reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przed zawarciem umowy o pracę dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę. Umowa taka zobowiązuje strony do zawarcia umowy o pracę. Jakie roszczenia dla stron wynikają z przedwstępnej umowy o pracę?

Przedwstępna umowa o pracę

Problem umów przedwstępnych nie został uregulowany w przepisach Kodeksu pracy. W tym jednak przypadku należy skorzystać z art. 300 k.p. i zastosować odpowiednie stosowanie przepisu art. 389 Kodeksu cywilnego. Na podstawie tego unormowania umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (w tym przypadku umowy o pracę) oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta.

Należy pamiętać, że do zawarcia umowy o pracę, w zakresie nieuregulowanym w Kodeksie pracy, mają poprzez art. 300 zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności dotyczące oświadczeń woli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Termin nawiązania stosunku pracy

Gdy termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, umowa powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.

Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Przy zawieraniu przedwstępnej umowy o pracę często pojawia się problem z określeniem terminu nawiązania stosunku pracy. Jak mówi art. 26 Kodeksu pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Tak jest również wobec umowy przedwstępnej.

Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Roszczenia stron przedwstępnej umowy o pracę

Zawarcie umowy przedwstępnej, przewidującej zawarcie w przyszłości umowy o pracę, daje stronom tej umowy uprawnienia niezbędne do prawidłowej realizacji zobowiązań przyjętych w umowie. Gdy przyszły pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, to przyszłemu pracownikowi przysługują alternatywne roszczenia wskazane w art. 390 Kodeksu cywilnego. Są to:

  1. naprawienie szkody, którą poniosła strona licząca na zawarcie umowy
  2. dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej.

Sprawa dotycząca roszczeń wynikających z przedwstępnej umowy o pracę jest rozpoznawana przez sąd pracy. Jednak roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej, której przedmiotem miało być zawarcie umowy o pracę, nie są roszczeniami ze stosunku pracy, ponieważ stosunek pracy jeszcze nie istnieje. Przy dochodzeniu roszczeń wynikających z niewykonania umowy przedwstępnej, obejmującej zawarcie umowy o pracę jako umowy przyrzeczonej, źródłem tych roszczeń jest niezawarcie umowy o pracę, czyli niepowstanie stosunku pracy. Dlatego też w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jaka powinna być treść umowy o pracę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama