reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

Przyczyny podstawowe

Zakaz ten ustaje, jeśli ustaną przyczyny uzasadniające go oraz gdy pracodawca nie wypłaci zagwarantowanego odszkodowania. W obu przypadkach wygasa jedynie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, nie zaś pracodawcy do wypłaty odszkodowania.

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

W pierwszym przypadku powstaje pytanie, kto decyduje, że nie istnieją okoliczności, które uzasadniały zakaz. Z zasady nie może takiej oceny dokonać były pracownik, bowiem nie posiada informacji na temat działalności firmy po swoim odejściu i tym samym nie jest w stanie określić istnienia sytuacji zwalniającej go z umowy. Gdyby jednak istniała przesłanka udowadniająca w oczywisty sposób, iż takie okoliczności przestały istnieć jak np. postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości, były pracownik może dochodzić swoich racji przed sądem. O ustaniu przesłanek uzasadniających zakaz z zasady jednak powinien poinformować przedsiębiorca, pracownika pisemnie równocześnie z chwilą otrzymania informacji pracownik jest zwolniony z wypełniania umowy.

Druga z przesłanek dotyczy dwóch sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci odszkodowania w ogóle lub gdy wypłaca je, ale nieterminowo. W tym przypadku zakaz ustaje dopiero, gdy pracownik powiadomi pracodawcę o tym, iż nie przyjmuje zaległych wypłat z tytułu odszkodowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wskazane przesłanki wygaśnięcia umowy antykonkurencyjnej chronią przede wszystkim pracownika, czy jednak pracodawca ma możliwość tak ukształtować umowę, aby w razie wystąpienia konkretnych przesłanek zostać zwolnionym z wypłacania odszkodowania?

Inne możliwości przedterminowego ustania zakazu konkurencji

Można również rozwiązać umowę wcześniej z woli stron na podstawie porozumienia. Jak również w samej umowie zawrzeć warunek rozwiązujący dotyczący np. upublicznienia informacji posiadanych przez pracownika. W wymienionych wyżej przypadkach obie strony są zwolnione z wypełniania umowy. Ocena takiej przyczyny należy do pracodawcy i nie może być weryfikowana przez sąd zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2012r. o sygn. I PK 237/11.

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Teoretycznie istnieje też możliwość, której nie przewidują przepisy kodeksu pracy a mianowicie zawarcie w umowie klauzuli o rozwiązaniu przysługującej jednej stronie lub obydwu bez obowiązku określania przyczyn wypowiedzenia zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r. sygn. I PK 398/03.

Tworząc umowę o zakazie konkurencji dla pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie w niej klauzuli o wypowiedzeniu lub pod warunkiem niż pozostawianie tej kwestii unormowaniom ustawowym. Przepisy, bowiem nie zwalniają go z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu umowy nawet, gdy zakaz wygaśnie tak jak było to wskazane wcześniej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama