reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Co musi zawierać umowa pośrednictwa?

Umowa pośrednictwa należy do grona umów, których przygotowanie może wymagać duże wysiłku od zawodowych prawników. Jakie elementy powinna zawierać w świetle Standardów Zawodowych, ustawy o gospodarce nieruchomościami i innych aktów prawnych? Ekspert radzi jak skonstruować profesjonalną umowę pośrednictwa.

Umowa pośrednictwa, sporządzona prawidłowo, jest zadaniem ambitnym, szczególnie dla osób niebędących prawnikami. Treść tejże umowy jest bowiem determinowana przez liczne akty prawne i Standardy Zawodowe. Wyzwaniem jest takie zredagowanie umowy, aby zawierała możliwie mało klauzul niedozwolonych, ale zabezpieczała interesy pośrednika. W związku z tym pośrednicy powinni na bieżąco śledzić orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można oczywiście ominąć przepisy dotyczące klauzul niedozwolonych poprzez indywidualne negocjowanie umów zawieranych z klientami, do czego zachęcam. Wymaga to jednak umiejętności szybkiego sporządzania umów,  a więc znajomości przepisów i Standardów Zawodowych. Użyteczne będą również zdolności negocjacyjne i odrobina wprawy. W niniejszym artykule wskazuje na przepisy determinujące postanowienia umowy pośrednictwa.

Poświęciłem w nim nieco mniej miejsca przepisom kodeksu cywilnego, niż wynikało by to z rangi tej ustawy. Wynika to z okoliczności, że czytelnik znajdzie w serwisie dużo dobrych artykułów dotyczących przepisów kodeksu cywilnego, które znajdą zastosowanie także do umowy pośrednictwa.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Postanowienia umowy pośrednictwa determinowane Ustawą o gospodarce nieruchomościami

  • Czynności pośrednika w obrocie nieruchomościami

Zakres czynności pośrednika uregulowany został w art. 180. 1 ww. ustawy. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu przez pośrednika w obrocie nieruchomościami czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:
1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
2) nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
3) najmu lub dzierżawy nieruchomości albo ich części;
4) innych niż określone w pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

  • Działalność doradcza pośrednika

Pośrednik może także, na podstawie ust. 1a art. 180 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, wykonywać opracowania i ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie rynku nieruchomości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pośrednik, który działając na lokalnym rynku najlepiej zna jego specyfikę, zarabiał dzieląc się z klientami wiedzą i doświadczeniem. Powstaje jednak praktyczne pytanie, czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, pośrednik może wyceniać nieruchomości?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama