REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile zarobisz na bankowym koncie oszczędnościowym za granicą?

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w zagranicznych bankach jest niskie. / Fot. Fotolia
Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w zagranicznych bankach jest niskie. / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konto oszczędnościowe w zagranicznym banku może wydać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie są zatrudnione w Polsce i chcą przywieźć to kraju część zarobionych pieniędzy. Czy jednak oprocentowanie rachunków bankowych w Wielkiech Brytanii, Niemczech lub USA rzeczywiście może konkurować z oprocentowaniem polskich kont oszczędnościowych? Czym różni się stosunek banków do kont oszczędnościowych w poszczególnych krajach?

Konto oszczędnościowe jest kuszącą alternatywą, jeśli chcemy bezpiecznie przechować pieniądze przez pewien okres bez konieczności ponoszenia strat związanych z inflacją. W tym sensie zdecydowanie lepiej jest skorzystać z rachunku niż ze schowka w kredensie. Pewną prawidłowością są jednak ograniczenia w korzystaniu ze zgromadzonych środków.

REKLAMA

Wypłata środków z konta oszczędnościowego

Tradycyjny rachunek oszczędnościowy nie pozwala na dowolne, bezprowizyjne dysponowanie środkami. Standardem jest jeden bezpłatny przelew miesięcznie. Zasada ta dotyczy również kont Banku Millennium i Deutsche Banku, przodujących obecnie w internetowych rankingach najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych.

Nie pozwól pieniądzom się marnować – oszczędzaj maksymalnie!

Oprocentowanie db Konta Oszczędnościowego 24h Deutsche Banku oraz Konta Oszczędnościowego Banku Millennium wynosi 7%, podobne są także zasady, dotyczące wypłat. W obu przypadkach pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny. Za kolejne zapłacimy odpowiednio 8 zł oraz 5 zł.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w Polsce

Osoba, która zdecyduje się na założenie konta oszczędnościowego na tradycyjnych zasadach, może liczyć na coś więcej niż tylko kompensację inflacyjnej utraty wartości pieniądza. Środki, którym pozwolimy „poleżakować”, przyniosą nam na wspomnianych powyżej rachunkach do 7% zysku w skali roku. W 2010 roku inflacja wyniosła 2,6%, w 2011 ma wynieść ok. 4%, co ciągle pozostawia nam margines zysku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprocentowanie kont oszczędnościowych za granicą

REKLAMA

Na tle innych krajów oferta naszych rodzimych banków wypada całkiem dobrze. Brytyjskie fixed rate accounts pozwalają zarobić do 4,5%, ale ich funkcjonowanie bardziej przypomina naszą rodzimą lokatę – wpłacamy środki na kilka lat bez możliwości ich wycofania.

Jeśli chcemy dysponować środkami w każdej chwili, lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie rachunku z szybkim dostępem do gotówki (easy access). Musimy jednak liczyć się z niższym oprocentowaniem, które standardowo wyniesie ok. 3%.

Podobnym w swojej istocie do brytyjskiego fixed rate account jest niemieckie Festgeldkonto. Odestki, jakie możemy uzyskać, są nieco wyższe niż oferują banki brytyjskie. Jeśli jednak pragniemy osiągnąć najwyższą stopę zwrotu, niezbędne będzie założenie depozytu na dłuższy okres.

Festgeldkonto w BigBanku oferuje do 5,65% (kapitalizacja roczna), warunkiem jest jednak złożenie depozytu na okres 10 lat.

Amerykanin, chcący uzyskać wyższe oprocentowanie, wybierze CD acccount (ang. Certificate of Deposit), które również wymaga złożenia depozytu na pewien okres czasu. Oprocentowanie tych kont jest jednak znacznie niższe niż w przypadku wspomnianych wcześniej rachunków. Dobrze oprocentowane CD account przyniesie za okres depozytu ok. 1,5% zysków. Warunkiem będzie jednak „zamrożenie” środków na kilka lat.

Rachunek oszczędnościowy z możliwością wypłaty

Wspomniane zagraniczne konta oszczędnościowe funkcjonują w rzeczywistości jak lokaty. Oprocentowanie, deklarowane przez banki, dotyczy pewnego okresu czasu, w którym możliwości wypłaty są dość ograniczone.

Dobrym przykładem może być tutaj MySave Online Plus firmowany przez Nationwide Building Society, który daje możliwość wypłaty tylko raz w roku. Większość z nas chciałaby jednak mieć dostęp do zgromadzonych środków w dowolnym momencie.

Chesz efektywnie odkładać pieniądze? Sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe!

REKLAMA

Na naszym rodzimym rynku zaczynają pojawiać się oferty kont, odpowiadające tym potrzebom. Konto eMax Plus z oferty mBanku pozwala wykonać dowolną liczbę przelewów bez opłat i bez utraty odsetek. Ceną takiego nieskrępowanego dostępu jest jednak niższe oprocentowanie. Na rachunku eMax uzyskamy od 3,50% do 5,00%, w zależności od zgromadzonych środków, w tym 3,50% obowiązuje do kwoty 49999,99 zł.

Niektóre banki oferują oprocentowanie środków na rachunkach, które w swojej istocie są rachunkami bieżącymi, nie oszczędnościowymi. Dla przykładu, ROR FM Banku pozwala zarobić 2% w skali roku. „FM Konto to wyjątkowy rachunek, na którym zarabiasz niezależnie od tego, czy wydajesz, czy oszczędzasz” – głosi informacja, zamieszczona na oficjalnej stronie banku.

Konto oszczędnościowe w Wielkiej Brytanii

Banki zagraniczne wprowadziły podobne, elastyczne rozwiązania. W Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się rachunki ISA (ang. Individual Savings Account), które łączą funkcjonalność kont osobistych i oszczędnościowych. Easy access ISA pozwala w każdej chwili bezprowizyjnie wpłacać i wypłacać środki. Podobnie, jak na naszym rodzimym podwórku, oprocentowanie tych kont jest niższe od rachunków fixed rate. Najlepsze ISA oferują oprocentowanie o setne części przekraczające 3%.

Ważną cechą ISA jest możliwość niepłacenia podatku od odsetek, ale tylko do określonej kwoty. W roku podatkowym 2011/2012 maksymalna wysokość depozytu wynosi 5340 funtów. Oczywiście, jeśli depozyt przekracza tę kwotę, możliwe jest założenie standardowego easy access account o oprocentowaniu podobnym do ISA. Od odsetek zapłacimy jednak wówczas 20% podatku.

Konto oszczędnościowe w Niemczech

W Niemczech, obok rachunków Festgeld z dłuższym okresem depozytu, funkcjonują także Tagesgeld. Tutaj możliwość wycofania środków jest, podobnie jak w przypadku brytyjskich easy access accounts, nieograniczona. Maksymalny pułap oprocentowania wynosi jednak znacznie mniej niż w przypadku Festgeld i zwykle nie przekracza 2,50-2,70%.

Konto oszczędnościowe w Ameryce

Znacznie niżej oprocentowane są amerykańskie konta oszczędnościowe. O ile średnie oprocentowanie kont CD w skali kraju wynosi 1,13%, standardowe savings accounts to jedynie 0,33%.

Konto oszczędnościowe w Polsce

Oferta kont oszczędnościowych w naszym kraju pod względem różnorodności przypomina rozwiązania zachodnie, jednak jeśli chodzi o oprocentowanie rachunków - Polska stoi na czele. Jeśli możemy sobie pozwolić na zdeponowanie większej kwoty bez konieczności częstego sięgania po środki, warto założyć rachunki z wyższym oprocentowaniem. Lepiej jednak nie zmieniać wówczas decyzji inwestycyjnych, gdyż za częste przelewy lub wypłaty gotówki bank może zainkasować cały wypracowany przez nas zysk.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA