REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Następne rozdanie należy do byków

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek sytuacja na rynkach odwróciła się o 180 stopni. Sesja rozpoczęła się w bardzo złych nastrojach – wszak dzień wcześniej notowania w USA wypadły słabo. Ponadto z Chin napłynęły pesymistyczne informacje o produkcji, której dynamika spadku jest najszybsza od marca 2009 roku.

REKLAMA

Indeks PMI po raz pierwszy od roku spadł poniżej 50 pkt., co sugeruje zbliżające się kurczenie gospodarki Państwa Środka. Nie tylko azjatycka gospodarcza lokomotywa zwalnia. Problem dotyczy też Niemiec. Istotnie słabsze od oczekiwań były wskazania indeksów PMI dla usług i produkcji w niemieckiej gospodarce. Nie ma tam jeszcze kurczenia się tych sektorów, ale rozwój wyraźnie wyhamowuje.

REKLAMA

Drugim porannym problemem byli politycy, a konkretnie premier Luxemburga Jean Claude Juncker, którego słowa wskazywały, że bankructwo Grecji jest jedną z możliwości. Takie deklaracje szybko znalazły odbicie w zachowaniu indeksów giełdowych, na których przecena była coraz wyraźniejsza. Przy rosnących dynamicznie obrotach i WIG20 spadającym ponad procent wszystko wskazywało, że niewiele brakuje do paniki i sesja może zakończyć się małym dramatem. Wtedy jednak sytuację całkowicie zmieniły pojawiające się pierwsze doniesienia z nadzwyczajnego szczytu krajów strefy euro. Nieoficjalne komunikaty mówiły, że dojdzie do porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia i problem zostanie rozwiązany przez zapewnienie Atenom nowych, tańszych pożyczek, do których dodatkowo dołożą się prywatne banki. Choć nie było w tych wiadomościach żadnych konkretów, ani żadnych potwierdzonych liczb, atmosfera zmieniła się w euforyczną i gracze stadnie przystąpili do zakupów. Od tego czasu bykom sprzyjało już wszystko.

Dowiedz się także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Opublikowane zostały dobre informacje z amerykańskich spółek, a zwłaszcza z banku Morgan Stanley, który przebił istotnie prognozowany pułap wyników. W końcówce natomiast katalizatorem optymizmu został lepszy od oczekiwań indeks FED z Filadelfii – znalazł się on powyżej zera punktów, co oznacza, że sektor produkcji w Stanach w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie, ale poprawił swoją sytuację.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Giełdy w Rzymie, Madrycie i Atenach, czyli najbardziej narażonych na bankructwo krajach, po pierwszych plotkach o możliwym porozumieniu na szczycie niemal oszalały i zyskiwały po 3 proc. Euforię kopiował też WIG20, który od sesyjnego minimum zyskał aż 90 pkt. dzięki czemu odrobił straty z całego tygodnia i jest już wyraźnie powyżej 2700 pkt. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie sektory, ale szczególnie przecenione w ostatnich dniach paliwa i banki.

Tak silny, sesyjny zwrot nastrojów często charakteryzuje lokalne przesilenie, które przynajmniej krótkoterminowo zmienia układ rynkowych sił. Teraz to byki rozdają karty i każdy krok w kierunku porozumienia będzie wzmacniał ich pozycję. Popyt ma przed sobą sporo wolnego miejsca, aż do 2800 pkt. włącznie, więc końcówka miesiąca powinna być z tej perspektywy udana. Trzeba jednak zauważyć, że rysującym się w tej chwili zagrożeniem jest stara giełdowa zasada: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” i jej potwierdzenie w notowaniach już po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu ze szczytu oznaczałoby, że dzisiejszy wyskok miał typowo korekcyjny charakter i należy ewakuować kapitał z rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA