| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2012 roku

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2012 roku

Pod koniec roku dochodzi do weryfikacji cen energii elektrycznej. Co należy wiedzieć o cenach energii elektrycznej, które obowiązują od 2012 roku? Przyjrzyjmy się cenom energii elektrycznej w poszczególnych miastach.

Warto również zwrócić uwagę na bardzo wąski zakres zróżnicowania cen dla taryfy G11. W dziewięciu największych miastach koszt zakupu 3000 kWh mieści się w przedziale 1042,05-1049,70 zł, różnica wynosi więc zaledwie 7,65 zł. Nie oznacza to jednak, że zmiana sprzedawcy będzie dla nas nieopłacalna. Trzeba pamiętać o tym, że firmy energetyczne coraz częściej przygotowują osobne cenniki dla klientów spoza własnego obszaru i aktualizują je co pewien czas. Sprawdzać warto – choćby po to, aby zniwelować wysokość podwyżek.

Wyższe koszty dystrybucji

Dystrybucja energii najtańsza jest w Katowicach. Koszty dystrybucji, które ponoszą katowiczanie, są znacząco niższe od opłat, uiszczanych przez mieszkańców innych aglomeracji. Wynik poniżej 600 zł można uznać za bardzo dobry w sytuacji, gdy mieszkańcy Łodzi, Wrocławia czy Poznania zapłacą powyżej 700 zł, a Gdańska – nawet powyżej 900 zł (w taryfie G11).

Szukasz oszczędności w firmie? Zacznij od zmiany dostawcy prądu!

Jednocześnie w Lublinie niespodziankę sprawił PGE Dystrybucja. Tutaj ceny dystrybucji dla taryfy G11 spadły o 1,52%. Można jednak zadać pytanie, czy ucieszy to mieszkańców Lublina, którzy na dystrybucję wydają najwięcej spośród wszystkich miast, ujętych w zestawieniu.

Czarny scenariusz

Łączne koszty energii (sprzedaż + dystrybucja) na przeważającym obszarze naszego kraju wzrosły nieco powyżej 5%. Mniej szczęścia mają w tym roku warszawiacy i gdańszczanie, których rachunki wzrosną odpowiednio o 7,08% i 7,99% (dla taryfy jednostrefowej). Przeciętne gospodarstwo domowe wyda w tym roku na energię ok. 100 zł więcej.

Pocieszające jest to, że w całej sprawie można dostrzec pewne pozytywne aspekty. Po pierwsze, niektórzy z nas unikną drakońskich podwyżek. Rachunek mieszkańca Katowic wzrośnie w tym roku o 8,47 zł, czyli 71 groszy miesięcznie – tę kwotę można przeżyć bez większych perturbacji w domowym budżecie. Po drugie, no cóż… zawsze można zmienić sprzedawcę lub… przerzucić się na lampę naftową. Jednak przed rosnącymi cenami energii elektrycznej nie uciekniemy.

Eksperci TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »