REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt hipoteczny i problemy z jego spłatą

spłacanie kredytu hipotecznego
spłacanie kredytu hipotecznego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aż 76% kredytów hipotecznych, zaciągniętych w latach 1994-2014, przeznaczanych było na finansowanie domów jednorodzinnych. Wielu osób nie stać na realizację marzenia o zamieszkaniu we własnym domu. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku mieszkań – tutaj wartość niespłaconych kredytów hipotecznych wynosi niespełna 10%.

Z analizy przeprowadzonej na wypowiedzianych kredytach hipotecznych, które trafiły do obsługi spółki Casus Finanse wynika, że najwięcej przeterminowanych zobowiązań zawartych zostało w latach 2006-2008, czyli w okresie boomu na kredyty we franku szwajcarskim. Analizie zostały poddane zobowiązania na łączną kwotę przeszło 51 mln zł. Spółka obsługuje kredyty zaciągnięte w okresie ostatnich 20 lat.

REKLAMA

„Najstarsze kredyty w naszej obsłudze to zobowiązania z roku 1994. Kredytów z okresu boomu hipotecznego, który miał miejsce w tatach  2006-2008  mamy w obsłudze blisko 50%. Analiza pokazuje także, jak na przełomie lat rosła średnia wartość zaciąganego kredytu oraz jak zmieniał się czas trwania kredytu przed wypowiedzeniem. Nasze dane doskonale odzwierciedlają tendencje, jakie zachodziły w polskiej gospodarce na przełomie ostatnich 20 lat” – powiedział Sławomir Szarek, Prezes Zarządu Grupy Casus Finanse.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dom po trzydziestce i brak spłaty po niespełna czterech latach

Analiza pokazuje, na jaki cel zawierane były najczęściej umowy kredytowe, z których spłatą nie radzą sobie obecnie Polacy. Ponad 76% klientów ze zobowiązaniem dłużnym z kredytu finansowało dom jednorodzinny, blisko 11% – dom wielorodzinny z mieszkaniami  przeznaczonymi na wynajem, a niespełna 10% – mieszkanie.

Większe kwoty i problemy ze spłatą po czterdziestce

Analiza danych Casus Finanse wykazała też, że największe kwotowo kredyty, bo przekraczające 500 tys. zł, zaciągały osoby po 40. roku życia. Co ciekawe, średnia wieku osób, które nie radzą sobie ze spłatą kredytu z roku na rok się przesuwa. O ile do 2010 roku były to osoby do 40. roku życia, o tyle w ostatnich trzech latach są to już kredytobiorcy w wieku 42-47 lat. Zaskakujący jest natomiast rok 2013. Tutaj średnia wieku osób nieradzących sobie ze spłatą w terminie wynosiła 54 lata. Być może wpływ na taki stan rzeczy mają problemy związane z utratą zatrudnienia i możliwością ponownego znalezienia pracy, które bywają związane z wiekiem. Z analizy wynika, że średni czas trwania umowy przed wypowiedzeniem wynosił niecałe 4 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiejsze uzyskanie kredytu konsumenckiego

Najwięcej kredytów nie tylko w największych miastach

Analiza rozkładu terytorialnego kredytów zagrożonych również dostarcza ciekawych informacji. Nie dziwi obecność najzamożniejszych województw, takich jak: mazowieckie, wielkopolskie i dolnośląskie, w których budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie rynek hipoteczny, najdynamiczniej się rozwija.  W czołówce regionów z największą liczbą kredytów trafiających do windykacji znalazło się jednak także województwo pomorskie. Jego obecność na czele listy wynikać może z rosnącej liczby nieruchomości w kurortach nadmorskich, kupowanych najczęściej w celach inwestycyjnych. Kredyty z tych czterech regionów stanowią przeszło 50% wszystkich przeterminowanych kredytów, pozostających w obsłudze Casus Finanse.

Odwrócony kredyt hipoteczny uchwalony przez Sejm

Trendy na rynku kredytów hipotecznych

REKLAMA

Branża zarządzania wierzytelnościami odnotowuje obecnie bardzo dynamiczny wzrost – w dużej mierze za sprawą obsługi kredytów hipotecznych. Jest to stosunkowo nowy segment, którego rozwój obserwujemy od około dwóch lat. To właśnie te kredyty stanowiły 47% wszystkich rodzajów finansowania udzielanych przez banki w 2013 roku. Ich wartość bilansowa brutto wyniosła w ubiegłym roku przeszło 336 mld zł. Jakość obsługi zadłużenia kredytów mieszkaniowych pozostaje nadal wysoka na tle innych rodzajów zobowiązań finansowych. Dom lub mieszkanie są przez Polaków postrzegane jako najważniejsze życiowe dobro i ze spłaty raty zobowiązania hipotecznego Polacy rezygnują najpóźniej, tnąc wcześniej inne, pomniejsze miesięczne wydatki. Mimo to obecnie 37,5 tys. kredytów hipotecznych jest zagrożonych. Ich łączna wartość to 10,5 mld złotych, a zobowiązania hipoteczne, opóźnione w spłacie o ponad 30 dni, to już przeszło 11 mld złotych[1].

O szybkim rozwoju rynku wierzytelności hipotecznych i jego perspektywiczności świadczy stały wzrost wspomnianej wartości bilansowej brutto oraz bardzo dynamiczny przyrost wartości kredytów zagrożonych. W ostatnich trzech latach wartość bilansowa brutto wzrosła o 25%, a wartość kredytów zagrożonych aż o 114%. Przewiduje się, że obszary te będą systematycznie rosły także w najbliższych latach.

Jakie są składniki kredytu hipotecznego?

Źródło: Grupa Casus Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA