REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
fundusze unijne 2015
fundusze unijne 2015
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska zmienia przepisy i upraszcza biurokrację, aby umożliwić rządom wspieranie przedsiębiorstw. Jak informuje Komisja Europejska, od 1 lipca weszły w życie reformy, które mają na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie przedsiębiorstwa będą miały większy i łatwiejszy dostęp do pieniędzy unijnych.

REFIT -  sprawność regulacyjna dla wzrostu gospodarczego

W październiku 2013 r. Komisja Europejska podjęła kroki mające na celu uproszczenie przepisów unijnych, w związku z czym przedstawiła program REFIT. Jego celem jest usprawnienie regulacji na potrzeby wzrostu gospodarczego. Jak podkreślił Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, program jest wynikiem wieloletnich kontroli całości przepisów UE. Komisja przedstawiła konkretny sposób prowadzenia działań, w celu uproszczenia i wycofania pewnych przepisów, zmniejszenia obciążeń dla firm i ułatwienia wdrażania nowych regulacji.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasięg programu REFIT jest rozszerzany, tak aby zmaksymalizować korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw UE. Kwestia ta ma zostać uregulowana przede wszystkim na poziomie unijnym. W związku z czym w ramach programu są analizowane obciążenia, wprowadzane działania naprawcze oraz niespójne przepisy.

Redakcja poleca: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Ożywienie wzrostu gospodarczego

W wyniku prowadzonych działań, Komisja Europejska będzie ograniczała formalności administracyjne, co wyeliminuje  brak dostępu do środków pieniężnych oraz umożliwi państwom członkowskim UE ustanawianie programów dotyczących form wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw. Co więcej, KE przewiduje, że programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020 r.

Jak informuje Komisja Europejska, wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy będzie miało, między innymi, zwiększenie limitu kwotowego, który nakłada obowiązek sprawozdawczy przy udzielaniu pomocy finansowej. Kwota  do 15 mln euro przeznaczona na pomoc firmie, nie będzie podlegała kontroli ze strony Komisji. Przed zmianami przedsiębiorstwo uzyskujące wsparcie o wartości 1,5 mln euro podlegało kontroli KE. Nowe regulacje pozwolą skupić się na najbardziej konkurencyjnych przypadkach.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

REKLAMA

Każdy przykład pomocy przekraczającej kwotę 500 tys. euro, udzielony przedsiębiorstwom przez organy państwowe,  będzie podlegał obowiązkowi publikacji szczegółów tego wsparcia w internecie. Zapewni to możliwość kontrolowania pomocy finansowej udzielanej przez państwa członkowskie na terenie Unii Europejskiej.

Szacuje się, że dzięki tym zmianom kraje członkowskie będą musiały powiadamiać Komisję o od 10 do 25 procent przypadków udzielonej pomocy finansowej. Do tej pory zakres obowiązkowego informowania utrzymywał się na poziomie 40 procent.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Zniwelowanie kryteriów wymagających oficjalnego powiadomienia wpływa na odciążenie administracyjne przedsiębiorstw, administracji unijnej i państw członkowskich. W efekcie czego uzyskanie dofinansowania z zasobów pieniężnych Unii Europejskiej będzie łatwiejsze, niż dotychczas.

Organy unijne wzięły również pod lupę kwestię pozyskania środków finansowych z sektora prywatnego, w związku z czym dają równe szanse tym przedsiębiorstwom, które mają problemy z pozyskaniem kredytu na działalność gospodarczą. Zdaniem Komisji Europejskiej, przepisy unijne mają zapewnić równe szanse przedsiębiorstwom, poprzez ograniczenie możliwości wsparcia finansowego przez firmy, które mogą pozyskać środki pieniężne z sektora prywatnego.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA