REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?
Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnicy projektów realizowanych w ramach działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą wnioskować o przyznanie wsparcia pomostowego związanego z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Wysokość udzielanego wsparcia oraz zasady jego przyznawania są określone w dokumentacji dotyczącej danego konkursu.

Co to jest wsparcie pomostowe?

W konkursach organizowanych w ramach działania 6.2 POKL istnieje możliwość otrzymania pomocy finansowej, która pozwala na pokrycie pierwszych wydatków związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Pomoc ta może mieć formę jednorazowej dotacji finansowej i/lub wsparcia pomostowego, które jest co do zasady udzielane w transzach miesięcznych w określonej wysokości.

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie pomostowe może występować w dwóch rodzajach:
- podstawowe wsparcie pomostowe, które jest wypłacane uczestnikowi projektu w comiesięcznych transzach w określonej wysokości i terminie, np. w przeciągu 6 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- rozszerzone wsparcie pomostowe, które jest wypłacane uczestnikowi projektu wyłącznie na jego wniosek w comiesięcznych transzach w określonej wysokości i terminie, np. w przeciągu 6 miesięcy od daty zakończenia korzystania ze wsparcia podstawowego. 

Udzielenie wsparcia pomostowego może być uzależnione od wcześniejszego ukończenia przez uczestnika projektu wsparcia szkoleniowo-doradczego oraz podpisania umowy na otrzymanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej.

Polecamy: Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego?

Jakie są wydatki kwalifikowane w ramach wsparcia pomostowego?

REKLAMA

Do wydatków kwalifikowanych, czy takich które mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego możemy zaliczyć:
- koszty ZUS, w tym składka na ubezpieczenie zdrowotne, składka na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), składka na ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne),
- koszty administracyjne, w tym opłata za czynsz, opłaty za wynajem lub dzierżawę pomieszczeń bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, opłata za dzierżawę maszyn i urządzeń,
- koszty eksploatacji pomieszczeń, w tym opłata za energię elektryczną, opłata za ogrzewanie energia cieplna, gazowa), opłata za wodę i ścieki, koszty wywozu nieczystości stałych (umowa na firmę), podatek od nieruchomości od zajmowanej powierzchni budynku na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej,
- koszty usług pocztowych i telekomunikacyjnych, w tym koszty przesyłek pocztowych, koszty przelewów dokonane w Urzędzie Pocztowym, kolportaż reklam i ulotek dotyczących działalności firmy, zakup znaczków pocztowych, koszty abonamentu telefonicznego i rozmów, koszt opłat za Internet,
- koszty usług księgowych (zlecenie obsługi księgowej firmy),
- koszty związane z ubezpieczeniem osób i/lub mienia związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- koszty usług prawnych,
- koszty zakupu drobnych materiałów biurowych,
- koszty działań informacyjno – promocyjnych,
- koszty związane z zaciągnięciem pożyczek, kredytów na rozwój i prowadzenie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdorazowo zakres wydatków kwalifikowanych w ramach wsparcia pomostowego określają dokumenty konkursowe i to one stanowią dla uczestnika projektu podstawowe źródło wiedzy i punkt wyjścia podczas przygotowywania wniosku o udzielenie wsparcia pomostowego.

Polecamy: Jak prawidłowo dokumentować wydatki kwalifikowane w projektach innowacyjnych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA