Kategorie

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. I

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Aby odnieść korzyści na rynku finansowym, trzeba zgłębić tajniki sztuki inwestowania.
Aby odnieść korzyści na rynku finansowym, trzeba zgłębić tajniki sztuki inwestowania.
Jak zmniejszyć ryzyko, związane z inwestowaniem na rynku finansowym? Na pewno warto mieć rozeznanie w funduszach inwestycyjnych. Prezentujemy pierwszą część poradnika, zawierającego wskazówki dla początkujących inwestorów. Ekspert omawia fundusze private equity i fundusze złota.

Fundusz private equity

Reklama

Fundusz private equity jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która pieniądze zebrane od inwestorów lokuje na rynku aktywów niepublicznych, czyli kupuje akcje w spółkach, nienotowanych na giełdach papierów wartościowych oraz udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie fundusz sprzedaje posiadane walory kolejnemu inwestorowi lub wprowadza je na giełdę. Zysk z inwestycji powiększa aktywa funduszu.

Zarządzający funduszami private equity podejmują decyzje inwestycyjne głównie w oparciu o wyniki analizy fundamentalnej, która jest właściwa dla inwestycji długoterminowych. Na wycenę decydujący wpływ mają czynniki fundamentalne, zależne od sytuacji spółki oraz jej otoczenia. Rynek giełdowy nie zawsze obiektywnie wycenia akcje, czasami inwestorzy podejmują decyzje pod wpływem emocji, sporo zamieszania mogą wprowadzić działania spekulacyjne lub niedozwolone manipulacje. Podczas bessy nawet akcje spółek o dobrej kondycji tanieją. Tymczasem wyniki inwestycyjne funduszy private equity są nisko skorelowane z wynikami funduszy inwestujących w akcje, notowane na giełdzie. W praktyce fundusze private equity mogą przynosić wysokie zyski, co jednak wiąże się z koniecznością ulokowania kapitału na dłuższy czas, w praktyce 3-10 lat.

Większość funduszy private equity jest niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Jednak istnieje grupa funduszy, oferowanych publicznie, dostępnych dla każdego – działają one na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i są nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich polityka inwestycyjna jest uregulowana w statucie, a za jej realizację są odpowiedzialne towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj również: Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Fundusze aktywów niepublicznych funkcjonują jako fundusze zamknięte i emitują certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Nie oznacza to jednak, że droga do nich pozostaje zamknięta dla Jana Kowalskiego, jakby to mogło wynikać z ich nazwy. Wiele tego rodzaju funduszy sprzedaje certyfikaty ofercie publicznej, a ich nabywcy stają się pośrednio inwestorami w spółkach, które znajdują się poza zasięgiem inwestorów detalicznych. Emisje certyfikatów oraz ich wykupy odbywają się w ustalonych terminach, co uniemożliwia rozpoczęcie i zamknięcie inwestycji w dowolnym momencie. Jednak, jeżeli takie instrumenty są notowane na giełdzie, inwestycję można otworzyć oraz zamknąć w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na najbliższą datę emisji lub wykupu.
Przykładem funduszu aktywów niepublicznych dostępnego dla każdego inwestora, jest Investor Private Equity FIZ, który w ciągu trzech lat zarobił około 50 proc., co dowodzi tezy o wysokiej zyskowności takich inwestycji. Certyfikaty tego funduszu można nabyć na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Fundusze złota

Od kilku lat funkcjonują fundusze, oparte na notowaniach złota, które są notowane na giełdach tzw. ETFs (Exchange Traded Funds). Ich wycena naśladuje bieżący kurs złota. Emitując udziały na rynku publicznym kupują jako zabezpieczenie złoto w postaci fizycznej. Największy fundusz złota, SPDR Gold Trust, notowany na giełdzie w Nowym Jorku, posiada obecnie w aktywach około 1200 ton czystego kruszcu.

Polecamy serwis: Kredyty

Reklama

Kolejna kategoria funduszy złota zarządza aktywami na rynku instrumentów pochodnych (kontraktów terminowych lub opcji). Ulokowanie kapitału w takich funduszach pozwala na wykorzystanie umiejętności i doświadczenia specjalistów od zarządzania na rynkach metali szlachetnych i rynkach finansowych.

W najszersze spektrum aktywów inwestuje trzecia kategoria funduszy, które – oprócz instrumentów pochodnych – posiadają w portfelach również akcje spółek, związanych z branżą, obejmującą spółki wydobywcze, dokonujące rafinacji złota lub firmy jubilerskie. W tym przypadku mówimy o funduszach akcyjnych, a nie stricte o funduszach złota, lecz często korzystają one z takiej etykiety jako wyróżnika.

W Polsce największym funduszem złota jest Investor Gold FIZ, zarządzany przez Investors TFI. Strategia inwestycyjna funduszu opiera się o stałą ekspozycję na rynku złota z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. W ubiegłym roku fundusz ten zarobił 63,8 proc.
Zarządzający funduszem zwiększają bądź redukują swoje zaangażowanie w zależności od sytuacji na rynku. Transakcje, zawierane na rynkach zagranicznych, są dodatkowo zabezpieczane przed skutkami niekorzystnych zmian kursów walutowych. Dzięki temu, przy słabnącym dolarze są zyski inwestorów posiadają ochronę, mimo że certyfikaty są wyceniane w złotówkach. Złoto od 10 lat znajduje się w trendzie wzrostowym a specjaliści przewidują dalsze zwyżki jego notowań. I nie są to oczekiwania pozbawione podstaw, bowiem istnieje wiele czynników fundamentalnych, które sprzyjają popytowi na ten szlachetny kruszec.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  6 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.