| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Co zrobić, żeby oszczędzanie przyniosło efekty?

Co zrobić, żeby oszczędzanie przyniosło efekty?

Zbudowanie planu oszczędnościowego pozwoli nam na osiągnięcie wymiernych korzyści. Dzięki oszczędzaniu zarobimy więcej, jeżeli podzielimy odkładane pieniądze na parę kategorii. Ważne jest również to, w jakich produktach lokujemy swoje oszczędności.

Podstawową zasadą oszczędzania jest, to że odkładanych pieniędzy nie należy trzymać w gotówce. W okresach istotnych wzrostów cen pieniądz szybko bowiem traci na wartości. Aby się przed tym uchronić, należy więc korzystać z produktów oszczędnościowych, przynoszących odsetki w wysokości nie niższej niż poziom inflacji.

Dobrym rozwiązaniem jest również podzielanie oszczędności na przynajmniej dwie części. Jedna będzie przeznaczona na ważne, długoterminowe cele, takie jak poprawa sytuacji na emeryturze czy przyszła pomoc dzieciom. Druga część to pieniądze na wydatki, które będziemy realizować w  krótszym terminie, np. wyjazdy wakacyjne czy nowy sprzęt AGD/RTV .

Jeśli chcemy zebrać dużą kwotę, zwykle niezbędne jest przyjęcie pewnych zasad. Dobrym przykładem może być postanowienie, że określoną kwotę wpłacamy na lokatę lub inny produkt oszczędnościowy zaraz po wpływie wynagrodzenia. To spowoduje, że wydając pieniądze, będziemy musieli ograniczyć się do kwoty, pozostałej po odliczeniu oszczędności.

Dowiedz się także: Czy umiesz oszczędzać na produktach bankowych?

Niestety, nawet jeśli ustalimy sobie zasady oszczędzania, to i tak istnieje ryzyko, że po pewnym czasie nasz plan się załamie. Dla wielu oszczędzanie jest nieprzyjemne. Polega przecież na tym, że musimy odebrać sobie pieniądze, które moglibyśmy wydać na bieżąco. Cel oszczędzania jest natomiast odległy.

Warto zautomatyzować proces oszczędzania, żeby zmniejszyć dyskomfort, np. dzięki ustanowieniu stałych, comiesięcznych przelewów.

W zebraniu dużych oszczędności bardzo pomocne okazuje się również wybieranie takich rozwiązań, które przynoszą najwyższe zyski.

Polecamy serwis: Kredyty

Dla oszczędności krótkoterminowych warto poszukać najlepszych produktów bezpiecznych, tj. lokaty, konta oszczędnościowego czy funduszy inwestycyjnych, obarczonych niewielkim ryzykiem.

W przypadku oszczędności długoterminowych najlepsze rezultaty przynoszą natomiast inwestycje, obarczone pewnym ryzykiem, np. fundusze stabilnego wzrostu, zrównoważone, akcyjne itp.

Warto też pamiętać o tym, że dobór produktów jest uzależniony od indywidualnych preferencji danego człowieka. Z tego powodu część osób na lokatach trzyma nawet oszczędności długoterminowe. Inni wysoki zysk przedkładają nad bezpieczeństwo i większość oszczędności inwestują. Każdy powinien więc znaleźć takie rozwiązanie, które najlepiej pasuje do jego oczekiwań. Pomóc w tym może także doradca finansowy, który ułoży z nami plan oszczędzania.

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiele osób ma problemy z systematycznym oszczędzaniem.
Wiele osób ma problemy z systematycznym oszczędzaniem.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »