REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych są obowiązkowe?

 Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA
Kompleksowa obsługa prawna firm
Czy klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych są obowiązkowe?
Czy klauzule dotyczące przetwarzania danych osobowych są obowiązkowe?

REKLAMA

REKLAMA

W dobie dynamicznego rozwoju usług internetowych i usług świadczonych za pośrednictwem Internetu, każdego dnia konsumenci zawierają tysiące umów, których integralną częścią są wzorce umowne. Usługodawcy lub sprzedawcy internetowi w formularzach, czy kwestionariuszach, które mają charakter wzorców umownych zawierają klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Niejednokrotnie takie klauzule zawierają standardową zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla realizacji danej umowy.

REKLAMA

Tymczasem, zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu wykonania umowy nie jest potrzebna. W celu legalnego przetwarzania danych osobowych koniecznym jest spełnienie co najmniej jednego z warunków określonych w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r o ochronie danych osobowych. Zgodnie z punktem trzecim ustępu 1 art. 23, wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych koniecznych do realizacji umowy lub niezbędnych do podjęcia działań przed zawarciem umowy, jest niepotrzebne.

Jeżeli zatem dany przedsiębiorca - administrator danych, przetwarza dane osobowe przyszłego kontrahenta i ma zamiar wykorzystywać je jedynie w celu wykonania umowy, nie ma obowiązku zwracać się o zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy należy zawrzeć taką klauzulę?

REKLAMA

Dopiero w sytuacji, w której przedsiębiorca zamierza wykorzystać dane osobowe klienta do innych celów (w szczególności chodzi tu o przekazywanie innym podmiotom gospodarczym czy wykorzystywanie w celach reklamowych.), nie spełniając przy tym żadnego z warunków określonych w ustawie o ochronie danych osobowych, o zgodę taką musi się zwrócić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając natomiast na uwadze okoliczność związaną z tym, że przedsiębiorcy często łączą klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych dla realizacji zawieranej umowy i klauzulę zgody na wykorzystywanie danych osobowych klienta do innych celów – co może stwarzać poczucie niejako konieczności wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w takim szerokim zakresie - należy zwrócić uwagę na zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Z definicji zgody w art. 7 pkt. 5 ustawy o ochronie danych osobowych wynika, że zgoda jest oświadczeniem woli, którego treścią jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych składającego oświadczenie; zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Oświadczenie woli o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych musi być zgodne z zamiarem takiej osoby. Wyrażający zgodę nie może czuć się zmuszony do jej wyrażenia.

Stąd też stwierdzić należy, że przedsiębiorca, który zamierza przy zawieraniu umowy uzyskać zgodę na przetwarzanie danych innych niż koniecznych do wykonania umowy, powinien wyodrębnić klauzulę zgody od oświadczenia woli, którego treścią jest chęć związania się warunkami zawieranej umowy. W żaden sposób nie można utożsamiać woli zawarcia umowy ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w innych celach iż niezbędnych do jej wykonania. Do takich też wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 listopada 2001 roku, sygn.. akt: II SA 2748/00.

Zobacz również: Umowa zawarta przez telefon - czy przedsiębiorca może uniknąć jej skutków?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA