| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Na rynku dostępne są fundusze o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Eksperci radzą, aby zastanowić się nad tym, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Jak mądrze dopasować fundusz do własnych potrzeb?

Fundusze bezpieczne wskazane są dla osób, posiadających awersję do ryzyka, nie oczekujących wysokich stóp zwrotu z inwestycji, chcących jednak zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Fundusze, które cechuje niski stopień ryzyka inwestycyjnego, dzielą się na następujące grupy:

1. Fundusze rynku pieniężnego – zakres dopuszczalnych lokat jest ograniczony do instrumentów dłużnych o najkrótszym terminie zapadalności, poniżej 1 roku do dnia wykupu. Charakteryzują się one mniejszym ryzykiem oraz niższą, potencjalną dochodowością niż fundusze gotówkowe. Tego rodzaju fundusze są nieliczne na polskim rynku.

2. Fundusze gotówkowe, inaczej nazywane funduszami pieniężnymi – nie należy ich utożsamiać z funduszami rynku pieniężnego. Lokują aktywa w krótkoterminowe instrumenty dłużne: bony skarbowe i pieniężne, bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe, etc.), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe oraz podobne instrumenty. Dają nieco wyższe stopy zwrotu niż fundusze rynku pieniężnego.

3. Fundusze papierów dłużnych (obligacji) - inwestują w dłużne papiery wartościowe, przede wszystkim w obligacje. Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są wyższe niż w przypadku funduszy gotówkowych i funduszy rynku pieniężnego.

Dowiedz się także: Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Tego rodzaju fundusze inwestują również instrumenty finansowe o wysokim ryzyku, jak akcje. Posiadają one wyższy potencjał zarabiania w stosunku do funduszy bezpiecznych, jednak charakteryzują się wyższym poziomem ryzyka. Są one alternatywą dla osób, które posiadają co najwyżej średni poziom akceptacji ryzyka. Wyróżniamy następujące grupy funduszy mieszanych:

1. Fundusze zrównoważone – inwestują 40-70 proc. aktywów w akcje, a pozostałą część portfela w papiery dłużne (głównie obligacje). Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są tym wyższe, im większy udział w portfelu mają akcje.

2. Fundusze stabilnego wzrostu – inwestują do 40 proc. aktywów w akcje, zaś pozostałą część aktywów - w papiery dłużne. Ich stopy zwrotu są zwykle niższe niż w przypadku funduszy zrównoważonych, cechuje je również niższy poziom ryzyka.

3. Fundusze z ochroną kapitału – lokują aktywa w bezpieczne instrumenty finansowe, np. obligacje, a przed spadkiem wartości portfela zabezpieczają się opcjami. Ich poziom zabezpieczenia ulega zmianom w zależności od sytuacji na rynku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »