Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli osoba poszkodowana na skutek szkody odniosła obrażenia ciała wymagające leczenia i na skutek szkody poszkodowany zmarł, wówczas sprawca szkody jest zobowiązany zwrócić koszty lecenia oraz pogrzebu osoby poszkodowanej (art. 446 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej; k.c.). Aby domagać się zwrotu kosztów pogrzebu koszty te muszą zostać poniesione. Nie można zatem na podstawie art. 446 § 1 k.c. domagać się zwrotu kosztów np. nagrobka przed jego wzniesieniem, powództwo takie sąd oddaliłby jako przedwczesne.
REKLAMA
W razie śmierci poszkodowanej na skutek doznanej szkody, jeżeli osoba ta płaciła alimenty np. na rzecz swoich dzieci, osoby uprawnione do alimentów mogą domagać się ponadto od sprawcy szkody renty. Wysokość renty jest ustalana z uwzględnieniem:
• potrzeb osoby poszkodowanej,
• możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego poszkodowanego oraz
• czasu, w jakim zmarły prawdopodobnie płaciłby alimenty.
Przeczytaj również: Co ze szkoda wyrządzona przez małoletniego?
REKLAMA
Wysokość renty, która jest obliczana stosownie do potrzeb osoby uprawnionej oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego może być wyższa niż świadczenie alimentacyjne, które jest ustalane według usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawniającej do jego otrzymania oraz zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do płacenia renty, czyli sprawcy szkody.
Przepisy wskazują, że nie tylko dzieci, na rzecz których zmarły płacił alimenty mogą domagać się od sprawcy szkody wskazanej wyżej renty, mogą to także uczynić inne osoby bliskie zmarłemu, jeśli zmarły dobrowolnie i stale dostarczał tym osobom środków utrzymania, a wymagają tego zasady współżycia społecznego (art. 446 § 2 k.c.).
Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej (art. 446 § 3 k.c.).
Na skutek wypadku spowodowanego niewłaściwym zabezpieczeniem placu budowy śmierć poniósł Jacek. W. Najbliżsi – żona, małoletni syn oraz dorosła pracująca córka domagali się od firmy, w której pracował Jacek W. odszkodowania na skutek pogorszenia się ich sytuacji życiowej wskutek śmierci Jacka W. Sąd zasądził odszkodowanie żonie Jacka W. Czy sąd naruszył przepisy Kodeksu cywilnego? Sąd błędnie zinterpretował art. 446 § 3 k.c., przewidujący możliwość otrzymania przez członków rodziny zmarłej osoby poszkodowanej odszkodowania na skutek pogorszenia ich sytuacji życiowej. Przy zasądzaniu tego świadczenia sad powinien brać indywidualnie sytuację każdej osoby bliskiej z osobna. W omawianym wypadku inna jest bowiem sytuacja syna zmarłego, który stracił ojca i nie może jeszcze sam się utrzymać, a inna córki zmarłego, która także straciła ojca, ale pracuje i utrzymuje się samodzielnie. W omawianym wypadku sąd powinien więc przyznać odszkodowanie indywidualnie, oddzielnie dla każdej osoby uprawnionej, mając na uwadze stopień pogorszenia sytuacji każdego z członków rodziny poszkodowanej osoby zmarłej.
Polecamy serwis: Windykacja
Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Ustalenie wysokości zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na skutek śmierci osoby poszkodowanej odbywa się według kryteriów stosowanych przy zasądzaniu zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz z uwzględnieniem ciężaru gatunkowego dobra, jakie zostało naruszone, co podkreślił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. akt I ACa 178/10.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.