| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

Przyczyny podstawowe

Zakaz ten ustaje, jeśli ustaną przyczyny uzasadniające go oraz gdy pracodawca nie wypłaci zagwarantowanego odszkodowania. W obu przypadkach wygasa jedynie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, nie zaś pracodawcy do wypłaty odszkodowania.

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

W pierwszym przypadku powstaje pytanie, kto decyduje, że nie istnieją okoliczności, które uzasadniały zakaz. Z zasady nie może takiej oceny dokonać były pracownik, bowiem nie posiada informacji na temat działalności firmy po swoim odejściu i tym samym nie jest w stanie określić istnienia sytuacji zwalniającej go z umowy. Gdyby jednak istniała przesłanka udowadniająca w oczywisty sposób, iż takie okoliczności przestały istnieć jak np. postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości, były pracownik może dochodzić swoich racji przed sądem. O ustaniu przesłanek uzasadniających zakaz z zasady jednak powinien poinformować przedsiębiorca, pracownika pisemnie równocześnie z chwilą otrzymania informacji pracownik jest zwolniony z wypełniania umowy.

Druga z przesłanek dotyczy dwóch sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci odszkodowania w ogóle lub gdy wypłaca je, ale nieterminowo. W tym przypadku zakaz ustaje dopiero, gdy pracownik powiadomi pracodawcę o tym, iż nie przyjmuje zaległych wypłat z tytułu odszkodowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wskazane przesłanki wygaśnięcia umowy antykonkurencyjnej chronią przede wszystkim pracownika, czy jednak pracodawca ma możliwość tak ukształtować umowę, aby w razie wystąpienia konkretnych przesłanek zostać zwolnionym z wypłacania odszkodowania?

Inne możliwości przedterminowego ustania zakazu konkurencji

Można również rozwiązać umowę wcześniej z woli stron na podstawie porozumienia. Jak również w samej umowie zawrzeć warunek rozwiązujący dotyczący np. upublicznienia informacji posiadanych przez pracownika. W wymienionych wyżej przypadkach obie strony są zwolnione z wypełniania umowy. Ocena takiej przyczyny należy do pracodawcy i nie może być weryfikowana przez sąd zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2012r. o sygn. I PK 237/11.

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Teoretycznie istnieje też możliwość, której nie przewidują przepisy kodeksu pracy a mianowicie zawarcie w umowie klauzuli o rozwiązaniu przysługującej jednej stronie lub obydwu bez obowiązku określania przyczyn wypowiedzenia zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r. sygn. I PK 398/03.

Tworząc umowę o zakazie konkurencji dla pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie w niej klauzuli o wypowiedzeniu lub pod warunkiem niż pozostawianie tej kwestii unormowaniom ustawowym. Przepisy, bowiem nie zwalniają go z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu umowy nawet, gdy zakaz wygaśnie tak jak było to wskazane wcześniej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »