reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Ci, którzy oszczędzają na lokacie terminowej, prędzej czy później zaczynają zastanawiać się nad zdeponowaniem swoich środków na kilka lat. Co wybrać: lokatę terminową czy jednodniową? Eksperci wyjaśniają, czym różnią lokaty długoterminowe od jednodniowych lokat odnawialnych.

Oszczędzanie na lokacie terminowej charakteryzuje się dwiema podstawowymi cechami:

  • bezpieczeństwem odłożonego kapitału,
  • zamrożeniem środków na okres trwania lokaty.

Tymi dwiema podstawowymi cechami charakteryzują się praktycznie wszystkie lokaty na rynku. Regułą stało się, że im dłuższy jest okres deponowania oszczędności, tym większy procent na lokacie oferują banki – chcąc w ten sposób zachęcić nas do jak najdłuższego zamrożenia naszych pieniędzy – którymi one w tym czasie będą dysponować i obracać. W zamian za nie dostaniemy po upłynięciu odpowiedniego okresu czasu pewien procent od zdeponowanej kwoty.

To, co jest największym minusem większości lokat – i co odstrasza wielu, to fakt, że by otrzymać obiecany zyski, musimy zamrozić wspomniane środki.

Nie sprawdzaj strony każdego banku! TUTAJ masz wszystkie lokaty w jednym miejscu!

Oczywiście teoretycznie możemy w dowolnej chwili wycofać swoje pieniądze , wtedy jednak w większości wypadków stracimy, w większość przypadków, cały wypracowany dotychczas zysk. Gdybyśmy np. założyli lokatę 3-letnią i z przyczyn od nas niezależnych musieli ją zerwać po roku, dwóch, a nawet 2,5 roku – to odsetki, które narastały, często nawet pokaźne, przepadają.

Jednak to właśnie lokaty z dwu i trzy letnim okresem kapitalizacji przynoszą największe zyski.

Lokaty jednodniowe

Dla tych, którzy nie zamierzają ograniczać dostępu do swoich środków na tak długi czas, a nie chcą, by leżały bezczynnie na koncie, dobrą alternatywą zdają się być lokaty kilkumiesięczne, a nawet popularne ostatnio odnawialne lokaty jednodniowe – dzięki nim możemy oszczędzać, zachowując dostęp do naszych środków. Działa to w bardzo prosty sposób.

Wystarczy, że wydamy dyspozycję, aby nasza lokata była automatycznie odnawiana, a codzienne nasze środki i zgromadzone odsetki powinny powiększać się o kwotę kapitału, od której będą naliczane odsetki z kolejnych dni.

Pierwszego dnia przelaliśmy na lokatę 5000 zł. Dla oprocentowania rzędu 4,0% zysk po pierwszym dniu wyniesie 0,55 zł i taka kwota powiększy kapitał lokaty kolejnego dnia, od którego będą naliczane odsetki.

Trzeba jednak pamiętać, że ten mechanizm nie zawsze działa. Np. BOŚ Bank ostatnio zaoferował produkt o nazwie Lokata „Każdego dnia więcej”, gdzie odsetki są dopisywane codziennie – ale do naszego rachunku, tak więc nie powiększają salda lokaty i nie przyczyniają się do wzrostu odsetek.

Sprawdź najlepsze lokaty na rynku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia
Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama