reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia w inwestowaniu, możemy powierzyć zarządzanie swoim kapitałem specjalistom. Jakie kategorie funduszy mamy do wyboru? Ekspert prezentuje różne alternatywy lokowania środków pieniężnych.

Fundusze inwestycyjne otwarte lokują środki pieniężne, pozyskane od klientów, głównie w instrumentach finansowych, takich jak akcje, prawa poboru, dłużne papiery wartościowe, a nawet tytuły uczestnictwa w innych funduszach inwestycyjnych. Mogą również inwestować w inne aktywa, zgodnie z polityką inwestycyjną, która szczegółowo limituje stopień zaangażowania w poszczególne klasy aktywów.

Wartość aktywów netto funduszu stanowi różnicę między aktywami brutto oraz zobowiązaniami i rezerwami. Tytułem uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym jest jednostka uczestnictwa – instrument finansowy, specyficzny dla polskiego rynku i nie będący papierem wartościowym.

Wartość pojedynczej jednostki uczestnictwa oblicza się przez podzielenie wartości aktywów netto funduszu przez liczbę wszystkich istniejących jednostek uczestnictwa.

Wycena aktywów funduszu odbywa się nie rzadziej niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa – w praktyce w każdym dniu roboczym. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

W funduszu inwestycyjnym otwartym liczba uczestników i jednostek uczestnictwa ulega ciągłym zmianom, fundusz może sprzedawać te instrumenty finansowe codziennie, bez ograniczeń, również każdego dnia są one odkupywane na żądanie uczestników. Dzięki temu, z punktu widzenia uczestników funduszy, możliwe jest utrzymanie wysokiej płynności inwestycji. Tego rodzaju fundusze można szczególnie polecić osobom, które nie posiadają doświadczenia w inwestowaniu, a chcą mieć szybki dostęp do ulokowanych środków. Dystrybucję jednostek uczestnictwa prowadzą domy i biura maklerskie, oddziały banków, a także inne podmioty, które uzyskały odpowiednią zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Fundusze inwestycyjne otwarte działają w Polsce najdłużej i cieszą się największą popularnością wśród inwestorów detalicznych.

Przeczytaj również: Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. II

Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest formą funduszu inwestycyjnego otwartego. Krąg uczestników takiego funduszu bywa ograniczony, np. do osób prawnych lub uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych. W statucie funduszu można też wprowadzać zapisy o dodatkowych warunkach, dotyczących odkupywania jednostek uczestnictwa. Wycena aktywów funduszu odbywa się nie rzadziej niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa, w praktyce codziennie w dni robocze lub co kilka dni, np. raz w tygodniu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama