| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Przekazywanie środków przez Unię Europejska na zróżnicowane programy planowane jest ze znacznym wyprzedzeniem. Jak będzie wyglądało przyszłe dziesięciolecie i jakie miejsce zajmą w nim przedsiębiorcy dowiesz się z poniższego artykułu.

Unijna strategia do 2020 roku przyjmuje zwiększone wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom ubogim w zakresie treści wspierających zrównoważony rozwój. W jaki sposób zatem jest zbudowane środowisko kształtowania się budżetu unijnego oraz jak kreują się nowe kierunki wydatków?

Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki unijne pochodzą przede wszystkim z zasobów własnych, do których zalicza się np. środki oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do wspólnego budżetu Unii. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają w pewnym stopniu poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.

Polecamy: Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca. Pieniądze mają za zadanie podnosić jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki uproszczeniu i zbliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na własny biznes.

W latach 2007-2013 większa część budżetu (44,2 proc.) została dedykowana na rzecz wzrostu konkurencyjności oraz spójności. Środki te przeznaczono na tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost handlu zagranicznego, podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Strategia B+R jest zupełnie nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Co ciekawe nie musi oznaczać mniejszego kapitału przekazywanego na rzecz przedsiębiorców. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania.

Środki przeznaczone na sferę B+R mają dawać odzwierciedlenie we wzrastającej innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyglądu budżetu w ujęciu poszukiwań równowagi między wieloletnią stabilnością finansową a elastycznością wydatków, wynikającą z różnych, nagłych potrzeb, mogących ujawnić się w trakcie okresu programowania 2013-2020.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Niewątpliwym utrudnieniem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale jednocześnie rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na podtrzymaniu wielkości środków na projekty twarde związane głównie z infrastrukturą. Z czasem stopniowo poszerza się grono zwolenników mówiący jednocześnie o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R na terenie naszego kraju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »