REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dostępne również dla małych firm

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm
Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) postrzegane są najczęściej jako źródło finansowania dużych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, takich jak budowa autostrad czy oczyszczalni ścieków. Okazuje się jednak, że także mali i średni przedsiębiorcy mogą być beneficjentami tych kredytów.

Deficyt informacji w tym zakresie wynika m.in. ze słabej polityki promocyjnej banków komercyjnych - pośredniczących w udzielaniu kredytów EBI, a także instytucji rządowych, jak i samego Banku Inwestycyjnego.

REKLAMA

Kredyty EBI dzielą się na dwie podstawowe grupy. W zależności od wartości inwestycji są to:

 • kredyty indywidualne - finansujące projekty o wartości przekraczającej 25 mln euro;
 • kredyty globalne - finansujące inwestycje o wartości 40 tys. - 25 mln euro.

Kredyty o charakterze indywidualnym udzielane są ostatecznym beneficjentom bezpośrednio przez EBI (siedzibą banku jest Luksemburg). To z przedstawicielami Banku w Luksemburgu negocjowana jest wysokość raty (stopa oprocentowania może być stała lub zmienna), jak i warunki spłaty kredytu (najczęściej w półrocznych lub rocznych odstępach). Bank finansuje zwykle do 50% wartości projektu. W przypadku, gdy inwestycja jest dotowana z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie (fundusze strukturalne oraz kredyty EBI) nie może przekroczyć 90% wartości inwestycji.

Przeczytaj także: Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Kredyty globalne natomiast udzielane są za pośrednictwem tzw. banków partnerskich EBI. Są nimi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Bankowy Fundusz Leasingowy S. A., ul. Tymienieckiego 30a, Łódź;
 • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Al. Jerozolimskie 7, Warszawa;
 • Bank Ochrony Środowiska S.A., Aleja Jana Pawła II 12, Warszawa;
 • Bank Pekao S.A., ul. Żwirki i Wigury 31, Warszawa;
 • BRE Bank SA, ul. Senatorska 18, Warszawa;
 • BRE Leasing Sp. z o.o., ul. Ks Ignacego Skorupki, Warszawa;
 • Dexia Kommunalkreditbank Polska S. A., ul. Sienna 39, Warszawa; 
 • Europejski Fundusz Leasingowy, Pl. Orląt Lwowskich 1, Wrocław;
 • Fortis Bank Polska SA, BNP Paribas Fortis, ul. Suwak 3, Warszawa;
 • Fortis Lease Polska Sp. z o.o., ul. Suwak 3, Warszawa;
 • Kredyt Bank, ul. Giełdowa 7/9, Warszawa;
 • Millennium Leasing Sp. z o.o., ul. Żaryna 2A, Warszawa;
 • Nordea Bank Polska S.A., ul. Kielecka 2, Gdynia;
 • PEKAO Leasing Sp. Z o. o., ul. Woloska 18, Warszawa;
 • PKO Bank Polski, ul. Puławska 15, Warszawa;
 • Raiffeisen Leasing Polska S.A., Aleja Jana Pawła II 78, Warszawa;
 • VB Leasing Polska S. A., ul. Strzegomska 42C, Wrocław.

Beneficjentami kredytów globalnych są najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Stopę oprocentowania kredytu jak i warunki jego spłaty negocjują z przedstawicielami wyżej wspomnianych banków partnerskich. Banki te same oceniają zdolność kredytową beneficjenta i biorą na siebie ryzyko. Okres kredytowania to najczęściej 5-12 lat. Podobnie, jak w przypadku kredytów indywidualnych, maksymalne dofinansowanie inwestycji wynosi 50%. Kiedy projekt jest współfinansowany z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% wartości projektu.

Polecamy serwis Mała firma

REKLAMA

Przedstawiciele banków partnerskich w Polsce twierdzą, że kredyty EBI cieszyły się dotychczas sporym zainteresowaniem sektora MŚP. Nie zmienia to jednak faktu, iż Polska - na tle innych państw członkowskich UE - pod względem wartości kredytów z Banku Inwestycyjnego dla sektora MŚP nie wypada najlepiej. Wyprzedzają nas nawet mniejsze kraje, m.in. Czechy i Słowacja.
Oprócz wspomnianej już niedostatecznej polityki informacyjnej, przyczyną takiego stanu rzeczy może być kwotowa bariera dostępności kredytu. Dla niewielkich firm minimalny próg wartości inwestycji (40 tys. euro) to wciąż zbyt dużo. EBI, zdając sobie z tego sprawę, planuje zliberalizować swoją politykę kredytową. Możliwe, iż już wkrótce inwestycje o wartości niższej niż 40 tys. euro będą mogły być współfinansowane kredytami z Banku Inwestycyjnego, który zamierza rozszerzyć swoją ofertę kredytową także dla mikroprzedsiębiorstw.

Ofertą EBI warto zainteresować się przede wszystkim dlatego, że oferuje on kredyty inwestycyjne o oprocentowaniu do 2-3 pkt. % niższym niż banki inwestycyjne. Oferta ta może być więc ratunkiem dla tych firm, które - zwłaszcza w dobie ograniczonego dostępu do kapitału - mają problem z pozyskaniem środków na inwestycje dotowane z funduszy europejskich.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA