REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

Maria Szadkowska
ustanie zakazu konkurencji
ustanie zakazu konkurencji

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

Przyczyny podstawowe

Zakaz ten ustaje, jeśli ustaną przyczyny uzasadniające go oraz gdy pracodawca nie wypłaci zagwarantowanego odszkodowania. W obu przypadkach wygasa jedynie zobowiązanie pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej, nie zaś pracodawcy do wypłaty odszkodowania.

REKLAMA

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

REKLAMA

W pierwszym przypadku powstaje pytanie, kto decyduje, że nie istnieją okoliczności, które uzasadniały zakaz. Z zasady nie może takiej oceny dokonać były pracownik, bowiem nie posiada informacji na temat działalności firmy po swoim odejściu i tym samym nie jest w stanie określić istnienia sytuacji zwalniającej go z umowy. Gdyby jednak istniała przesłanka udowadniająca w oczywisty sposób, iż takie okoliczności przestały istnieć jak np. postawienie przedsiębiorstwa w stan upadłości, były pracownik może dochodzić swoich racji przed sądem. O ustaniu przesłanek uzasadniających zakaz z zasady jednak powinien poinformować przedsiębiorca, pracownika pisemnie równocześnie z chwilą otrzymania informacji pracownik jest zwolniony z wypełniania umowy.

Druga z przesłanek dotyczy dwóch sytuacji, gdy pracodawca nie wypłaci odszkodowania w ogóle lub gdy wypłaca je, ale nieterminowo. W tym przypadku zakaz ustaje dopiero, gdy pracownik powiadomi pracodawcę o tym, iż nie przyjmuje zaległych wypłat z tytułu odszkodowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazane przesłanki wygaśnięcia umowy antykonkurencyjnej chronią przede wszystkim pracownika, czy jednak pracodawca ma możliwość tak ukształtować umowę, aby w razie wystąpienia konkretnych przesłanek zostać zwolnionym z wypłacania odszkodowania?

Inne możliwości przedterminowego ustania zakazu konkurencji

Można również rozwiązać umowę wcześniej z woli stron na podstawie porozumienia. Jak również w samej umowie zawrzeć warunek rozwiązujący dotyczący np. upublicznienia informacji posiadanych przez pracownika. W wymienionych wyżej przypadkach obie strony są zwolnione z wypełniania umowy. Ocena takiej przyczyny należy do pracodawcy i nie może być weryfikowana przez sąd zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2012r. o sygn. I PK 237/11.

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

REKLAMA

Teoretycznie istnieje też możliwość, której nie przewidują przepisy kodeksu pracy a mianowicie zawarcie w umowie klauzuli o rozwiązaniu przysługującej jednej stronie lub obydwu bez obowiązku określania przyczyn wypowiedzenia zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r. sygn. I PK 398/03.

Tworząc umowę o zakazie konkurencji dla pracodawcy korzystniejsze jest zawarcie w niej klauzuli o wypowiedzeniu lub pod warunkiem niż pozostawianie tej kwestii unormowaniom ustawowym. Przepisy, bowiem nie zwalniają go z obowiązku wypłaty pracownikowi odszkodowania z tytułu umowy nawet, gdy zakaz wygaśnie tak jak było to wskazane wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA