REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dostępne również dla małych firm

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm
Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) postrzegane są najczęściej jako źródło finansowania dużych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, takich jak budowa autostrad czy oczyszczalni ścieków. Okazuje się jednak, że także mali i średni przedsiębiorcy mogą być beneficjentami tych kredytów.

Deficyt informacji w tym zakresie wynika m.in. ze słabej polityki promocyjnej banków komercyjnych - pośredniczących w udzielaniu kredytów EBI, a także instytucji rządowych, jak i samego Banku Inwestycyjnego.

REKLAMA

Kredyty EBI dzielą się na dwie podstawowe grupy. W zależności od wartości inwestycji są to:

  • kredyty indywidualne - finansujące projekty o wartości przekraczającej 25 mln euro;
  • kredyty globalne - finansujące inwestycje o wartości 40 tys. - 25 mln euro.

Kredyty o charakterze indywidualnym udzielane są ostatecznym beneficjentom bezpośrednio przez EBI (siedzibą banku jest Luksemburg). To z przedstawicielami Banku w Luksemburgu negocjowana jest wysokość raty (stopa oprocentowania może być stała lub zmienna), jak i warunki spłaty kredytu (najczęściej w półrocznych lub rocznych odstępach). Bank finansuje zwykle do 50% wartości projektu. W przypadku, gdy inwestycja jest dotowana z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie (fundusze strukturalne oraz kredyty EBI) nie może przekroczyć 90% wartości inwestycji.

Przeczytaj także: Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?

Kredyty globalne natomiast udzielane są za pośrednictwem tzw. banków partnerskich EBI. Są nimi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Bankowy Fundusz Leasingowy S. A., ul. Tymienieckiego 30a, Łódź;
  • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Al. Jerozolimskie 7, Warszawa;
  • Bank Ochrony Środowiska S.A., Aleja Jana Pawła II 12, Warszawa;
  • Bank Pekao S.A., ul. Żwirki i Wigury 31, Warszawa;
  • BRE Bank SA, ul. Senatorska 18, Warszawa;
  • BRE Leasing Sp. z o.o., ul. Ks Ignacego Skorupki, Warszawa;
  • Dexia Kommunalkreditbank Polska S. A., ul. Sienna 39, Warszawa; 
  • Europejski Fundusz Leasingowy, Pl. Orląt Lwowskich 1, Wrocław;
  • Fortis Bank Polska SA, BNP Paribas Fortis, ul. Suwak 3, Warszawa;
  • Fortis Lease Polska Sp. z o.o., ul. Suwak 3, Warszawa;
  • Kredyt Bank, ul. Giełdowa 7/9, Warszawa;
  • Millennium Leasing Sp. z o.o., ul. Żaryna 2A, Warszawa;
  • Nordea Bank Polska S.A., ul. Kielecka 2, Gdynia;
  • PEKAO Leasing Sp. Z o. o., ul. Woloska 18, Warszawa;
  • PKO Bank Polski, ul. Puławska 15, Warszawa;
  • Raiffeisen Leasing Polska S.A., Aleja Jana Pawła II 78, Warszawa;
  • VB Leasing Polska S. A., ul. Strzegomska 42C, Wrocław.

Beneficjentami kredytów globalnych są najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Stopę oprocentowania kredytu jak i warunki jego spłaty negocjują z przedstawicielami wyżej wspomnianych banków partnerskich. Banki te same oceniają zdolność kredytową beneficjenta i biorą na siebie ryzyko. Okres kredytowania to najczęściej 5-12 lat. Podobnie, jak w przypadku kredytów indywidualnych, maksymalne dofinansowanie inwestycji wynosi 50%. Kiedy projekt jest współfinansowany z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% wartości projektu.

Polecamy serwis Mała firma

REKLAMA

Przedstawiciele banków partnerskich w Polsce twierdzą, że kredyty EBI cieszyły się dotychczas sporym zainteresowaniem sektora MŚP. Nie zmienia to jednak faktu, iż Polska - na tle innych państw członkowskich UE - pod względem wartości kredytów z Banku Inwestycyjnego dla sektora MŚP nie wypada najlepiej. Wyprzedzają nas nawet mniejsze kraje, m.in. Czechy i Słowacja.
Oprócz wspomnianej już niedostatecznej polityki informacyjnej, przyczyną takiego stanu rzeczy może być kwotowa bariera dostępności kredytu. Dla niewielkich firm minimalny próg wartości inwestycji (40 tys. euro) to wciąż zbyt dużo. EBI, zdając sobie z tego sprawę, planuje zliberalizować swoją politykę kredytową. Możliwe, iż już wkrótce inwestycje o wartości niższej niż 40 tys. euro będą mogły być współfinansowane kredytami z Banku Inwestycyjnego, który zamierza rozszerzyć swoją ofertę kredytową także dla mikroprzedsiębiorstw.

Ofertą EBI warto zainteresować się przede wszystkim dlatego, że oferuje on kredyty inwestycyjne o oprocentowaniu do 2-3 pkt. % niższym niż banki inwestycyjne. Oferta ta może być więc ratunkiem dla tych firm, które - zwłaszcza w dobie ograniczonego dostępu do kapitału - mają problem z pozyskaniem środków na inwestycje dotowane z funduszy europejskich.

Natalia Kacprzak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA