Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji
REKLAMA
REKLAMA
Przyczyny podstawowe
Zakaz ten ustaje, jeśli ustaną przyczyny uzasadniające go oraz gdy pracodawca nie wypłaci zagwarantowanego odszkodowania. W obu przypadkach wygasa jedynie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, nie zaś pracodawcy do wypłaty odszkodowania.
REKLAMA
Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji
REKLAMA
W pierwszym przypadku powstaje pytanie, kto decyduje, że nie istnieją okoliczności, które uzasadniały zakaz. Z zasady nie może takiej oceny dokonać były pracownik, bowiem nie posiada informacji na temat działalności firmy po swoim odejściu i tym samym nie jest w stanie określić istnienia sytuacji zwalniającej go z umowy. Gdyby jednak istniała przesłanka udowadniająca w oczywisty sposób, iż takie okoliczności przestały istnieć jak np. postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości, były pracownik może dochodzić swoich racji przed sądem. O ustaniu przesłanek uzasadniających zakaz z zasady jednak powinien poinformować przedsiębiorca, pracownika pisemnie równocześnie z chwilą otrzymania informacji pracownik jest zwolniony z wypełniania umowy.
Druga z przesłanek dotyczy dwóch sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci odszkodowania w ogóle lub gdy wypłaca je, ale nieterminowo. W tym przypadku zakaz ustaje dopiero, gdy pracownik powiadomi pracodawcę o tym, iż nie przyjmuje zaległych wypłat z tytułu odszkodowania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wskazane przesłanki wygaśnięcia umowy antykonkurencyjnej chronią przede wszystkim pracownika, czy jednak pracodawca ma możliwość tak ukształtować umowę, aby w razie wystąpienia konkretnych przesłanek zostać zwolnionym z wypłacania odszkodowania?
Inne możliwości przedterminowego ustania zakazu konkurencji
Można również rozwiązać umowę wcześniej z woli stron na podstawie porozumienia. Jak również w samej umowie zawrzeć warunek rozwiązujący dotyczący np. upublicznienia informacji posiadanych przez pracownika. W wymienionych wyżej przypadkach obie strony są zwolnione z wypełniania umowy. Ocena takiej przyczyny należy do pracodawcy i nie może być weryfikowana przez sąd zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2012r. o sygn. I PK 237/11.
Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty
REKLAMA
Teoretycznie istnieje też możliwość, której nie przewidują przepisy kodeksu pracy a mianowicie zawarcie w umowie klauzuli o rozwiązaniu przysługującej jednej stronie lub obydwu bez obowiązku określania przyczyn wypowiedzenia zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r. sygn. I PK 398/03.
Tworząc umowę o zakazie konkurencji dla pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie w niej klauzuli o wypowiedzeniu lub pod warunkiem niż pozostawianie tej kwestii unormowaniom ustawowym. Przepisy, bowiem nie zwalniają go z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu umowy nawet, gdy zakaz wygaśnie tak jak było to wskazane wcześniej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.