REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest oznakowanie CE?
Czym jest oznakowanie CE?

REKLAMA

REKLAMA

Oznakowanie CE jest jednym z elementów systemu ogólnego bezpieczeństwa produktów. Nie należy go jednak mylić z handlowym świadectwem jakości. Nie gwarantuje on również pochodzenia produktu z Unii Europejskiej. Co więc oznacza dla kupującego oraz co musi zrobić producent by umieścić go na swoim wyrobie?

Oznakowanie CE stanowi deklarację producenta, iż wprowadzany do obrotu wyrób spełnia zasadnicze wymagania, często poszerzone o takie aspekty jak: emisja zakłóceń, hałas, zużycie wody lub energii przez urządzenie. Oznakowanie CE ma pomóc kupującemu dowiedzieć się, czy dany produkt spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa i jest zgodny z europejskimi normami technicznymi określonymi jako zharmonizowane Normy Europejskie (hEN).

REKLAMA

Dzięki oznakowaniu, instytucja nadzoru może sprawdzić zasadność i prawidłowość jego umieszczenia na produkcie , a władze UE realizować ideę wprowadzania na Jednolity Rynek wyłącznie bezpiecznych produktów. W ten sposób konsument, kupując w dowolnym państwie Unii Europejskiej wyrób oznakowany CE, zyskuje pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać w swoim kraju.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Dlaczego akurat „oznakowanie CE”?

Inicjatorem zmiany sformułowania "znak CE" na "oznakowanie CE" (ang. CE marking) był Parlament Europejski. Zmiana ta miała na celu rozróżnienie pomiędzy wieloma istniejącymi znakami certyfikacji a europejskim symbolem zgodności z dyrektywami Nowego Podejścia, czyli oznakowaniem CE.

Kto nadzoruje postanowienia ustaw związanych z CE?

Nadzór nad wykonywaniem postanowień ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów w Polsce sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a organem kontrolującym rynek w jego imieniu jest Inspekcja Handlowa, która podejmuje rutynowe kontrole. Dodatkowo prezes UOKiK prowadzi rejestr produktów niebezpiecznych, który modyfikuje w specjalnych systemie bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Co musi zrobić producent by umieścić na swoim wyrobie oznakowanie CE?

Producent powinien:

 • sprawdzić, czy wyrób podlega jednej lub kilku dyrektywom Nowego Podejścia,
 • przeanalizować, czy wyrób spełnia zasadnicze wymagania określone w dyrektywie (lub dyrektywach), której podlega. Producent powinien sporządzić analizę ryzyka stwarzanego przez swój wyrób, a następnie przygotować listę adekwatnych dla danego wyrobu zasadniczych wymagań,
 • zapoznać się z treścią odpowiednich dla danego wyrobu europejskich norm zharmonizowanych i ewentualnie dostosować do nich wyrób,
 • opracować dokumentację techniczną zawierającą elementy wymagane przez daną dyrektywę/dyrektywy. Producent samodzielnie przygotowuje dokumentację techniczną zawierającą informacje wykazujące zgodność wyrobu z zasadniczymi wymaganiami,
 • wypełnić procedurę oceny zgodności określoną dla danego wyrobu w dyrektywie/ dyrektywach. Przeanalizuj odpowiedni fragment dyrektywy opisujący procedury oceny zgodności i ewentualnie dokonaj wyboru jednej ze ścieżek, jeśli jest taka możliwość.
 • sporządzić i podpisać deklarację zgodności EC, którą wystawia samodzielnie. Deklaracja EC jest dokumentem zaświadczającym, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami odpowiedniej dyrektywy (lub kilku dyrektyw).
 • umieścić na wyrobie oznaczenie CE, które producent, lub upoważniony przedstawiciel umieszcza samodzielnie. 

Polecamy ABC funduszy unijnych

A jeśli konsument zauważy nieprawidłowości?

Ważne jest by pamiętać o istnieniu takiego oznakowania. Każdy konsument może zgłosić informacje o istnieniu na rynku niebezpiecznego produktu lub tylko podejrzeniu, że taki fakt może mieć miejsce. Należy wtedy wypełnić formularz informujący odpowiednie organy o zauważonych nieprawidłowościach. Znajduje się on na stronie internetowej UOKiK. Można również powiadomić sprzedawcę lub Inspekcję Handlową. 

Katarzyna Zielińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA