REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia
Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy oszczędzają na lokacie terminowej, prędzej czy później zaczynają zastanawiać się nad zdeponowaniem swoich środków na kilka lat. Co wybrać: lokatę terminową czy jednodniową? Eksperci wyjaśniają, czym różnią lokaty długoterminowe od jednodniowych lokat odnawialnych.

Oszczędzanie na lokacie terminowej charakteryzuje się dwiema podstawowymi cechami:

REKLAMA

  • bezpieczeństwem odłożonego kapitału,
  • zamrożeniem środków na okres trwania lokaty.

Tymi dwiema podstawowymi cechami charakteryzują się praktycznie wszystkie lokaty na rynku. Regułą stało się, że im dłuższy jest okres deponowania oszczędności, tym większy procent na lokacie oferują banki – chcąc w ten sposób zachęcić nas do jak najdłuższego zamrożenia naszych pieniędzy – którymi one w tym czasie będą dysponować i obracać. W zamian za nie dostaniemy po upłynięciu odpowiedniego okresu czasu pewien procent od zdeponowanej kwoty.

To, co jest największym minusem większości lokat – i co odstrasza wielu, to fakt, że by otrzymać obiecany zyski, musimy zamrozić wspomniane środki.

Nie sprawdzaj strony każdego banku! TUTAJ masz wszystkie lokaty w jednym miejscu!

Oczywiście teoretycznie możemy w dowolnej chwili wycofać swoje pieniądze , wtedy jednak w większości wypadków stracimy, w większość przypadków, cały wypracowany dotychczas zysk. Gdybyśmy np. założyli lokatę 3-letnią i z przyczyn od nas niezależnych musieli ją zerwać po roku, dwóch, a nawet 2,5 roku – to odsetki, które narastały, często nawet pokaźne, przepadają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak to właśnie lokaty z dwu i trzy letnim okresem kapitalizacji przynoszą największe zyski.

Lokaty jednodniowe

REKLAMA

Dla tych, którzy nie zamierzają ograniczać dostępu do swoich środków na tak długi czas, a nie chcą, by leżały bezczynnie na koncie, dobrą alternatywą zdają się być lokaty kilkumiesięczne, a nawet popularne ostatnio odnawialne lokaty jednodniowe – dzięki nim możemy oszczędzać, zachowując dostęp do naszych środków. Działa to w bardzo prosty sposób.

Wystarczy, że wydamy dyspozycję, aby nasza lokata była automatycznie odnawiana, a codzienne nasze środki i zgromadzone odsetki powinny powiększać się o kwotę kapitału, od której będą naliczane odsetki z kolejnych dni.

Pierwszego dnia przelaliśmy na lokatę 5000 zł. Dla oprocentowania rzędu 4,0% zysk po pierwszym dniu wyniesie 0,55 zł i taka kwota powiększy kapitał lokaty kolejnego dnia, od którego będą naliczane odsetki.

Trzeba jednak pamiętać, że ten mechanizm nie zawsze działa. Np. BOŚ Bank ostatnio zaoferował produkt o nazwie Lokata „Każdego dnia więcej”, gdzie odsetki są dopisywane codziennie – ale do naszego rachunku, tak więc nie powiększają salda lokaty i nie przyczyniają się do wzrostu odsetek.

Sprawdź najlepsze lokaty na rynku!

Poza tym rząd nie zmienił swoich planów odnośnie nowego sposobu naliczania podatku od zysków kapitałowych. Zaowocuje to tym, że niedługo po rozpoczęciu nowego roku mechanizm omijania podatku przez lokaty z dzienną kapitalizacją przestanie istnieć – a co za tym idzie, lokaty jednodniowe przestaną być opłacalne.

Jaką lokatę wybrać?

Niezależnie od tego, czy uwzględnimy najbliższe rządowe plany, proste obliczenia pokazują, że oszczędzanie na lokatach jednodniowych, choć daje poczucie swobodnego dostępu do środków, na dłuższą metę się nie opłaca.

Deponując taki sam kapitał, co na lokacie jednodniowej, na lokacie 2- bądź 3-letniej i zostawiając go przez te 2-3 lata, otrzymujemy znacznie większy zysk. Różnice mogą sięgać kilkuset złotych!

W dodatku większość lokat z top 10 na okres 2 i 3 lat – w tym te najlepsze - możemy otworzyć bez konieczności posiadania konta w danym banku.

Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o lokatach jednodniowych – niemal wszystkie z pierwszej dziesiątki wymagają od nas założenia konta. Nie zawsze jest to konto darmowe, a więc istnieje ryzyko, że nasze odsetki zostaną zjedzone przez opłaty bankowe.

Oszczędzanie przez lata

REKLAMA

Wyniki porównania są kolejnym dowodem na to, że oszczędzanie opłaca się tylko długoterminowo. Owszem, odkładanie na chwilę pieniędzy na lokaty jednodniowe przynosi zyski, ale znacznie mniejsze niż na lokatach terminowych „zamkniętych”, skąd nie zabierzemy pieniędzy bez utraty odsetek.

Do tego warto zanotować, że ten swobodny dostęp często skutkuje tym, iż pieniądze z lokaty (lub konta) co jakiś czas podbieramy. Zapominamy przy tym o skutkach - zmniejszeniu kapitału oraz samych odsetek. Kiedy mamy ułatwiony dostęp do pieniędzy, trudniej o zachowanie odpowiedniej dyscypliny, wymaganej przy oszczędzaniu. Co więcej, te najbardziej opłacalne jednodniówki wymagają od nas założenia także konta w danym banku…

Perspektywa łatwego i elastycznego oszczędzania jest najczęściej zwykłym wabikiem na klientów. I lokaty będą nim jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy – po wejściu w życie nowych przepisów bankowcy wymyślą zapewne coś innego, co skusi nas na ich usługi.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA