REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Następne rozdanie należy do byków

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek sytuacja na rynkach odwróciła się o 180 stopni. Sesja rozpoczęła się w bardzo złych nastrojach – wszak dzień wcześniej notowania w USA wypadły słabo. Ponadto z Chin napłynęły pesymistyczne informacje o produkcji, której dynamika spadku jest najszybsza od marca 2009 roku.

REKLAMA

Indeks PMI po raz pierwszy od roku spadł poniżej 50 pkt., co sugeruje zbliżające się kurczenie gospodarki Państwa Środka. Nie tylko azjatycka gospodarcza lokomotywa zwalnia. Problem dotyczy też Niemiec. Istotnie słabsze od oczekiwań były wskazania indeksów PMI dla usług i produkcji w niemieckiej gospodarce. Nie ma tam jeszcze kurczenia się tych sektorów, ale rozwój wyraźnie wyhamowuje.

REKLAMA

Drugim porannym problemem byli politycy, a konkretnie premier Luxemburga Jean Claude Juncker, którego słowa wskazywały, że bankructwo Grecji jest jedną z możliwości. Takie deklaracje szybko znalazły odbicie w zachowaniu indeksów giełdowych, na których przecena była coraz wyraźniejsza. Przy rosnących dynamicznie obrotach i WIG20 spadającym ponad procent wszystko wskazywało, że niewiele brakuje do paniki i sesja może zakończyć się małym dramatem. Wtedy jednak sytuację całkowicie zmieniły pojawiające się pierwsze doniesienia z nadzwyczajnego szczytu krajów strefy euro. Nieoficjalne komunikaty mówiły, że dojdzie do porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia i problem zostanie rozwiązany przez zapewnienie Atenom nowych, tańszych pożyczek, do których dodatkowo dołożą się prywatne banki. Choć nie było w tych wiadomościach żadnych konkretów, ani żadnych potwierdzonych liczb, atmosfera zmieniła się w euforyczną i gracze stadnie przystąpili do zakupów. Od tego czasu bykom sprzyjało już wszystko.

Dowiedz się także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Opublikowane zostały dobre informacje z amerykańskich spółek, a zwłaszcza z banku Morgan Stanley, który przebił istotnie prognozowany pułap wyników. W końcówce natomiast katalizatorem optymizmu został lepszy od oczekiwań indeks FED z Filadelfii – znalazł się on powyżej zera punktów, co oznacza, że sektor produkcji w Stanach w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie, ale poprawił swoją sytuację.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Giełdy w Rzymie, Madrycie i Atenach, czyli najbardziej narażonych na bankructwo krajach, po pierwszych plotkach o możliwym porozumieniu na szczycie niemal oszalały i zyskiwały po 3 proc. Euforię kopiował też WIG20, który od sesyjnego minimum zyskał aż 90 pkt. dzięki czemu odrobił straty z całego tygodnia i jest już wyraźnie powyżej 2700 pkt. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie sektory, ale szczególnie przecenione w ostatnich dniach paliwa i banki.

Tak silny, sesyjny zwrot nastrojów często charakteryzuje lokalne przesilenie, które przynajmniej krótkoterminowo zmienia układ rynkowych sił. Teraz to byki rozdają karty i każdy krok w kierunku porozumienia będzie wzmacniał ich pozycję. Popyt ma przed sobą sporo wolnego miejsca, aż do 2800 pkt. włącznie, więc końcówka miesiąca powinna być z tej perspektywy udana. Trzeba jednak zauważyć, że rysującym się w tej chwili zagrożeniem jest stara giełdowa zasada: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” i jej potwierdzenie w notowaniach już po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu ze szczytu oznaczałoby, że dzisiejszy wyskok miał typowo korekcyjny charakter i należy ewakuować kapitał z rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA