REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Zawieranie umów jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wiąże się to z koniecznością ich dokładnego przeczytania, ponieważ zrozumienie skomplikowanej terminologii prawniczej może stwarzać nie lada problem. Znajomość zakazanych klauzul, które mogą pojawić się w umowie może ustrzec nas przed niekorzystnymi skutkami. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu

Nieuświadamianą prawdą jest fakt, iż każdego dnia my – konsumenci zawieramy umowy z kontrahentami. Codziennie stajemy się stronami rozlicznych niepisanych umów; chociażby dokonując zakupów spożywczych finalizujemy niepisaną umowę, na podstawie której sprzedawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej jakości i przydatności do spożycia zakupionych przez nas produktów, my zaś do uiszczenia za nie odpowiedniej sumy pieniężnej.

REKLAMA

W dzisiejszych czasach umowy ustne zdają się odchodzić do lamusa. Przyczyn owej tendencji upatrywać można w samej naturze i specyfice niepisanych umów, jak również w stale zmniejszającym się stopniu zaufania społecznego. Dużo łatwiej jest bowiem odstąpić od tego typu umowy i zarazem dużo trudniej udowodnić, że takowa w ogóle miała miejsce.

Polecamy: Unijne fundusze na promocję firmy za granicą

REKLAMA

W określonych przypadkach spisanie umowy jest wymagane przepisami prawnymi. Konieczność taka istnieje w przypadku m. in. umów zawieranych z bankami, firmami ubezpieczeniowymi czy biurami podróży. Złożony pod umową podpis jest aktem naszej akceptacji w całości owej umowy i zobowiązuje nas do wypełnienia wszelkich jej postanowień.

Od powyższej reguły istnieją jednak odstępstwa zawarte w przepisach prawa cywilnego odnoszących się do tzw. klauzul niedozwolonych. Stosownie do nich postanowienia umowy zawartej z konsumentem, które nie były z nim indywidualnie uzgodnione, nie są wobec niego wiążące, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami a także rażąco naruszają jego interesy. Jako „nie uzgodnione indywidualnie” rozumieć należy te zapisy umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szczególności odnosi się to do regulacji przejętych z gotowych wzorców umów, często przedstawianych przez kontrahenta konsumentowi do podpisu. Praktyki takie dają klientowi jedynie dwie możliwości – może on podpisać kontrakt bądź odrzucić go w całości. Owa norma prawna nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały one sformułowane w sposób jednoznaczny.

Polecamy: Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

REKLAMA

W związku z powyższym umowa, chociaż zgodna z prawem, może zawierać zapis (zdanie, postanowienie, paragraf), który jest już z prawem niezgodny, czyli wyżej wspomnianą klauzulę niedozwoloną. Przykładowo w umowie nie może znaleźć się zapis, który:
- daje kontrahentowi możliwość wprowadzenia zmian w umowie bez zgody konsumenta,
- uzależnia zawarcie umowy od tego, czy konsument zobowiąże się podpisać kolejne umowy,
- nie daje konsumentowi możliwości rozwiązania umowy, a pozwala na to kontrahentowi,
- zobowiązuje tylko konsumenta (kontrahenta nie) do zapłacenia odstępnego lub kary umownej,
- przewiduje obowiązek zapłaty za wadliwie wykonaną usługę,
- wyłącza jurysdykcję polskich sądów.

Podane wyżej możliwości nie wyczerpują szerokiego wachlarza tego typu klauzul. Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony na podstawie orzecznictwa sądów przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niestety stale się rozrasta.

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli sąd powszechny uzna zapis za niedozwolony wówczas przestaje on obowiązywać jedynie danego konsumenta. W takiej sytuacji umowa pozostaje nadal w mocy z wyłączeniem kontrowersyjnego zapisu. Jednak każda następna osoba musi, nawet identyczny zapis w umowie z tym samym kontrahentem, zaskarżyć w sądzie, co uruchamia owy proces na nowo.

W przypadku gdy decyzja taka zostanie wydana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów klauzula zostanie wpisana do rejestru prowadzonego przez UOKiK i tym samym przestanie obowiązywać wszystkich konsumentów stając się niezgodną z obowiązującym powszechnie prawem.

Zobacz serwis: ABC umów

Ada Zalewska, Portal Doradca-UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA