REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Zawieranie umów jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wiąże się to z koniecznością ich dokładnego przeczytania, ponieważ zrozumienie skomplikowanej terminologii prawniczej może stwarzać nie lada problem. Znajomość zakazanych klauzul, które mogą pojawić się w umowie może ustrzec nas przed niekorzystnymi skutkami. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu

Nieuświadamianą prawdą jest fakt, iż każdego dnia my – konsumenci zawieramy umowy z kontrahentami. Codziennie stajemy się stronami rozlicznych niepisanych umów; chociażby dokonując zakupów spożywczych finalizujemy niepisaną umowę, na podstawie której sprzedawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej jakości i przydatności do spożycia zakupionych przez nas produktów, my zaś do uiszczenia za nie odpowiedniej sumy pieniężnej.

REKLAMA

W dzisiejszych czasach umowy ustne zdają się odchodzić do lamusa. Przyczyn owej tendencji upatrywać można w samej naturze i specyfice niepisanych umów, jak również w stale zmniejszającym się stopniu zaufania społecznego. Dużo łatwiej jest bowiem odstąpić od tego typu umowy i zarazem dużo trudniej udowodnić, że takowa w ogóle miała miejsce.

Polecamy: Unijne fundusze na promocję firmy za granicą

REKLAMA

W określonych przypadkach spisanie umowy jest wymagane przepisami prawnymi. Konieczność taka istnieje w przypadku m. in. umów zawieranych z bankami, firmami ubezpieczeniowymi czy biurami podróży. Złożony pod umową podpis jest aktem naszej akceptacji w całości owej umowy i zobowiązuje nas do wypełnienia wszelkich jej postanowień.

Od powyższej reguły istnieją jednak odstępstwa zawarte w przepisach prawa cywilnego odnoszących się do tzw. klauzul niedozwolonych. Stosownie do nich postanowienia umowy zawartej z konsumentem, które nie były z nim indywidualnie uzgodnione, nie są wobec niego wiążące, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami a także rażąco naruszają jego interesy. Jako „nie uzgodnione indywidualnie” rozumieć należy te zapisy umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szczególności odnosi się to do regulacji przejętych z gotowych wzorców umów, często przedstawianych przez kontrahenta konsumentowi do podpisu. Praktyki takie dają klientowi jedynie dwie możliwości – może on podpisać kontrakt bądź odrzucić go w całości. Owa norma prawna nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały one sformułowane w sposób jednoznaczny.

Polecamy: Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

REKLAMA

W związku z powyższym umowa, chociaż zgodna z prawem, może zawierać zapis (zdanie, postanowienie, paragraf), który jest już z prawem niezgodny, czyli wyżej wspomnianą klauzulę niedozwoloną. Przykładowo w umowie nie może znaleźć się zapis, który:
- daje kontrahentowi możliwość wprowadzenia zmian w umowie bez zgody konsumenta,
- uzależnia zawarcie umowy od tego, czy konsument zobowiąże się podpisać kolejne umowy,
- nie daje konsumentowi możliwości rozwiązania umowy, a pozwala na to kontrahentowi,
- zobowiązuje tylko konsumenta (kontrahenta nie) do zapłacenia odstępnego lub kary umownej,
- przewiduje obowiązek zapłaty za wadliwie wykonaną usługę,
- wyłącza jurysdykcję polskich sądów.

Podane wyżej możliwości nie wyczerpują szerokiego wachlarza tego typu klauzul. Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony na podstawie orzecznictwa sądów przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niestety stale się rozrasta.

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli sąd powszechny uzna zapis za niedozwolony wówczas przestaje on obowiązywać jedynie danego konsumenta. W takiej sytuacji umowa pozostaje nadal w mocy z wyłączeniem kontrowersyjnego zapisu. Jednak każda następna osoba musi, nawet identyczny zapis w umowie z tym samym kontrahentem, zaskarżyć w sądzie, co uruchamia owy proces na nowo.

W przypadku gdy decyzja taka zostanie wydana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów klauzula zostanie wpisana do rejestru prowadzonego przez UOKiK i tym samym przestanie obowiązywać wszystkich konsumentów stając się niezgodną z obowiązującym powszechnie prawem.

Zobacz serwis: ABC umów

Ada Zalewska, Portal Doradca-UE

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA