reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jak zmniejszyć ryzyko, związane z inwestowaniem na rynku finansowym? Na pewno warto mieć rozeznanie w funduszach inwestycyjnych. Prezentujemy pierwszą część poradnika, zawierającego wskazówki dla początkujących inwestorów. Ekspert omawia fundusze private equity i fundusze złota.

Fundusz private equity jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która pieniądze zebrane od inwestorów lokuje na rynku aktywów niepublicznych, czyli kupuje akcje w spółkach, nienotowanych na giełdach papierów wartościowych oraz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie fundusz sprzedaje posiadane walory kolejnemu inwestorowi lub wprowadza je na giełdę. Zysk z inwestycji powiększa aktywa funduszu.

Zarządzający funduszami private equity podejmują decyzje inwestycyjne głównie w oparciu o wyniki analizy fundamentalnej, która jest właściwa dla inwestycji długoterminowych. Na wycenę decydujący wpływ mają czynniki fundamentalne, zależne od sytuacji spółki oraz jej otoczenia. Rynek giełdowy nie zawsze obiektywnie wycenia akcje, czasami inwestorzy podejmują decyzje pod wpływem emocji, sporo zamieszania mogą wprowadzić działania spekulacyjne lub niedozwolone manipulacje. Podczas bessy nawet akcje spółek o dobrej kondycji tanieją. Tymczasem wyniki inwestycyjne funduszy private equity są nisko skorelowane z wynikami funduszy inwestujących w akcje, notowane na giełdzie. W praktyce fundusze private equity mogą przynosić wysokie zyski, co jednak wiąże się z koniecznością ulokowania kapitału na dłuższy czas, w praktyce 3-10 lat.

Większość funduszy private equity jest niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Jednak istnieje grupa funduszy, oferowanych publicznie, dostępnych dla każdego – działają one na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i są nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich polityka inwestycyjna jest uregulowana w statucie, a za jej realizację są odpowiedzialne towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj również: Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Fundusze aktywów niepublicznych funkcjonują jako fundusze zamknięte i emitują certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Nie oznacza to jednak, że droga do nich pozostaje zamknięta dla Jana Kowalskiego, jakby to mogło wynikać z ich nazwy. Wiele tego rodzaju funduszy sprzedaje certyfikaty ofercie publicznej, a ich nabywcy stają się pośrednio inwestorami w spółkach, które znajdują się poza zasięgiem inwestorów detalicznych. Emisje certyfikatów oraz ich wykupy odbywają się w ustalonych terminach, co uniemożliwia rozpoczęcie i zamknięcie inwestycji w dowolnym momencie. Jednak, jeżeli takie instrumenty są notowane na giełdzie, inwestycję można otworzyć oraz zamknąć w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na najbliższą datę emisji lub wykupu.
Przykładem funduszu aktywów niepublicznych dostępnego dla każdego inwestora, jest Investor Private Equity FIZ, który w ciągu trzech lat zarobił około 50 proc., co dowodzi tezy o wysokiej zyskowności takich inwestycji. Certyfikaty tego funduszu można nabyć na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama