REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia
Lokatę długoterminową można otworzyć maksymalnie na 2 – 3 lata. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy oszczędzają na lokacie terminowej, prędzej czy później zaczynają zastanawiać się nad zdeponowaniem swoich środków na kilka lat. Co wybrać: lokatę terminową czy jednodniową? Eksperci wyjaśniają, czym różnią lokaty długoterminowe od jednodniowych lokat odnawialnych.

Oszczędzanie na lokacie terminowej charakteryzuje się dwiema podstawowymi cechami:

REKLAMA

  • bezpieczeństwem odłożonego kapitału,
  • zamrożeniem środków na okres trwania lokaty.

Tymi dwiema podstawowymi cechami charakteryzują się praktycznie wszystkie lokaty na rynku. Regułą stało się, że im dłuższy jest okres deponowania oszczędności, tym większy procent na lokacie oferują banki – chcąc w ten sposób zachęcić nas do jak najdłuższego zamrożenia naszych pieniędzy – którymi one w tym czasie będą dysponować i obracać. W zamian za nie dostaniemy po upłynięciu odpowiedniego okresu czasu pewien procent od zdeponowanej kwoty.

To, co jest największym minusem większości lokat – i co odstrasza wielu, to fakt, że by otrzymać obiecany zyski, musimy zamrozić wspomniane środki.

Nie sprawdzaj strony każdego banku! TUTAJ masz wszystkie lokaty w jednym miejscu!

Oczywiście teoretycznie możemy w dowolnej chwili wycofać swoje pieniądze , wtedy jednak w większości wypadków stracimy, w większość przypadków, cały wypracowany dotychczas zysk. Gdybyśmy np. założyli lokatę 3-letnią i z przyczyn od nas niezależnych musieli ją zerwać po roku, dwóch, a nawet 2,5 roku – to odsetki, które narastały, często nawet pokaźne, przepadają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak to właśnie lokaty z dwu i trzy letnim okresem kapitalizacji przynoszą największe zyski.

Lokaty jednodniowe

REKLAMA

Dla tych, którzy nie zamierzają ograniczać dostępu do swoich środków na tak długi czas, a nie chcą, by leżały bezczynnie na koncie, dobrą alternatywą zdają się być lokaty kilkumiesięczne, a nawet popularne ostatnio odnawialne lokaty jednodniowe – dzięki nim możemy oszczędzać, zachowując dostęp do naszych środków. Działa to w bardzo prosty sposób.

Wystarczy, że wydamy dyspozycję, aby nasza lokata była automatycznie odnawiana, a codzienne nasze środki i zgromadzone odsetki powinny powiększać się o kwotę kapitału, od której będą naliczane odsetki z kolejnych dni.

Pierwszego dnia przelaliśmy na lokatę 5000 zł. Dla oprocentowania rzędu 4,0% zysk po pierwszym dniu wyniesie 0,55 zł i taka kwota powiększy kapitał lokaty kolejnego dnia, od którego będą naliczane odsetki.

Trzeba jednak pamiętać, że ten mechanizm nie zawsze działa. Np. BOŚ Bank ostatnio zaoferował produkt o nazwie Lokata „Każdego dnia więcej”, gdzie odsetki są dopisywane codziennie – ale do naszego rachunku, tak więc nie powiększają salda lokaty i nie przyczyniają się do wzrostu odsetek.

Sprawdź najlepsze lokaty na rynku!

Poza tym rząd nie zmienił swoich planów odnośnie nowego sposobu naliczania podatku od zysków kapitałowych. Zaowocuje to tym, że niedługo po rozpoczęciu nowego roku mechanizm omijania podatku przez lokaty z dzienną kapitalizacją przestanie istnieć – a co za tym idzie, lokaty jednodniowe przestaną być opłacalne.

Jaką lokatę wybrać?

Niezależnie od tego, czy uwzględnimy najbliższe rządowe plany, proste obliczenia pokazują, że oszczędzanie na lokatach jednodniowych, choć daje poczucie swobodnego dostępu do środków, na dłuższą metę się nie opłaca.

Deponując taki sam kapitał, co na lokacie jednodniowej, na lokacie 2- bądź 3-letniej i zostawiając go przez te 2-3 lata, otrzymujemy znacznie większy zysk. Różnice mogą sięgać kilkuset złotych!

W dodatku większość lokat z top 10 na okres 2 i 3 lat – w tym te najlepsze - możemy otworzyć bez konieczności posiadania konta w danym banku.

Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o lokatach jednodniowych – niemal wszystkie z pierwszej dziesiątki wymagają od nas założenia konta. Nie zawsze jest to konto darmowe, a więc istnieje ryzyko, że nasze odsetki zostaną zjedzone przez opłaty bankowe.

Oszczędzanie przez lata

REKLAMA

Wyniki porównania są kolejnym dowodem na to, że oszczędzanie opłaca się tylko długoterminowo. Owszem, odkładanie na chwilę pieniędzy na lokaty jednodniowe przynosi zyski, ale znacznie mniejsze niż na lokatach terminowych „zamkniętych”, skąd nie zabierzemy pieniędzy bez utraty odsetek.

Do tego warto zanotować, że ten swobodny dostęp często skutkuje tym, iż pieniądze z lokaty (lub konta) co jakiś czas podbieramy. Zapominamy przy tym o skutkach - zmniejszeniu kapitału oraz samych odsetek. Kiedy mamy ułatwiony dostęp do pieniędzy, trudniej o zachowanie odpowiedniej dyscypliny, wymaganej przy oszczędzaniu. Co więcej, te najbardziej opłacalne jednodniówki wymagają od nas założenia także konta w danym banku…

Perspektywa łatwego i elastycznego oszczędzania jest najczęściej zwykłym wabikiem na klientów. I lokaty będą nim jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy – po wejściu w życie nowych przepisów bankowcy wymyślą zapewne coś innego, co skusi nas na ich usługi.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA