REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego inwestowanie na rynkach akcji jest szczególnie ryzykowne?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Rafał Lerski
W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.
W lipcu notowania WIG poszły w dół o 2,6%.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu wszystkie główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych zaliczyły spadki. Z pewnością odczuły to podmioty, inwestujące w polskie akcje. Eksperci pocieszają, że niektóre fundusze zagraniczne przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Które fundusze pozwoliły inwestorom zakończyć miesiąc na plusie?

Spadek indeksu szerokiego rynku WIG o 2,6% w skali miesiąca był niewiele mniejszy od mediany miesięcznych stóp zwrotu funduszy akcji, która wyniosła -3,0%. Niestety żadnemu funduszowi nie udało się w lipcu wyjść na plus. Mocniej spadała wartość jednostek funduszy akcji małych i średnich spółek. Mediana wyników wyniosła aż -5,4%. Jednak przy spadku indeksu mWIG40 o 4% i indeksu sWIG80 aż o niemal 8% trudno było uzyskać lepsze rezultaty. Przed zniżkami wycen jednostek nie uchroniła się także większość funduszy, których celem jest osiąganie dobrych wyników bez względu na koniunkturę rynkową. Jednak przeciętny spadek aktywów netto o 1,5% pokazuje, że w lipcu podmioty te spełniły swoją misję. Szczególnie godnymi wzmianki są fundusze Superfund, których wyniki nie tylko w lipcu były najlepsze, ale prezentują się też atrakcyjnie w perspektywie ostatnich 12 miesięcy.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Spośród akcji zagranicznych dobrym wyborem na lipiec okazały się głównie akcje rosyjskie. Rosły nie tylko notowania papierów, ale dodatkowo w stosunku do złotego umocnił się też rubel. Nieźle wypadły też fundusze inwestujące w akcje japońskie, ale w tym przypadku to już nie ceny akcji, lecz umocnienie się waluty odegrało decydującą rolę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Od kilku tygodni inwestowanie na rynkach akcji jest obarczone szczególnie dużym ryzykiem. Gospodarki rozwinięte, w tym szczególnie kraje europejskie, wciąż nie mogą uporać się z problemami fiskalnymi, które prędzej czy później zmuszą je do mocnego zaciśnięcia pasa, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na koniunkturę gospodarczą. Natomiast rosnąca presja inflacyjna w gospodarkach wschodzących powoduje, że koniunktura jest tam schładzana przez coraz bardziej restrykcyjną politykę monetarną. Jakby tego było mało, wciąż nie wolno wykluczać możliwości wystąpienia negatywnych szoków podażowych, spowodowanych wysokimi cenami energii i żywności. Wskaźniki makroekonomiczne coraz wyraźniej wskazują, że te czynniki ryzyka zaczynają materializować się i przekładać na spowolnienie tempa globalnego ożywienia, co wkrótce może znaleźć odbicie w, ciągle jeszcze poprawiających się, wynikach finansowych spółek. Ceny akcji najwyraźniej dyskontują już taki scenariusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rafał Lerski, CFA, doradca inwestycyjny firmy Expander
Współpraca: Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA