reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Przybywa chętnych na śmieciowe ratingi

Przybywa chętnych na śmieciowe ratingi

Sytuacja strefy euro drastycznie pogarsza się. Kryzys jest coraz bardziej odczuwalny w słonecznej Italii, która zajmuje czołowe miejsce pod względem zadłużenia państw, należących do UE. Dług tego kraju wynosi 120 proc. PKB.

Obnażenie na nowo problemów Włoch wzbudza uzasadnione obawy na rynkach finansowych – wczoraj spadały indeksy giełdowe, traciło na wartości euro. Kurs najpłynniejszej pary walutowej – EUR/USD – zszedł poniżej 1,4. W konsekwencji straciła również złotówka, szczególnie wobec franka szwajcarskiego. Prawdopodobnie osoby zadłużone we frankach będą musiały się oswoić z wyższymi ratami kredytowymi, bowiem eskalacja problemów Starego Kontynentu trwa i końca jej nie widać, a jej efektem może być bankructwo co najmniej dwóch krajów strefy euro, i to już w okresie najbliższych 12 miesięcy. O ile wspólnymi siłami EBC oraz MFW można złożyć się na pomoc dla Grecji, to w przypadku Włoch, które posiadają czwartą co do wielkości gospodarkę w Europie, nie będzie to już łatwe, a wręcz niemożliwe. Notowania 5-letnich CDS-ów na włoski dług, instrumentów ubezpieczających ryzyko kredytowe kraju, skoczyły od początku lipca z poziomu 177 pb do 300 pb. Trudno będzie więc znaleźć chętnych, którzy wsparliby kasą Włochów przy względnie niskim oprocentowaniu. Lecz nie tylko południe naszego Kontynentu tonie w problemach fiskalnych.

Przeczytaj również: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Wczoraj doniesiono, że agencja Moody’s obniżyła rating zadłużenia Irlandii z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu śmieciowego. Tydzień wcześniej w tym „klubie” znalazła się Portugalia.

Wzrost kursu szwajcarskiej waluty oznacza ucieczkę do aktywów, uważanych za bezpieczne. Na europejskim zamieszaniu zyskuje też złoto, którego cena od początku lipca wzrosła o 90 dolarów na uncji, czyli o 6 proc. Dziś przed południem notowania tego kruszcu zbliżyły się do historycznego rekordu. Odbicie miało również miejsce na srebrze, które zyskało w tym czasie jeszcze więcej, bo około 10 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wzrostom cen złota i srebra sprzyjają również inne czynniki. W pierwszej kolejności należy wskazać na rosnące ceny w Chinach – inflacja osiągnęła trzyletnie maksimum i wyniosła 6,4 proc., pomimo pięciu podwyżek stóp procentowych, jakich dokonał Ludowy Bank Chin, licząc od października zeszłego roku. Dowodzi to tezy, że łatwiej wywołać inflację, niż ją zastopować. Chińczycy mają dziś skromne możliwości ochrony oszczędności, gdyż tamtejszy rynek nieruchomości jest już mocno przegrzany. Pozostają więc inwestycje w inne trwałe dobra, w tym w metale szlachetne. Przewiduje się, że wkrótce pierwsze miejsce w zakupach złota w postaci fizycznej będzie należeć do Chin, nie jak dotychczas do Indii. W minionej dekadzie odnotowano dwucyfrowe przerosty zakupów złota przez Chińczyków, w tym roku spodziewany jest wzrost o 10-15 proc. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także pogarszającą się sytuację ekonomiczną w USA, głównie rosnący kryzys zadłużenia, można się spodziewać dalszych wzrostów cen aktywów, określanych potocznie mianem „bezpiecznej przystani”. Przekroczenie poziomu ceny 1600 dolarów za uncję złota stało się realne, i to w nieodległej przyszłości. Później mogą mieć miejsce dalsze wzrosty notowań tego kruszcu, nawet do 2000 dolarów w przyszłym roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama