reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Rodzaje lokat – którą wybrać?

Rodzaje lokat – którą wybrać?

Która lokata może przynieść największy zysk i jakie ryzyko się z tym wiąże? Pamiętajmy, że oprocentowanie na zwykłych lokatach bankowych z reguły jest najmniejsze. Przyglądając się poszczególnym lokatom, przeanalizujmy potencjalne korzyści.

W ostatnich latach banki bardzo urozmaiciły ofertę produktów, w które możemy zainwestować nasze pieniądze. Możemy swobodnie wybierać między tradycyjnymi lokatami, poliso lokatami i lokatami strukturyzowanymi. Żeby wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie, warto przyjrzeć się każdemu z tych produktów.

Zwykła lokata bankowa

Lokata bankowa to najpopularniejszy sposób lokowania oszczędności. Wybierając ten produkt, nie ponosimy żadnego ryzyka. Z góry wiadomo, ile trwa lokata, jakie jest jej oprocentowanie i ile wyniesie nasz zysk po jej zakończeniu.

Większość lokat ma stałe oprocentowania, ale zdarzają się również produkty  ze zmiennym lub progresywnym oprocentowaniem. Trzeba również pamiętać, że ostateczny zysk z lokat zostanie pomniejszony o „podatek Belki”, czyli 19% podatek od zysków kapitałowych.

Załóżmy, że planujemy zainwestować 5000 zł na rok. Jaki zysk może  przynieść nam lokata bankowa? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć zestawienie 3 najlepszych lokat, dostępnych w tej chwili na rynku.

Z powyższej tabeli wynika, że na najlepszej lokacie bankowej po roku zarobimy 283,50 zł. Jest to zysk pewny, nie ponosimy żadnego ryzyka. Taka kwota na pewno wpłynie na nasze konto.

Przeczytaj także: Struktury powiązane z kursami walut

Polisolokata

Polisolokata nie jest typową lokatą bankową, a ubezpieczeniem. Zawieramy umowę ubezpieczenia na tzw. dożycie. Suma ubezpieczenia z lokaty odpowiada kwocie, zgromadzonej na tradycyjnym depozycie bankowym. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się, że po określonym w umowie czasie zwróci nam wpłacony kapitał wraz z premią (odsetkami).

Polisolokaty są dobrym sposobem na ominięcie podatku Belki, ponieważ premia nie stanowi zysku kapitałowego i nie podlega opodatkowaniu.

Należy pamiętać, że pieniądze, które wpłacamy na poliso lokatę, nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, tylko Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG gwarantuje wypłatę tylko 50% kwoty, zdeponowanej na polisolokacie.  

Jakie zyski możemy osiągnąć na polisolokacie? Spójrzmy na zestawienie 3 najlepszych polisolokat.

Polecamy serwis: Kredyty

Lokata strukturyzowana

Bardzo ciekawym i coraz bardziej popularnym sposobem inwestowania pieniędzy lokaty strukturyzowane. Deponując na nich swoje oszczędności, możemy osiągnąć większe zyski niż na zwykłej lokacie bankowej, ale równie dobrze nie zarobimy ani grosza.

Lokaty strukturyzowane składają się z dwóch elementów. Mniej więcej 85-90% zainwestowanych pieniędzy zostaje przeznaczone na zakup pewnych lokat lub obligacji, pozostałe 10- 15% inwestor lokuje w ryzykownych opcjach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama