REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Dobierając odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma on być bezpieczny, agresywny, a może mieszany?
Dobierając odpowiedni dla siebie fundusz inwestycyjny, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma on być bezpieczny, agresywny, a może mieszany?

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku dostępne są fundusze o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Eksperci radzą, aby zastanowić się nad tym, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Jak mądrze dopasować fundusz do własnych potrzeb?

I. Fundusze o małym ryzyku inwestycyjnym (bezpieczne)

REKLAMA

Fundusze bezpieczne wskazane są dla osób, posiadających awersję do ryzyka, nie oczekujących wysokich stóp zwrotu z inwestycji, chcących jednak zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Fundusze, które cechuje niski stopień ryzyka inwestycyjnego, dzielą się na następujące grupy:

REKLAMA

1. Fundusze rynku pieniężnego – zakres dopuszczalnych lokat jest ograniczony do instrumentów dłużnych o najkrótszym terminie zapadalności, poniżej 1 roku do dnia wykupu. Charakteryzują się one mniejszym ryzykiem oraz niższą, potencjalną dochodowością niż fundusze gotówkowe. Tego rodzaju fundusze są nieliczne na polskim rynku.

2. Fundusze gotówkowe, inaczej nazywane funduszami pieniężnymi – nie należy ich utożsamiać z funduszami rynku pieniężnego. Lokują aktywa w krótkoterminowe instrumenty dłużne: bony skarbowe i pieniężne, bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe, etc.), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe oraz podobne instrumenty. Dają nieco wyższe stopy zwrotu niż fundusze rynku pieniężnego.

3. Fundusze papierów dłużnych (obligacji) - inwestują w dłużne papiery wartościowe, przede wszystkim w obligacje. Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są wyższe niż w przypadku funduszy gotówkowych i funduszy rynku pieniężnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

II. Fundusze hybrydowe (mieszane)

REKLAMA

Tego rodzaju fundusze inwestują również instrumenty finansowe o wysokim ryzyku, jak akcje. Posiadają one wyższy potencjał zarabiania w stosunku do funduszy bezpiecznych, jednak charakteryzują się wyższym poziomem ryzyka. Są one alternatywą dla osób, które posiadają co najwyżej średni poziom akceptacji ryzyka. Wyróżniamy następujące grupy funduszy mieszanych:

1. Fundusze zrównoważone – inwestują 40-70 proc. aktywów w akcje, a pozostałą część portfela w papiery dłużne (głównie obligacje). Ich potencjalna dochodowość i ryzyko są tym wyższe, im większy udział w portfelu mają akcje.

2. Fundusze stabilnego wzrostu – inwestują do 40 proc. aktywów w akcje, zaś pozostałą część aktywów - w papiery dłużne. Ich stopy zwrotu są zwykle niższe niż w przypadku funduszy zrównoważonych, cechuje je również niższy poziom ryzyka.

3. Fundusze z ochroną kapitału – lokują aktywa w bezpieczne instrumenty finansowe, np. obligacje, a przed spadkiem wartości portfela zabezpieczają się opcjami. Ich poziom zabezpieczenia ulega zmianom w zależności od sytuacji na rynku.

4. Fundusze aktywnej alokacji – w tym przypadku nie ma określonego, stałego udziału akcji i dłużnych papierów wartościowych. Proporcja między nimi może się zmieniać od 0 do 100 proc. Tego rodzaju nieraz okazują się bardziej rentowne niż fundusze zrównoważone. Portfel jest zabezpieczony przed deprecjacją wartości poniżej określonego poziomu poprzez zakup pewnej ilości obligacji oraz opcji. Poziom zabezpieczenia może być zmieniany.

Polecamy serwis: Lokaty

III. Fundusze o dużym ryzyku inwestycyjnym (agresywne)

Inwestują głównie w akcje oraz inne udziałowe papiery wartościowe (prawa do akcji, prawa poboru, kwity depozytowe). Fundusze te mogą osiągać najwyższe zyski, jednak ich inwestycje charakteryzują się wysokim ryzykiem. W czasie hossy najszybciej wzrastają, w czasie bessy najwięcej tracą na wartości. Nadają się w szczególności dla inwestycji długoterminowych. Nie są wskazane dla osób w sędziwym wieku lub planujących w krótkim okresie ważne wydatki z zainwestowanego kapitału. W ramach funduszy akcji istnieją fundusze, koncentrujące się na wybranym segmencie rynku, np. fundusze małych spółek lub fundusze sektorowe.
Przed podjęciem decyzji o wyborze funduszu należy zapoznać się z jego strategią inwestycyjną. Wszystkie tego rodzaju informacje są zawarte w statucie funduszu, który stanowi integralną część prospektu informacyjnego funduszu. Każdy winien dobierać fundusz na miarę własnych możliwości inwestycyjnych oraz preferencj i skłonności do akceptacji określonego ryzyka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA