REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o współpracy między firmami

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Poza franchisingiem, coraz większe uznanie uczestników obrotu gospodarczego zdobywają umowy forfaitingu, faktoringu czy o zastępstwo inwestorskie.
Poza franchisingiem, coraz większe uznanie uczestników obrotu gospodarczego zdobywają umowy forfaitingu, faktoringu czy o zastępstwo inwestorskie.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Umowa o współpracy między firmami to jeden z filarów obrotu gospodarczego. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, współpracuje z innymi uczestnikami obrotu. Nie można robić interesów, nie mając swoich dostawców lub kontrahentów świadczących usługi, np. prawnicze, księgowe czy kurierskie. Bardzo często się zdarza, że działalność jednego przedsiębiorcy jest podporządkowana świadczeniu określonych usług na rzecz drugiego. Przedsiębiorcy w związku z tym często dążą do ustabilizowania takiej współpracy przez zawarcie umowy, która będzie wyraźnie określała ich prawa i obowiązki, a także zawierała postanowienia dyscyplinujące strony. Zawarcie umowy w formie pisemnej może mieć również znaczenie dowodowe w razie ewentualnego sporu. Problem polega jednak na tym, że umowa o współpracy nie została stypizowana w kodeksie cywilnym. Nie oznacza to jednak, że interesy stron umowy o współpracę nie podlegają ochronie prawnej.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zobacz: Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracy i swoboda umów

Zgodnie z art. 3531 kodeksu: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Sąd Apelacyjny w Katowicach w Wyroku z dnia 25 czerwca 2009 r. V ACa 128/2009 stwierdził: (...)Zgodnie z zasadą swobody umów wyrażonej treścią art. 353[1] kc strony zawierające umowę mogą zawrzeć bądź jedną z tzw. umów nazwanych lub też ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. O kwalifikacji prawnej danego stosunku prawnego decydują jego elementy przedmiotowo istotne. W przypadku stosunków prawnych, w których występują elementy różnych rodzajów zobowiązań istotne znaczenie ma układ interesów stron z uwzględnieniem ich zgodnego zamiaru, celu powołania do życia określonego stosunku prawnego. W stosunkach, w których dominuje jeden główny cel on determinuje ocenę danego stosunku(...).

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie skalą w ramach współpracy z byłym lub obecnym pracodawcą

Umowy przewidziane w kodeksie i innych ustawach

Jednak jeśli zamierzamy zawrzeć umowę o współpracy, w pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, czy spośród stypizowanych w kodeksie cywilnym lub innych aktach prawnych, np. Ustawie o gospodarce nieruchomościami nie ma takiej, która nadaje się do wytyczenia ram naszej współpracy. Kodeks cywilny reguluje m.in. umowy: sprzedaży, zamiany, dostawy kontraktacji, o dzieło, o roboty budowlane, najmu i dzierżawy, leasingu, agencyjną, przewozu, spedycji, zlecenia i wiele innych. Oczywiście nie ma obowiązku zawierania tylko takich umów, które zostały stypizowane. W wielu przypadkach nie warto jednak wyważać otwartych drzwi.

Umowa o świadczenie usług

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na art. 750 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że przepisy o zleceniu znajdą m.in. zastosowanie do umów:
1) o świadczenie usług reklamowych, także zawartych w ramach tzw. sponsoringu,
2) o współpracy w zakresie kolportażu materiałów promocyjno-reklamowych,
3) outsourcingu,
4) najmu sprzętu wraz z operatorem ,
5) o przeprowadzenie badań urządzeń technicznych i wykonanie czynności sprawdzających,
6) konsultingu,
7) o zastępstwo inwestycyjne.

Polecamy: Sprzeczność wzorców umownych w stosunkach obustronnie profesjonalnych

Oczywiście zakres umów, do których na podstawie art. 750 kodeksu mają zastosowanie przepisy o zleceniu jest znacznie szerszy niż powyższe wyliczenie. Zastosowanie przepisów o zleceniu może jednak w wielu przypadkach budzić wątpliwości. Należy pamiętać, że przepisów o zleceniu nie stosujemy do każdej umowy o świadczenie usług, ale tylko do takiej, która nie została uregulowana innymi przepisami. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 kwietnia 2004 r. sygn. V CK 379/2003 stwierdził, że "zastosowanie przepisu art. 750 kc oznacza zawsze konieczność uprzedniego ustalenia zakresu stanów faktycznych objętych określeniem „umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami”. Definicja ta zawiera z jednej strony element pozytywnego oznaczenia - umowie takiej ma przysługiwać cecha umów o świadczenie usług oraz - co jest istotne - element oznaczenia negatywnego - dokonanie świadczenia danego rodzaju nie może być przedmiotem zobowiązania wynikającego z umów uregulowanych innymi przepisami prawa cywilnego. Uznanie zatem konkretnej umowy za desygnat nazwy „umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, wymaga porównania cech tej umowy z cechami obszernej i różnorodnej klasy umów nazwanych".

Konsekwencją uznania, że do stosunku prawnego zastosowanie znajdują przepisy o umowie zlecenia, może skutkować zastosowaniem bardzo krótkiego, 2-letniego terminu przedawnienia.

Zgodnie z art. 751 kodeksu z upływem lat dwóch przedawniają się: 

  •  roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom; 
  • roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone. 

Umowa empiryczna

REKLAMA

Warto również zorientować się, czy umowa, którą chcemy zawrzeć, a która nie została stypizowana w kodeksie cywilnym ani innej ustawie, nie występuje powszechnie w obrocie jako umowa empiryczna, tzn. ukształtowana w praktyce obrotu gospodarczego. Przykładem umowy empirycznej jest umowa franchisingu, która powszechnie występuje, mimo że nie została uregulowana w kodeksie cywilnym. W ten sposób ukształtowała się także kodeksowa już umowa leasingu.

Poza franchisingiem, coraz większe uznanie uczestników obrotu gospodarczego zdobywają umowy forfaitingu, faktoringu czy o zastępstwo inwestorskie. Ułożenie stosunku prawnego w taki sposób, wypróbowany przez inne osoby prowadzące działalność gospodarczą, jest dla przedsiębiorców korzystne, m.in. dlatego, że na tle sporów dotyczących realizacji tych umów wypracowane zostało bogate orzecznictwo. Są one również opracowane w publikacjach prawniczych i ekonomicznych.

Polecamy: Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA