Kategorie

Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Dobierając odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma on być bezpieczny, agresywny, a może mieszany?
Na rynku dostępne są fundusze o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Eksperci radzą, aby zastanowić się nad tym, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Jak mądrze dopasować fundusz do własnych potrzeb?

I. Fundusze o małym ryzyku inwestycyjnym (bezpieczne)

Fundusze bezpieczne wskazane są dla osób, posiadających awersję do ryzyka, nie oczekujących wysokich stóp zwrotu z inwestycji, chcących jednak zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Fundusze, które cechuje niski stopień ryzyka inwestycyjnego, dzielą się na następujące grupy:

Reklama

1. Fundusze rynku pieniężnego – zakres dopuszczalnych lokat jest ograniczony do instrumentów dłużnych o najkrótszym terminie zapadalności, poniżej 1 roku do dnia wykupu. Charakteryzują się one mniejszym ryzykiem oraz niższą, potencjalną dochodowością niż fundusze gotówkowe. Tego rodzaju fundusze są nieliczne na polskim rynku.

2. Fundusze gotówkowe, inaczej nazywane funduszami pieniężnymi – nie należy ich utożsamiać z funduszami rynku pieniężnego. Lokują aktywa w krótkoterminowe instrumenty dłużne: bony skarbowe i pieniężne, bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe, etc.), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe oraz podobne instrumenty. Dają nieco wyższe stopy zwrotu niż fundusze rynku pieniężnego.

3. Fundusze papierów dłużnych (obligacji) - inwestują w dłużne papiery wartościowe, przede wszystkim w obligacje. Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są wyższe niż w przypadku funduszy gotówkowych i funduszy rynku pieniężnego.

Dowiedz się także: Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

II. Fundusze hybrydowe (mieszane)

Reklama

Tego rodzaju fundusze inwestują również instrumenty finansowe o wysokim ryzyku, jak akcje. Posiadają one wyższy potencjał zarabiania w stosunku do funduszy bezpiecznych, jednak charakteryzują się wyższym poziomem ryzyka. Są one alternatywą dla osób, które posiadają co najwyżej średni poziom akceptacji ryzyka. Wyróżniamy następujące grupy funduszy mieszanych:

1. Fundusze zrównoważone – inwestują 40-70 proc. aktywów w akcje, a pozostałą część portfela w papiery dłużne (głównie obligacje). Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są tym wyższe, im większy udział w portfelu mają akcje.

2. Fundusze stabilnego wzrostu – inwestują do 40 proc. aktywów w akcje, zaś pozostałą część aktywów - w papiery dłużne. Ich stopy zwrotu są zwykle niższe niż w przypadku funduszy zrównoważonych, cechuje je również niższy poziom ryzyka.

3. Fundusze z ochroną kapitału – lokują aktywa w bezpieczne instrumenty finansowe, np. obligacje, a przed spadkiem wartości portfela zabezpieczają się opcjami. Ich poziom zabezpieczenia ulega zmianom w zależności od sytuacji na rynku.

4. Fundusze aktywnej alokacji – w tym przypadku nie ma określonego, stałego udziału akcji i dłużnych papierów wartościowych. Proporcja między nimi może się zmieniać od 0 do 100 proc. Tego rodzaju nieraz okazują się bardziej rentowne niż fundusze zrównoważone. Portfel jest zabezpieczony przed deprecjacją wartości poniżej określonego poziomu poprzez zakup pewnej ilości obligacji oraz opcji. Poziom zabezpieczenia może być zmieniany.

Polecamy serwis: Lokaty

III. Fundusze o dużym ryzyku inwestycyjnym (agresywne)

Inwestują głównie w akcje oraz inne udziałowe papiery wartościowe (prawa do akcji, prawa poboru, kwity depozytowe). Fundusze te mogą osiągać najwyższe zyski, jednak ich inwestycje charakteryzują się wysokim ryzykiem. W czasie hossy najszybciej wzrastają, w czasie bessy najwięcej tracą na wartości. Nadają się w szczególności dla inwestycji długoterminowych. Nie są wskazane dla osób w sędziwym wieku lub planujących w krótkim okresie ważne wydatki z zainwestowanego kapitału. W ramach funduszy akcji istnieją fundusze, koncentrujące się na wybranym segmencie rynku, np. fundusze małych spółek lub fundusze sektorowe.
Przed podjęciem decyzji o wyborze funduszu należy zapoznać się z jego strategią inwestycyjną. Wszystkie tego rodzaju informacje są zawarte w statucie funduszu, który stanowi integralną część prospektu informacyjnego funduszu. Każdy winien dobierać fundusz na miarę własnych możliwości inwestycyjnych oraz preferencj i skłonności do akceptacji określonego ryzyka.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.