REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Kojoty Biznesu
Kojoty Biznesu
Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców
Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Przekazywanie środków przez Unię Europejska na zróżnicowane programy planowane jest ze znacznym wyprzedzeniem. Jak będzie wyglądało przyszłe dziesięciolecie i jakie miejsce zajmą w nim przedsiębiorcy dowiesz się z poniższego artykułu.

Unijna strategia do 2020 roku przyjmuje zwiększone wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom ubogim w zakresie treści wspierających zrównoważony rozwój. W jaki sposób zatem jest zbudowane środowisko kształtowania się budżetu unijnego oraz jak kreują się nowe kierunki wydatków?

REKLAMA

Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki unijne pochodzą przede wszystkim z zasobów własnych, do których zalicza się np. środki oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do wspólnego budżetu Unii. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają w pewnym stopniu poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.

Polecamy: Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

REKLAMA

Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca. Pieniądze mają za zadanie podnosić jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki uproszczeniu i zbliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na własny biznes.

W latach 2007-2013 większa część budżetu (44,2 proc.) została dedykowana na rzecz wzrostu konkurencyjności oraz spójności. Środki te przeznaczono na tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost handlu zagranicznego, podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia B+R jest zupełnie nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Co ciekawe nie musi oznaczać mniejszego kapitału przekazywanego na rzecz przedsiębiorców. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania.

Środki przeznaczone na sferę B+R mają dawać odzwierciedlenie we wzrastającej innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyglądu budżetu w ujęciu poszukiwań równowagi między wieloletnią stabilnością finansową a elastycznością wydatków, wynikającą z różnych, nagłych potrzeb, mogących ujawnić się w trakcie okresu programowania 2013-2020.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Niewątpliwym utrudnieniem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale jednocześnie rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na podtrzymaniu wielkości środków na projekty twarde związane głównie z infrastrukturą. Z czasem stopniowo poszerza się grono zwolenników mówiący jednocześnie o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R na terenie naszego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA