reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Unia Europejska zmienia przepisy i upraszcza biurokrację, aby umożliwić rządom wspieranie przedsiębiorstw. Jak informuje Komisja Europejska, od 1 lipca weszły w życie reformy, które mają na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie przedsiębiorstwa będą miały większy i łatwiejszy dostęp do pieniędzy unijnych.

REFIT -  sprawność regulacyjna dla wzrostu gospodarczego

W październiku 2013 r. Komisja Europejska podjęła kroki mające na celu uproszczenie przepisów unijnych, w związku z czym przedstawiła program REFIT. Jego celem jest usprawnienie regulacji na potrzeby wzrostu gospodarczego. Jak podkreślił Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, program jest wynikiem wieloletnich kontroli całości przepisów UE. Komisja przedstawiła konkretny sposób prowadzenia działań, w celu uproszczenia i wycofania pewnych przepisów, zmniejszenia obciążeń dla firm i ułatwienia wdrażania nowych regulacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasięg programu REFIT jest rozszerzany, tak aby zmaksymalizować korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw UE. Kwestia ta ma zostać uregulowana przede wszystkim na poziomie unijnym. W związku z czym w ramach programu są analizowane obciążenia, wprowadzane działania naprawcze oraz niespójne przepisy.

Redakcja poleca: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Ożywienie wzrostu gospodarczego

W wyniku prowadzonych działań, Komisja Europejska będzie ograniczała formalności administracyjne, co wyeliminuje  brak dostępu do środków pieniężnych oraz umożliwi państwom członkowskim UE ustanawianie programów dotyczących form wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw. Co więcej, KE przewiduje, że programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020 r.

Jak informuje Komisja Europejska, wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy będzie miało, między innymi, zwiększenie limitu kwotowego, który nakłada obowiązek sprawozdawczy przy udzielaniu pomocy finansowej. Kwota  do 15 mln euro przeznaczona na pomoc firmie, nie będzie podlegała kontroli ze strony Komisji. Przed zmianami przedsiębiorstwo uzyskujące wsparcie o wartości 1,5 mln euro podlegało kontroli KE. Nowe regulacje pozwolą skupić się na najbardziej konkurencyjnych przypadkach.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Każdy przykład pomocy przekraczającej kwotę 500 tys. euro, udzielony przedsiębiorstwom przez organy państwowe,  będzie podlegał obowiązkowi publikacji szczegółów tego wsparcia w internecie. Zapewni to możliwość kontrolowania pomocy finansowej udzielanej przez państwa członkowskie na terenie Unii Europejskiej.

Szacuje się, że dzięki tym zmianom kraje członkowskie będą musiały powiadamiać Komisję o od 10 do 25 procent przypadków udzielonej pomocy finansowej. Do tej pory zakres obowiązkowego informowania utrzymywał się na poziomie 40 procent.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Zniwelowanie kryteriów wymagających oficjalnego powiadomienia wpływa na odciążenie administracyjne przedsiębiorstw, administracji unijnej i państw członkowskich. W efekcie czego uzyskanie dofinansowania z zasobów pieniężnych Unii Europejskiej będzie łatwiejsze, niż dotychczas.

Organy unijne wzięły również pod lupę kwestię pozyskania środków finansowych z sektora prywatnego, w związku z czym dają równe szanse tym przedsiębiorstwom, które mają problemy z pozyskaniem kredytu na działalność gospodarczą. Zdaniem Komisji Europejskiej, przepisy unijne mają zapewnić równe szanse przedsiębiorstwom, poprzez ograniczenie możliwości wsparcia finansowego przez firmy, które mogą pozyskać środki pieniężne z sektora prywatnego.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

reklama

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

fundusze unijne 2015
fundusze unijne 2015

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama