reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Dlaczego inwestowanie na rynkach akcji jest szczególnie ryzykowne?

Dlaczego inwestowanie na rynkach akcji jest szczególnie ryzykowne?

W lipcu wszystkie główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych zaliczyły spadki. Z pewnością odczuły to podmioty, inwestujące w polskie akcje. Eksperci pocieszają, że niektóre fundusze zagraniczne przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Które fundusze pozwoliły inwestorom zakończyć miesiąc na plusie?

Spadek indeksu szerokiego rynku WIG o 2,6% w skali miesiąca był niewiele mniejszy od mediany miesięcznych stóp zwrotu funduszy akcji, która wyniosła -3,0%. Niestety żadnemu funduszowi nie udało się w lipcu wyjść na plus. Mocniej spadała wartość jednostek funduszy akcji małych i średnich spółek. Mediana wyników wyniosła aż -5,4%. Jednak przy spadku indeksu mWIG40 o 4% i indeksu sWIG80 aż o niemal 8% trudno było uzyskać lepsze rezultaty. Przed zniżkami wycen jednostek nie uchroniła się także większość funduszy, których celem jest osiąganie dobrych wyników bez względu na koniunkturę rynkową. Jednak przeciętny spadek aktywów netto o 1,5% pokazuje, że w lipcu podmioty te spełniły swoją misję. Szczególnie godnymi wzmianki są fundusze Superfund, których wyniki nie tylko w lipcu były najlepsze, ale prezentują się też atrakcyjnie w perspektywie ostatnich 12 miesięcy.

Przeczytaj również: Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Spośród akcji zagranicznych dobrym wyborem na lipiec okazały się głównie akcje rosyjskie. Rosły nie tylko notowania papierów, ale dodatkowo w stosunku do złotego umocnił się też rubel. Nieźle wypadły też fundusze inwestujące w akcje japońskie, ale w tym przypadku to już nie ceny akcji, lecz umocnienie się waluty odegrało decydującą rolę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Od kilku tygodni inwestowanie na rynkach akcji jest obarczone szczególnie dużym ryzykiem. Gospodarki rozwinięte, w tym szczególnie kraje europejskie, wciąż nie mogą uporać się z problemami fiskalnymi, które prędzej czy później zmuszą je do mocnego zaciśnięcia pasa, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na koniunkturę gospodarczą. Natomiast rosnąca presja inflacyjna w gospodarkach wschodzących powoduje, że koniunktura jest tam schładzana przez coraz bardziej restrykcyjną politykę monetarną. Jakby tego było mało, wciąż nie wolno wykluczać możliwości wystąpienia negatywnych szoków podażowych, spowodowanych wysokimi cenami energii i żywności. Wskaźniki makroekonomiczne coraz wyraźniej wskazują, że te czynniki ryzyka zaczynają materializować się i przekładać na spowolnienie tempa globalnego ożywienia, co wkrótce może znaleźć odbicie w, ciągle jeszcze poprawiających się, wynikach finansowych spółek. Ceny akcji najwyraźniej dyskontują już taki scenariusz.

Rafał Lerski, CFA, doradca inwestycyjny firmy Expander
Współpraca: Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Autor:

CFA, Expander

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.
W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama