Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Unijna strategia do 2020 roku przyjmuje zwiększone wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom ubogim w zakresie treści wspierających zrównoważony rozwój. W jaki sposób zatem jest zbudowane środowisko kształtowania się budżetu unijnego oraz jak kreują się nowe kierunki wydatków?
REKLAMA
Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki unijne pochodzą przede wszystkim z zasobów własnych, do których zalicza się np. środki oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do wspólnego budżetu Unii. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają w pewnym stopniu poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.
Polecamy: Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie
REKLAMA
Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca. Pieniądze mają za zadanie podnosić jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki uproszczeniu i zbliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na własny biznes.
W latach 2007-2013 większa część budżetu (44,2 proc.) została dedykowana na rzecz wzrostu konkurencyjności oraz spójności. Środki te przeznaczono na tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost handlu zagranicznego, podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Strategia B+R jest zupełnie nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Co ciekawe nie musi oznaczać mniejszego kapitału przekazywanego na rzecz przedsiębiorców. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania.
Środki przeznaczone na sferę B+R mają dawać odzwierciedlenie we wzrastającej innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyglądu budżetu w ujęciu poszukiwań równowagi między wieloletnią stabilnością finansową a elastycznością wydatków, wynikającą z różnych, nagłych potrzeb, mogących ujawnić się w trakcie okresu programowania 2013-2020.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Niewątpliwym utrudnieniem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale jednocześnie rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na podtrzymaniu wielkości środków na projekty twarde związane głównie z infrastrukturą. Z czasem stopniowo poszerza się grono zwolenników mówiący jednocześnie o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R na terenie naszego kraju.
REKLAMA
REKLAMA