REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Jarosław Krasnodęmbski
roszczenia z przedwstępnej umowy o pracę
roszczenia z przedwstępnej umowy o pracę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed zawarciem umowy o pracę dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę. Umowa taka zobowiązuje strony do zawarcia umowy o pracę. Jakie roszczenia dla stron wynikają z przedwstępnej umowy o pracę?

Przedwstępna umowa o pracę

Problem umów przedwstępnych nie został uregulowany w przepisach Kodeksu pracy. W tym jednak przypadku należy skorzystać z art. 300 k.p. i zastosować odpowiednie stosowanie przepisu art. 389 Kodeksu cywilnego. Na podstawie tego unormowania umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (w tym przypadku umowy o pracę) oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta.

REKLAMA

Należy pamiętać, że do zawarcia umowy o pracę, w zakresie nieuregulowanym w Kodeksie pracy, mają poprzez art. 300 zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności dotyczące oświadczeń woli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Termin nawiązania stosunku pracy

Gdy termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, umowa powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.

Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy zawieraniu przedwstępnej umowy o pracę często pojawia się problem z określeniem terminu nawiązania stosunku pracy. Jak mówi art. 26 Kodeksu pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Tak jest również wobec umowy przedwstępnej.

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Roszczenia stron przedwstępnej umowy o pracę

Zawarcie umowy przedwstępnej, przewidującej zawarcie w przyszłości umowy o pracę, daje stronom tej umowy uprawnienia niezbędne do prawidłowej realizacji zobowiązań przyjętych w umowie. Gdy przyszły pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, to przyszłemu pracownikowi przysługują alternatywne roszczenia wskazane w art. 390 Kodeksu cywilnego. Są to:

  1. naprawienie szkody, którą poniosła strona licząca na zawarcie umowy
  2. dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej.

Sprawa dotycząca roszczeń wynikających z przedwstępnej umowy o pracę jest rozpoznawana przez sąd pracy. Jednak roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej, której przedmiotem miało być zawarcie umowy o pracę, nie są roszczeniami ze stosunku pracy, ponieważ stosunek pracy jeszcze nie istnieje. Przy dochodzeniu roszczeń wynikających z niewykonania umowy przedwstępnej, obejmującej zawarcie umowy o pracę jako umowy przyrzeczonej, źródłem tych roszczeń jest niezawarcie umowy o pracę, czyli niepowstanie stosunku pracy. Dlatego też w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jaka powinna być treść umowy o pracę?


W przypadku odszkodowania w granicach ujemnego interesu umownego chodzi o naprawienie szkody w zakresie przewidzianym w art. 390 § 1 k.c. Uprawniony może domagać się od dłużnika tylko zwrotu wydatków poniesionych w związku z zawarciem umowy przedwstępnej oraz potrzebnych do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie zaś takich, które wiązałyby się z wykonaniem umowy przyrzeczonej. Niewykonanie obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej w terminie może więc powodować tylko odpowiedzialność za szkodę, która wyraża się w skutkach niezawarcia umowy przyrzeczonej, nie zaś w jej niezrealizowaniu (por. wyrok SN z 5 czerwca 2007 r., I PK 356/06, OSNP 2008/13–14/193).

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Należy jednak pamiętać, że w przypadku dobrowolnego zobowiązania się pracownika do zawarcia umowy o pracę, pracodawca może dochodzić jedynie odszkodowania. Oznacza to, że nawet po zawarciu przedwstępnej umowy o pracę pracodawca nie może zmusić pracownika do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jedyne co może to uzyskać od niego odszkodowanie.

Jak napisać aneks do umowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA