Kategorie

Oferta lokat bankowych będzie bardziej przejrzysta

Michał Sadrak
Kolejne instytucje wycofują lokaty antypodatkowe ze swojej oferty. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia
Na lokatach antypodatkowych można było zarobić znacznie więcej niż na innych depozytach. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła jednak położyć kres lokatom z kapitalizacją dzienną. Z lokatami bez podatku Belki zarobimy więcej tylko do końca marca.

Wraz z początkiem lutego kolejne banki wycofały z oferty lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, ponieważ 31 marca przestaną one umożliwiać omijanie 19-proc. podatku. Lista instytucji, które zdecydowały się na taki krok, jest długa. Na jej podstawie można by nawet przypuszczać, że pierwsza połowa lutego jest ostatecznym terminem, jaki Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła bankom na uporządkowanie sprawy depozytów z kapitalizacją dzienną.

Już pierwszego dnia miesiąca tzw. antybelki całkowicie zniknęły z oferty Banku BPH, Deutsche Banku, Eurobanku oraz Raiffeisen Banku. W kolejnych dniach na podobny krok zdecydował się Getin Bank oraz Kredyt Bank. Zmiany w ostatnim czasie nie ominęły również Banku Millennium i Santander Consumer Banku. Natomiast na 9 lutego wycofanie lokat antypodatkowych zapowiada Idea Bank.

Instytucje finansowe, wycofując depozyty z dzienną kapitalizacją, jednocześnie podnoszą odsetki od tradycyjnych lokat, w których kapitalizacja odbywa się na koniec okresu deponowania środków. Zmiany te jednak nie są w stanie zrekompensować zniknięcia antypodatkowych depozytów, wskutek czego mocno spada przeciętne oprocentowanie lokat – szczególnie krótko- i średnioterminowych.

Dowiedz się także: Co stanie się z lokatami antypodatkowymi w II kwartale?

Przeciętna stawka 3-miesięcznych depozytów wynosi 4,68 proc. brutto w skali roku wobec 5,07 proc. przed miesiącem. Średnie oprocentowanie lokat i polisolokat półrocznych opiewa na 5,03 proc. (minus 0,14 pkt proc. m/m), a stawki depozytów rocznych i dwuletnich pozostały niemal bez zmian. Wynoszą one odpowiednio 5,15 proc. i 4,68 proc. brutto w skali roku.

Klienci, którzy chcą wykorzystać ostatnie chwile oszczędzania bez podatku, powinni wybrać krótkoterminowy depozyt, który kończy się przed 31 marca br. lub skorzystać z oferty, gwarantującej wysokość odsetek niezależnie od zmian w ordynacji podatkowej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rozwiązaniem może być założenie jednomiesięcznej lokaty w VW Banku, która daje zarobić 5,51 proc. netto (tyle co 6,8 proc. na tradycyjnym depozycie) lub wybranie oferty FM Banku, Idea Banku czy Meritum Banku. Te trzy instytucje wciąż proponują lokaty, w których klient ma zagwarantowaną wysokość zysku na poziomie 5,5 – 6,5 proc. netto w skali roku (w przypadku Idea Banku oferta przestaje obowiązywać 9 lutego br.).

Reklama

Na rynku cały czas można znaleźć wiele ofert depozytów z kapitalizacją dzienną, które dziś założone skończą się w trakcie obowiązywania nowych przepisów podatkowych. A im dłuższy czas trwania takiej lokaty, tym zyski klienta niższe.

Na przykład lokując 7 lutego 10 tys. zł na kwartalnej lokacie w BZ WBK ze stawką nominalną 5,63 proc. w skali roku, klient otrzyma 130 zł odsetek zamiast 141 zł, gdyby przepisy podatkowe pozostały niezmienione. Ale jeśli te same środki zostałyby ulokowane na dwuletniej lokacie w Alior Banku (4,9 proc. nominalnie), to klient otrzymałby nie 1030 zł zysku na zakończenie, a o ponad 189 zł mniej.

Można by więc wymagać od banków większej przejrzystości ofert. Tymczasem przeważające grono instytucji, które wciąż oferują lokaty (już tylko z nazwy) antypodatkowe, nie wspomina słowem o nadchodzących zmianach. Prawdopodobnie banki w ten sposób ściągną na siebie niezadowolenie klientów, którzy z czasem zorientują się, iż od codziennie dopisywanych odsetek pobierany jest 19-proc. podatek.

Reklama

Wyjściem z sytuacji mogłoby okazać się umożliwienie zerwania depozytu bez utraty naliczonych odsetek. Oczywiście pod warunkiem, że klient nie ucieknie ze środkami do konkurencji, a przekaże je na tradycyjną lokatę lub inny produkt oszczędnościowo-inwestycyjny w dotychczasowym banku.

Wraz z wycofywaniem kolejnych lokat antypodatkowych można oczekiwać wzrostu oprocentowania tradycyjnych depozytów. Lecz stawki najlepszych z nich prawdopodobnie już rzadko będą przekraczać 7-7,5 proc. brutto, bowiem bankom nie brakuje depozytów. Głównym celem instytucji finansowych będzie więc zatrzymanie środków, które dotychczas leżały na lokatach antypodatkowych, a nie przyjmowanie po każdej cenie kolejnych oszczędności od klientów.

Można się spodziewać, że część banków zechce odkurzyć stare pomysły na uatrakcyjnienie oferty depozytów, jak na przykład lokaty progresywne, rekomendacyjne, z odsetkami wypłacanymi z góry, czy chociażby lokaty połączone z funduszami inwestycyjnymi lub innymi produktami inwestycyjnymi. Ich znaczenie okaże się jednak marginalne, a zmiany wprowadzane będą raczej w ramach okresowych promocji.

Jedno jest pewne. Po całkowitym zniknięciu lokat z dzienną kapitalizacją porównywanie ofert ponownie stanie się prostsze, a oferty – bardziej przejrzyste. Skorzystają na tym konsumenci, którym porównywanie oprocentowania przychodziło z trudem. Te same 5 proc. netto na rocznej lokacie, w celu porównania z tradycyjnymi depozytami, banki mogły przedstawić zarówno jako 6,17 proc. brutto jak i 6,33 proc. brutto. 

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!