezpiecznych, tj. lokaty, konta oszczędnościowego czy funduszy inwestycyjnych, obarczonych niewielkim ryzykiem.

W przypadku oszczędności długoterminowych najlepsze rezultaty przynoszą natomiast inwestycje, obarczone pewnym ryzykiem, np. fundusze stabilnego wzrostu, zrównoważone, akcyjne itp.

Warto też pamiętać o tym, że dobór produktów jest uzależniony od indywidualnych preferencji danego człowieka. Z tego powodu część osób na lokatach trzyma nawet oszczędności długoterminowe. Inni wysoki zysk przedkładają nad bezpieczeństwo i większość oszczędności inwestują. Każdy powinien więc znaleźć takie rozwiązanie, które najlepiej pasuje do jego oczekiwań. Pomóc w tym może także doradca finansowy, który ułoży z nami plan oszczędzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA