REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

fundusze unijne 2015
fundusze unijne 2015
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska zmienia przepisy i upraszcza biurokrację, aby umożliwić rządom wspieranie przedsiębiorstw. Jak informuje Komisja Europejska, od 1 lipca weszły w życie reformy, które mają na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie przedsiębiorstwa będą miały większy i łatwiejszy dostęp do pieniędzy unijnych.

REFIT -  sprawność regulacyjna dla wzrostu gospodarczego

W październiku 2013 r. Komisja Europejska podjęła kroki mające na celu uproszczenie przepisów unijnych, w związku z czym przedstawiła program REFIT. Jego celem jest usprawnienie regulacji na potrzeby wzrostu gospodarczego. Jak podkreślił Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, program jest wynikiem wieloletnich kontroli całości przepisów UE. Komisja przedstawiła konkretny sposób prowadzenia działań, w celu uproszczenia i wycofania pewnych przepisów, zmniejszenia obciążeń dla firm i ułatwienia wdrażania nowych regulacji.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasięg programu REFIT jest rozszerzany, tak aby zmaksymalizować korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw UE. Kwestia ta ma zostać uregulowana przede wszystkim na poziomie unijnym. W związku z czym w ramach programu są analizowane obciążenia, wprowadzane działania naprawcze oraz niespójne przepisy.

Redakcja poleca: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Ożywienie wzrostu gospodarczego

W wyniku prowadzonych działań, Komisja Europejska będzie ograniczała formalności administracyjne, co wyeliminuje  brak dostępu do środków pieniężnych oraz umożliwi państwom członkowskim UE ustanawianie programów dotyczących form wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw. Co więcej, KE przewiduje, że programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020 r.

Jak informuje Komisja Europejska, wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy będzie miało, między innymi, zwiększenie limitu kwotowego, który nakłada obowiązek sprawozdawczy przy udzielaniu pomocy finansowej. Kwota  do 15 mln euro przeznaczona na pomoc firmie, nie będzie podlegała kontroli ze strony Komisji. Przed zmianami przedsiębiorstwo uzyskujące wsparcie o wartości 1,5 mln euro podlegało kontroli KE. Nowe regulacje pozwolą skupić się na najbardziej konkurencyjnych przypadkach.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

REKLAMA

Każdy przykład pomocy przekraczającej kwotę 500 tys. euro, udzielony przedsiębiorstwom przez organy państwowe,  będzie podlegał obowiązkowi publikacji szczegółów tego wsparcia w internecie. Zapewni to możliwość kontrolowania pomocy finansowej udzielanej przez państwa członkowskie na terenie Unii Europejskiej.

Szacuje się, że dzięki tym zmianom kraje członkowskie będą musiały powiadamiać Komisję o od 10 do 25 procent przypadków udzielonej pomocy finansowej. Do tej pory zakres obowiązkowego informowania utrzymywał się na poziomie 40 procent.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Zniwelowanie kryteriów wymagających oficjalnego powiadomienia wpływa na odciążenie administracyjne przedsiębiorstw, administracji unijnej i państw członkowskich. W efekcie czego uzyskanie dofinansowania z zasobów pieniężnych Unii Europejskiej będzie łatwiejsze, niż dotychczas.

Organy unijne wzięły również pod lupę kwestię pozyskania środków finansowych z sektora prywatnego, w związku z czym dają równe szanse tym przedsiębiorstwom, które mają problemy z pozyskaniem kredytu na działalność gospodarczą. Zdaniem Komisji Europejskiej, przepisy unijne mają zapewnić równe szanse przedsiębiorstwom, poprzez ograniczenie możliwości wsparcia finansowego przez firmy, które mogą pozyskać środki pieniężne z sektora prywatnego.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA