reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak zwiększyć swój budżet domowy na starość?

Jak zwiększyć swój budżet domowy na starość?

Wydzielając regularnie pewną kwotę oszczędności z budżetu domowego, możemy zapewnić sobie godną starość. Warto przy tym wiedzieć, że zróżnicowanie produktów oszczędnościowych da nam możliwość odkładania mniejszych sum pieniędzy, co odbije się korzystnie na naszym budżecie domowym.

Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że emerytura z publicznego systemu nie zapewni nam godnego życia. Dodatkowo, jeśli zostaną wprowadzone zapowiadane zmiany w przepisach, świadczenie emerytalne otrzymamy dopiero w wieku 67 lat. Zaczynamy więc rozumieć, że jeśli nie zgromadzimy sobie odpowiednich oszczędności, to  nasza przyszłość może wyglądać bardzo nieciekawie.

Decydując się na rozpoczęcie oszczędzania, zadajemy sobie jednak pytanie o to, ile odkładać. Żeby poznać tą kwotę, trzeba najpierw ustalić, na co mają wystarczyć nasze oszczędności. Im wyższe wymagania mamy, tym więcej powinniśmy oszczędzać.

Załóżmy, że pragniemy zebrać tyle pieniędzy, żeby już w wieku 60 lat móc przestać pracować.  Chcemy jednak dostawać w tym czasie po 2 000 zł miesięcznie. Dodatkowo zależy nam również na tym,  aby od 67 roku życia dokładać sobie do publicznej emerytury dodatkowe 500 zł miesięcznie.

Przeczytaj także: Rodzaje lokat – którą wybrać?

Wiedząc co chcemy osiągnąć, możemy wyliczyć, że aby przez 7 lat (od 60 do 67 roku życia) dostawać po 2000 zł miesięcznie, potrzebujemy 168 00 zł (2 000 zł * 12 mies. * 7 lat). Dodatkowo musimy też uzbierać pieniądze, potrzebne po ukończeniu 67 roku życia. Jeśli założymy, że będziemy żyli 80 lat, to będziemy potrzebowali kolejnych 78 000 zł. Łączna kwota wynosi więc 246 000 zł.

Niestety to nie wszystko. Z powodu inflacji podane kwoty w przyszłości będą pozwalały kupić znacznie mniej. W ciągu ok. 25 lat wartość nabywcza pieniędzy spadnie bowiem o połowę.

W rezultacie, jeśli obecnie mamy ok. 35 lat, to kwotę, jaką planujemy zebrać, powinniśmy pomnożyć przez dwa. W rezultacie, aby móc zrealizować opisane plany, potrzebujemy niemal 500 000 zł.

Jest to wysoka kwota, ale odłożenie jej wcale nie musi być trudne. Wystarczy lokować na koncie zaledwie 450 zł miesięcznie od 35 do 60 roku życia. Aby się to udało, trzeba jednak trzymać się pewnych zasad.

Przede wszystkim trzeba odkładać regularnie, czyli najlepiej co miesiąc. Dodatkowo co roku powinniśmy podwyższać odkładaną kwotę o wskaźnik inflacji. Nie należy też zwlekać z rozpoczęciem oszczędzania. Im mamy więcej czasu zyskamy, tym mniej będziemy musieli odkładać.

Polecamy serwis: Lokaty

Częstym błędem jest oszczędzanie długoterminowe jedynie na lokatach czy innych produktach, przynoszących pewny, ale niski dochód. W przypadku regularnego oszczędzania, trwającego kilkadziesiąt lat, przynajmniej część pieniędzy warto włożyć w instrumenty, przynoszące wyższe zyski.

Gdybyśmy chcieli zebrać wspomnianą kwotę 500 000 zł, korzystając jedynie z lokat o oprocentowaniu, wynoszącym 4%, to musielibyśmy co miesiąc odkładać aż 800 zł. Tymczasem wystarczy odkładać tylko po 450 zł jeśli zdecydujemy się część pieniędzy zainwestować w taki sposób, że przeciętny zysk z oszczędności wyniesie 8%. Odkładając 450 zł miesięcznie i inwestujących część tej kwoty w wieku 35 lat, wzbogacamy zatem swoje budżety domowe o 350 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarządzanie budżetem domowym nie jest trudne. Fot. Fotolia
Zarządzanie budżetem domowym nie jest trudne. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama