Kategorie

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dostępne również dla małych firm

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm
Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm
Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) postrzegane są najczęściej jako źródło finansowania dużych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, takich jak budowa autostrad czy oczyszczalni ścieków. Okazuje się jednak, że także mali i średni przedsiębiorcy mogą być beneficjentami tych kredytów.

Deficyt informacji w tym zakresie wynika m.in. ze słabej polityki promocyjnej banków komercyjnych - pośredniczących w udzielaniu kredytów EBI, a także instytucji rządowych, jak i samego Banku Inwestycyjnego.

Kredyty EBI dzielą się na dwie podstawowe grupy. W zależności od wartości inwestycji są to:

 • kredyty indywidualne - finansujące projekty o wartości przekraczającej 25 mln euro;
 • kredyty globalne - finansujące inwestycje o wartości 40 tys. - 25 mln euro.

Kredyty o charakterze indywidualnym udzielane są ostatecznym beneficjentom bezpośrednio przez EBI (siedzibą banku jest Luksemburg). To z przedstawicielami Banku w Luksemburgu negocjowana jest wysokość raty (stopa oprocentowania może być stała lub zmienna), jak i warunki spłaty kredytu (najczęściej w półrocznych lub rocznych odstępach). Bank finansuje zwykle do 50% wartości projektu. W przypadku, gdy inwestycja jest dotowana z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie (fundusze strukturalne oraz kredyty EBI) nie może przekroczyć 90% wartości inwestycji.

Przeczytaj także: Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Kredyty globalne natomiast udzielane są za pośrednictwem tzw. banków partnerskich EBI. Są nimi:

 • Bankowy Fundusz Leasingowy S. A., ul. Tymienieckiego 30a, Łódź;
 • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Al. Jerozolimskie 7, Warszawa;
 • Bank Ochrony Środowiska S.A., Aleja Jana Pawła II 12, Warszawa;
 • Bank Pekao S.A., ul. Żwirki i Wigury 31, Warszawa;
 • BRE Bank SA, ul. Senatorska 18, Warszawa;
 • BRE Leasing Sp. z o.o., ul. Ks Ignacego Skorupki, Warszawa;
 • Dexia Kommunalkreditbank Polska S. A., ul. Sienna 39, Warszawa; 
 • Europejski Fundusz Leasingowy, Pl. Orląt Lwowskich 1, Wrocław;
 • Fortis Bank Polska SA, BNP Paribas Fortis, ul. Suwak 3, Warszawa;
 • Fortis Lease Polska Sp. z o.o., ul. Suwak 3, Warszawa;
 • Kredyt Bank, ul. Giełdowa 7/9, Warszawa;
 • Millennium Leasing Sp. z o.o., ul. Żaryna 2A, Warszawa;
 • Nordea Bank Polska S.A., ul. Kielecka 2, Gdynia;
 • PEKAO Leasing Sp. Z o. o., ul. Woloska 18, Warszawa;
 • PKO Bank Polski, ul. Puławska 15, Warszawa;
 • Raiffeisen Leasing Polska S.A., Aleja Jana Pawła II 78, Warszawa;
 • VB Leasing Polska S. A., ul. Strzegomska 42C, Wrocław.

Beneficjentami kredytów globalnych są najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Stopę oprocentowania kredytu jak i warunki jego spłaty negocjują z przedstawicielami wyżej wspomnianych banków partnerskich. Banki te same oceniają zdolność kredytową beneficjenta i biorą na siebie ryzyko. Okres kredytowania to najczęściej 5-12 lat. Podobnie, jak w przypadku kredytów indywidualnych, maksymalne dofinansowanie inwestycji wynosi 50%. Kiedy projekt jest współfinansowany z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% wartości projektu.

Polecamy serwis Mała firma

Reklama

Przedstawiciele banków partnerskich w Polsce twierdzą, że kredyty EBI cieszyły się dotychczas sporym zainteresowaniem sektora MŚP. Nie zmienia to jednak faktu, iż Polska - na tle innych państw członkowskich UE - pod względem wartości kredytów z Banku Inwestycyjnego dla sektora MŚP nie wypada najlepiej. Wyprzedzają nas nawet mniejsze kraje, m.in. Czechy i Słowacja.
Oprócz wspomnianej już niedostatecznej polityki informacyjnej, przyczyną takiego stanu rzeczy może być kwotowa bariera dostępności kredytu. Dla niewielkich firm minimalny próg wartości inwestycji (40 tys. euro) to wciąż zbyt dużo. EBI, zdając sobie z tego sprawę, planuje zliberalizować swoją politykę kredytową. Możliwe, iż już wkrótce inwestycje o wartości niższej niż 40 tys. euro będą mogły być współfinansowane kredytami z Banku Inwestycyjnego, który zamierza rozszerzyć swoją ofertę kredytową także dla mikroprzedsiębiorstw.

Ofertą EBI warto zainteresować się przede wszystkim dlatego, że oferuje on kredyty inwestycyjne o oprocentowaniu do 2-3 pkt. % niższym niż banki inwestycyjne. Oferta ta może być więc ratunkiem dla tych firm, które - zwłaszcza w dobie ograniczonego dostępu do kapitału - mają problem z pozyskaniem środków na inwestycje dotowane z funduszy europejskich.

Natalia Kacprzak

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.