REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe
Skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych wypadkach umowa nie dochodzi do skutku przez to, że dotyczyła niemożliwego do spełnienia świadczenia. Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Zasadą jest, której przedmiotem jest świadczenie niemożliwe jest nieważna (art. 387 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej: k.c.). Świadczenie niemożliwe to takie, które według umowy ma wykonać dłużnik, a które jest niemożliwe do realizacji. Niemożliwość świadczenia może istnieć w chwili zawierania umowy, jest to tzw niemożliwość pierwotna. Jeśli niemożność świadczenia istniała w chwili zawarcia umowy jest to tzw niemożliwość obiektywna. Polega ona na tym, że nie tylko konkretny dłużnik, ale również żadna inna osoba nie może spełnić danego świadczenia, co podkreślił np. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 marca 2009 r., sygn. akt II CSK 611/08. Świadczenie może stać się także niemożliwe już po zawarciu umowy, jest to wówczas tzw niemożliwość następcza.

REKLAMA

Zobacz: Przewóz czy spedycja - porada

REKLAMA

Strony zawarły umowę na dostawę drzewa. Kupujący dał zadatek na poczet tej umowy w wysokości 60 tys. zł. Po zawarciu umowy okazało się, że umowa nie może dojść do skutku, ponieważ drewno spłonęło w pożarze magazynu, o czym dostawca dowiedział się kilka godzin przed zawarciem umowy. Jakie są skutki takiej umowy?
Umowa ta jest nieważna, ponieważ dostawca wiedział, że zawiera umowę o świadczenie niemożliwe.

Przepisy chronią stronę umowy o świadczenie niemożliwe przed sytuacją, w której jedna ze stron takiej umowy wiedziała w chwili zawierania tej umowy, że świadczenie jest niemożliwe do realizacji. Strona umowy, która w chwili jej zawarcia wiedziała o niemożliwości świadczenia może być zobowiązana do naprawienia szkody, którą druga strona umowy poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o niemożliwości świadczenia, co wynika z art. 387 § 2 k.c.

Przeczytaj uważnie Najpopularniejsze umowy o współpracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby jednak można było mówić o domaganiu się odszkodowania od strony winnej zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe muszą być spełnione następujące warunki:

  • jedna z stron umowy o świadczenie niemożliwe wiedziała w chwili zawarcia umowy o niemożliwości świadczenia,
  • strona, która wiedziała o niemożliwości świadczenia nie wyprowadziła drugiej strony umowy z błędu.

Co ważne, w przypadku niemożliwości świadczenia, o której wiedziała jedna ze stron umowy w chwili jej podpisywania obowiązek naprawienia szkody obejmuje nie tylko szkodę rzeczywista, ale także utracone korzyści. 

Polecamy serwis Leasing

Od świadczenia niemożliwego należy odróżnić umowę o świadczenie sprzeczne z przepisami prawa. Jeśli bowiem przedmiotem umowy jest świadczenie sprzeczne z przepisami prawa, np. zawarto umowę na dostawę narkotyków nie oznacza to, że świadczenie jest niemożliwe, a wchodzą wówczas w grę przepisy dotyczące nieważności takiej umowy na podstawie art. 58 § 1 k.c. Przepis ten przewiduje nieważność czynności sprzecznej przepisami prawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA