REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego Polacy popadają w długi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dlaczego Polacy popadają w długi? / fot. Fotolia
Dlaczego Polacy popadają w długi? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z danych i sporządzonych raportów, Polacy coraz częściej borykają się z problemami finansowymi. W 2013 r. aż 33 proc. Polaków twierdziło, ze nie ma wystarczających środków finansowych na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. Największy problem można zauważyć wśród osób młodszych.

Firma Intrum Justitia już po raz drugi prezentuje „Konsumencki raport płatności ”, którego premiera w tym roku przypada 17 listopada – w Polsce tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Raport jest kompleksowym europejskim badaniem dotyczącym zwyczajów płatniczych konsumentów. Wynika z niego, że głównymi powodami problemów finansowych Polaków są: utrata zatrudnienia, obniżka wynagrodzeń i ceny paliw. Natomiast źródłem oszczędności są rozrywki i zakupy odzieżowe, a czasem także żywność. Polacy najchętniej zaciągają pożyczkę u rodziny, przyjaciół lub we własnym banku, choć prawie połowa ankietowanych osób sądzi, że panuje nad własnymi finansami. Co ważne, już 60 proc. polskich rodziców uczy dzieci, jak radzić sobie w kwestiach finansowych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ważne terminowe płatności

REKLAMA

Z danych „Konsumenckiego raportu płatności” przygotowanego przez Intrum wynika, że dokładnie 80 proc. Polaków zgadza się, że trzeba zapłacić rachunki na czas i ponad 75 proc. badanych osób wie, jakich rachunków może spodziewać się co miesiąc. Prawie nikt nie pozostawia nieotwartych kopert z rachunkami, chociaż 22 proc. ankietowanych wskazało, że miało trudności z płaceniem rachunków, a 19 proc. stwierdziło, że po opłaceniu rachunków nie mieli już więcej pieniędzy na życie.

„Mimo iż większość konsumentów chce płacić swoje rachunki na czas, to egzystowanie w szponach kryzysu gospodarczego powoduje, iż jest to trudne do osiągnięcia. Jednocześnie proces wychodzenia Europy z kryzysu ulega spowolnieniu na skutek spadku poziomu optymizmu konsumentów oraz wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych” – powiedział Lars Wollung, President & CEO Intrum Justitia Group.

33 proc. polskich respondentów zgadza się, że często nie mają pieniędzy, aby nimi obracać. 43 proc. trzyma oszczędności na niespodziewane wydatki, a 30 proc. oszczędza stałą kwotę co miesiąc. 22 proc. ankietowanych osób przyznało, że myśli nad przeprowadzką do innego kraju ze względu na sytuację finansową w Polsce i tylko 11 proc. młodych respondentów sądzi, że sytuacja gospodarcza się poprawia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kredyt hipoteczny i problemy z jego spłatą

Poziom optymizmu konsumentów

REKLAMA

Raport pokazuje ponadto istotne różnice między Europą północną i południową. Niesłabnące trudności finansowe dotykające ludzi pracy na południu Europy powodują, że w takich krajach, jak Grecja czy Portugalia poziom optymizmu konsumentów osiągnął historycznie niski poziom. Z kolei na północy kontynentu mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych i skandynawskich, w szczególności Danii i Norwegii, przejawiają zdecydowanie większy optymizm w kwestii swojej sytuacji ekonomicznej.

Mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej (Włochy, Grecja, Portugalia, Węgry, Polska, Estonia, Czechy, Słowacja) borykają się z wysokimi stopami bezrobocia i słabą dostępnością finansowania, przyczyniającymi się do ich problemów finansowych. W tych krajach zwykłe koszty życia – takie jak koszty zakupu benzyny, energii i inne koszty ogólne – są najczęstszą przyczyną problemów finansowych (oprócz bezrobocia). 84 proc. respondentów uważa, że właśnie te koszty są główną przyczyną ich problemów finansowych (62 proc. stwierdza, że zbyt duże wydatki są problemem – ale ocenia to jako zdecydowanie mniej istotny problem).

„Fakty przedstawione w naszym raporcie mówią same za siebie. W krajach, w których przepisy regulujące kwestie zadłużenia i spłaty zobowiązań finansowych są najsłabsze, np. w krajach Europy południowej i niektórych krajach nadbałtyckich, problem zadłużenia gospodarstw domowych jest najbardziej dotkliwy. Natomiast w krajach posiadających solidne rozwiązania legislacyjne umożliwiające lepsze zarządzanie zadłużeniem, na przykład w krajach skandynawskich i niemieckojęzycznych, konsumenci malują swoją sytuację finansową w bardziej optymistycznych barwach” – powiedział Lars Wollung, President & CEO Intrum Justitia Group.

Raport analizuje dane statystyczne z krajów mających największy wpływ na politykę europejską. Wyniki badania nie tylko podkreślają występowanie różnic między północą a południem Europy, ale także pokazują środowisko społeczne, w którym większa liczba Europejczyków czuje się gorzej niż dwa, trzy lata temu. Co istotne, nowy raport pokazuje na przykładzie wielu krajów, jak poważne konsekwencje może mieć dla osób prywatnych i firm dług osobisty oraz że stanowi on sygnał ostrzegawczy dla podmiotów kształtujących politykę europejską, zachęcając ich do stworzenia równego pola gry zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw.

Osoby zadłużone należy traktować z szacunkiem i zapewnić im pomoc w wyjściu z trudnej sytuacji”dodał Lars Wollung.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2014 r. na reprezentatywnej próbie czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=21 187 wywiadów przeprowadzonych we wszystkich 21 krajach. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.

Zobacz: Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Źródło: Intrum Justitia

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA