REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym
Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Występując o przyznanie unijnej dotacji określamy wydatki, które powinny zostać uznane za kwalifikowane i tym samym podlegać refundacji ze środków UE. Spełnienie warunków kwalifikowalności wydatków następuje na etapie oceny projektu po złożeniu wymaganej dokumentacji aplikacyjnej.

Kwalifikowalność wydatków w projekcie unijnym

Zasady kwalifikowania wydatków są ściśle określone dla każdego programu operacyjnego i szczegółowo opisane w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego mamy zamiar realizować projekt, musimy obowiązkowo zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków. Dokumenty te są dostępne pod adresem strony internetowej funduszeeuropejskie.gov.pl, po określeniu właściwego programu operacyjnego.

REKLAMA

Kwalifikowalność używanych środków trwałych

Wskazane przez wnioskodawcę w dokumentacji aplikacyjnej wydatki związane z zakupem używanych środków trwałych mogą zostać uznane co do zasady za kwaliifkowane, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. 

Po pierwsze – cena

Cena używanych środków trwałych, które zamierzamy umieścić w kategorii wydatków kwalifikowanych w naszym projekcie nie może przekraczać ich wartości rynkowej. Cena ta powinna zostać określona na dzień ich nabycia i powinna być niższa od ceny podobnych, nowych środków trwałych. W niektórych programach np. w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na tym etapie wymaga się wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę). W przypadku, gdy wydatek poniesiony na zakup sprzętu używanego przekracza jego wartość rynkową, za kwalifikowaną można uznać jedynie tę część poniesionego wydatku, która odpowiada jego wartości rynkowej.

Zapoznaj się również: Jakie są obowiązujące logotypy w Programie Kapitał Ludzki w latach 2007-2013?

Po drugie – oświadczenia

REKLAMA

Na sprzedającym środek trwały spoczywa obowiązek złożenia oświadczenia, w którym określony zostanie zbywca środków trwałych, miejsce i data ich zakupu. Ponadto wymaga się, aby sprzedający oświadczył, że e w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia środki trwałe nie były współfinansowane ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że środki trwałe nabyte podczas realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjność Przedsiębiorstw (wdrażanego w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006) nie będą mogły zostać uznane za kwalifikowane we wnioskach o dofinansowanie składanych obecnie.

Polecamy serwis Koszty

Po trzecie – użyteczność środka trwałego

Musimy pamiętać, że nabyty środek trwały, który chcemy uznać za kwalifikowany, musi posiadać właściwości techniczne niezbędne do realizacji projektu oraz spełniać obowiązujące normy i standardy. Pamiętajmy, że uznawalność poszczególnych wydatków za kwalifikowane nie zależy od woli oceniającego, ale znajduje swoje źródło w dokumentacji programowej. Aby zatem uniknąć sytuacji, w których określone przez nas wydatki są kwestionowane należy przed przygotowaniem aplikacji zawsze starannie zapoznać się z obowiązującą dokumentacją programową i konkursową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  REKLAMA

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  REKLAMA