REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego
Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego

REKLAMA

REKLAMA

Każdy projekt unijny składa się z etapu przygotowawczego oraz realizacyjnego. W ramach pierwszego z nich wnioskodawcy przygotowują niezbędną dokumentację związaną z realizacją projektu oraz aplikowaniem o środki unijne oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i decyzje. Czy wydatki poniesione na ten cel można uznać za kwalifikowane?

W ramach projektów inwestycyjnych realizowanych również przy współudziale środków europejskich istnieje konieczność opracowania szeregu dokumentów oraz uzyskania wielu decyzji administracyjnych. W przypadku projektów unijnych dokumentacja wymagana na etapie aplikowania o środki może się różnić w zależności od danego programu operacyjnego w ramach którego realizowane jest przedsięwzięcie. W związku z powyższym przed rozpoczęciem prac nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej konieczne jest staranne zapoznanie się z dokumentami programowymi. Czy w związku z takimi obowiązkami beneficjent projektów unijnych może liczyć na refundacje poniesionych nakładów finansowych?

REKLAMA

Przeczytaj również: MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka koszty poniesione na przygotowanie projektu do realizacji są uznawane za wydatki kwalifikowane. Uznanie kwalifikowalności takich wydatków może nastąpić jednak pod warunkiem zachowania podstawowych zasad obowiązujących we wszystkich programach unijnych tj.

 • zostały poniesiony w okresie kwalifikowalności,
 • są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wspólnotowego oraz prawa krajowego,
 • są zgodne z postanowieniami danego Programu Operacyjnego,
 • są zgodne z kategoriami wydatków wynikającymi z postanowień umowy o dofinansowanie projektu,
 • są niezbędne do realizacji projektu i zostały poniesione w związku z jego realizacją,
 • zostały dokonane w sposób oszczędny,
 • zostały należycie udokumentowane,
 • są zgodnie z postanowieniami instytucji zarządzającej danymi programem.

Podstawowe zasady kwalifikowalności wydatków określają „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. Dokument można pobrać ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego http://www.mrr.gov.pl , z zakładki „Fundusze europejskie”, a dalej „Wytyczne MRR”.

Polecamy: Dotacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projektach innowacyjnych realizowanych w ramach POIG, do wydatków kwalifikowanych w kategorii „przygotowanie projektu” należy zaliczyć koszty poniesione na opracowanie:

 • dokumentacji technicznej, finansowej,
 • studium wykonalności,
 • biznes planu,
 • oceny oddziaływania na środowisko,
 • dokumentacji przetargowa.

Do wydatków kwalifikujących się do unijnego wsparcia należy ponadto zaliczyć opłaty związane z koniecznością uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych na etapie przygotowania projektu czy wniosku o dofinansowanie.

Musimy również pamiętać, o tym że warunki kwalifikowalności wydatków związanych z przygotowaniem projektu mogą być bardziej restrykcyjne w projektach objętych pomocą publiczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA