REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Naprawienie szkody przy śmierci poszkodowanego.
Naprawienie szkody przy śmierci poszkodowanego.

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych sytuacjach poszkodowany, który na skutek zdarzenia (szkody) odniósł obrażenia ciała lub nastąpiło pogorszenie jego stanu zdrowia umiera. Czy i kto w takim wypadku może domagać się odszkodowania oraz jaki jest zakres tego odszkodowania?

Jeżeli osoba poszkodowana na skutek szkody odniosła obrażenia ciała wymagające leczenia i na skutek szkody poszkodowany zmarł, wówczas sprawca szkody jest zobowiązany zwrócić koszty lecenia oraz pogrzebu osoby poszkodowanej (art. 446 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej; k.c.). Aby domagać się zwrotu kosztów pogrzebu koszty te muszą zostać poniesione. Nie można zatem na podstawie art. 446 § 1 k.c. domagać się zwrotu kosztów np. nagrobka przed jego wzniesieniem, powództwo takie sąd oddaliłby jako przedwczesne.

REKLAMA

W razie śmierci poszkodowanej na skutek doznanej szkody, jeżeli osoba ta płaciła alimenty np. na rzecz swoich dzieci, osoby uprawnione do alimentów mogą domagać się ponadto od sprawcy szkody renty. Wysokość renty jest ustalana z uwzględnieniem:
• potrzeb osoby poszkodowanej,
• możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego poszkodowanego oraz
• czasu, w jakim zmarły prawdopodobnie płaciłby alimenty.

Przeczytaj również: Co ze szkoda wyrządzona przez małoletniego?

REKLAMA

Wysokość renty, która jest obliczana stosownie do potrzeb osoby uprawnionej oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego może być wyższa niż świadczenie alimentacyjne, które jest ustalane według usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawniającej do jego otrzymania oraz zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do płacenia renty, czyli sprawcy szkody.
Przepisy wskazują, że nie tylko dzieci, na rzecz których zmarły płacił alimenty mogą domagać się od sprawcy szkody wskazanej wyżej renty, mogą to także uczynić inne osoby bliskie zmarłemu, jeśli zmarły dobrowolnie i stale dostarczał tym osobom środków utrzymania, a wymagają tego zasady współżycia społecznego (art. 446 § 2 k.c.).

Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej (art. 446 § 3 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na skutek wypadku spowodowanego niewłaściwym zabezpieczeniem placu budowy śmierć poniósł Jacek. W. Najbliżsi – żona, małoletni syn oraz dorosła pracująca córka domagali się od firmy, w której pracował Jacek W. odszkodowania na skutek pogorszenia się ich sytuacji życiowej wskutek śmierci Jacka W. Sąd zasądził odszkodowanie żonie Jacka W. Czy sąd naruszył przepisy Kodeksu cywilnego? Sąd błędnie zinterpretował art. 446 § 3 k.c., przewidujący możliwość otrzymania przez członków rodziny zmarłej osoby poszkodowanej odszkodowania na skutek pogorszenia ich sytuacji życiowej. Przy zasądzaniu tego świadczenia sad powinien brać indywidualnie sytuację każdej osoby bliskiej z osobna. W omawianym wypadku inna jest bowiem sytuacja syna zmarłego, który stracił ojca i nie może jeszcze sam się utrzymać, a inna córki zmarłego, która także straciła ojca, ale pracuje i utrzymuje się samodzielnie. W omawianym wypadku sąd powinien więc przyznać odszkodowanie indywidualnie, oddzielnie dla każdej osoby uprawnionej, mając na uwadze stopień pogorszenia sytuacji każdego z członków rodziny poszkodowanej osoby zmarłej.

Polecamy serwis: Windykacja

Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Ustalenie wysokości zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na skutek śmierci osoby poszkodowanej odbywa się według kryteriów stosowanych przy zasądzaniu zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz z uwzględnieniem ciężaru gatunkowego dobra, jakie zostało naruszone, co podkreślił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. akt I ACa 178/10.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA