REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Na rynku dostępnych jest wiele instrumentów finansowych, w które warto inwestować.
Na rynku dostępnych jest wiele instrumentów finansowych, w które warto inwestować.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia w inwestowaniu, możemy powierzyć zarządzanie swoim kapitałem specjalistom. Jakie kategorie funduszy mamy do wyboru? Ekspert prezentuje różne alternatywy lokowania środków pieniężnych.

Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne otwarte lokują środki pieniężne, pozyskane od klientów, głównie w instrumentach finansowych, takich jak akcje, prawa poboru, dłużne papiery wartościowe, a nawet tytuły uczestnictwa w innych funduszach inwestycyjnych. Mogą również inwestować w inne aktywa, zgodnie z polityką inwestycyjną, która szczegółowo limituje stopień zaangażowania w poszczególne klasy aktywów.

Wartość aktywów netto funduszu stanowi różnicę między aktywami brutto oraz zobowiązaniami i rezerwami. Tytułem uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym jest jednostka uczestnictwa – instrument finansowy, specyficzny dla polskiego rynku i nie będący papierem wartościowym.

Wartość pojedynczej jednostki uczestnictwa oblicza się przez podzielenie wartości aktywów netto funduszu przez liczbę wszystkich istniejących jednostek uczestnictwa.

Wycena aktywów funduszu odbywa się nie rzadziej niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa – w praktyce w każdym dniu roboczym. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W funduszu inwestycyjnym otwartym liczba uczestników i jednostek uczestnictwa ulega ciągłym zmianom, fundusz może sprzedawać te instrumenty finansowe codziennie, bez ograniczeń, również każdego dnia są one odkupywane na żądanie uczestników. Dzięki temu, z punktu widzenia uczestników funduszy, możliwe jest utrzymanie wysokiej płynności inwestycji. Tego rodzaju fundusze można szczególnie polecić osobom, które nie posiadają doświadczenia w inwestowaniu, a chcą mieć szybki dostęp do ulokowanych środków. Dystrybucję jednostek uczestnictwa prowadzą domy i biura maklerskie, oddziały banków, a także inne podmioty, które uzyskały odpowiednią zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Fundusze inwestycyjne otwarte działają w Polsce najdłużej i cieszą się największą popularnością wśród inwestorów detalicznych.

Przeczytaj również: Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. II

Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO)

Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jest formą funduszu inwestycyjnego otwartego. Krąg uczestników takiego funduszu bywa ograniczony, np. do osób prawnych lub uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych. W statucie funduszu można też wprowadzać zapisy o dodatkowych warunkach, dotyczących odkupywania jednostek uczestnictwa. Wycena aktywów funduszu odbywa się nie rzadziej niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa, w praktyce codziennie w dni robocze lub co kilka dni, np. raz w tygodniu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ)

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne zamknięte, w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi otwartymi mają do dyspozycji szerszy wybór instrumentów finansowych, a także aktywów o niskiej płynności, m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, nieruchomości, towary, wierzytelności. Znane na polskim rynku są fundusze: absolutnej stopy zwrotu, nieruchomości, private equity, sekurytyzacyjne i towarowe, np. Investor Gold FIZ.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte mogą też inwestować na rynku walutowym i terminowym, zarówno w celu zabezpieczenia pozycji, jak również spekulacji. Zarządzający mają większą swobodę w zarządzaniu aktywami, gdyż nie muszą ciągle utrzymywać płynnych rezerw, a to przekłada się na lepsze wykorzystanie środków. Tego rodzaju fundusze mogą stosować dźwignię finansową, co pozwala im zwiększyć stopę zwrotu.

Polecamy serwis: Lokaty

Dzięki większej swobodzie działania, zarządzający FIZ-ami posiadają możliwość dopasowania charakterystyki funduszu do wybranego rodzaju instrumentu finansowego lub grupy instrumentów finansowych, bądź też indywidualnych wymagań klientów, co ma miejsce w przypadku funduszy dedykowanych.

REKLAMA

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte emitują publiczne lub niepubliczne certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Wycena aktywów funduszy winna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. W praktyce większość publicznych funduszy zamkniętych polskiego rynku wycenia aktywa raz na miesiąc.

Emisje certyfikatów inwestycyjnych oraz ich wykup odbywają się w dniach ustalonych przez Fundusz. Z chwilą odkupienia certyfikaty inwestycyjne są umarzane z mocy prawa. Dodatkowo certyfikaty notowane na giełdzie można kupić lub sprzedać podczas sesji, składając zlecenie w domu lub biurze maklerskim, analogicznie jak w przypadku akcji. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty może być utworzony na czas określony lub na czas nieokreślony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA