REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje
MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

REKLAMA

REKLAMA

Do końca września można jeszcze składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jednak firmy, które chcą uzyskać dofinansowanie na informatyzację wspólnych przedsięwzięć typu B2B, również mogą otrzymać dotację - w ramach działania 8.2. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2010.Jakie czynności należy podjąć aby uzyskać dofinansowanie?

W ramach działania 8.2 dotacji podlegają innowacje techniczne (informatyczne) i organizacyjne, umożliwiające realizację procesów biznesowych przynajmniej trzech przedsiębiorstw, w formie elektronicznej. Wydaje się to proste. Wystarczy wprowadzić nowy system informatyczny lub udoskonalić stary i zatrudnić pracowników, którzy będą ten system obsługiwali. Trzeba jednak pamiętać, że dotacje przyznawane są w formie konkursu. Wiąże się z tym szereg kryteriów formalnych i merytorycznych - proponowane rozwiązanie musi spełniać określone wymogi.

REKLAMA

Wymogi, czyli o czym pamiętać przy pisaniu wniosku?

Ubiegając się o wniosek należy pamiętać o szeregu wymogów, które nakłada PARP. Jeżeli chodzi o wymogi formalne - jest ich zaledwie kilka i nie powinny stanowić zbyt dużego ograniczenia dla przedsiębiorców.

Firma musi posiadać siedzibę na terytorium Polski oraz współpracować z dwoma innymi podmiotami na podstawie umów cywilno-prawnych. Czas realizacji zgłaszanego projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy a wprowadzone rozwiązania muszą funkcjonować przez 3 lata od czasu zakończenia projektu. Trzeba też pamiętać, że projekt można rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie - realizowane wcześniej projekty nie podlegają refundacji. 

Przeczytaj również: Startuj z własnym biznesem dzięki unijnej dotacji

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach działania 8.2 dotyczy wydatków kwalifikowanych, czyli tych, które przedsiębiorca ponosi z własnych środków. Uwzględnione w projekcie wydatki kwalifikowane muszą znajdować się na poziomie pomiędzy 20 tys. a 2 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z wymogami przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia 100% środków finansowych na realizację projektu, co musi zostać wykazane przy składaniu wniosku.

REKLAMA

Dofinansowanie będzie wypłacane po zakończeniu każdego z etapów. Warto podkreślić, że w ramach działania 8.2 przedsiębiorców nie ogranicza czas prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski mogą składać także te firmy, które istnieją na rynku dłużej niż rok - mówi Małgorzata Siwek, prezes Wellton Sp. z o.o.

Kwestia kryteriów merytorycznych nie jest już tak oczywista. Sformułowane w sposób ogólnikowy, pozostawiają sporo miejsca na interpretację dla przedsiębiorców, ale również oceniających projekty członków Komisji Konkursowej. Dlatego na każdym etapie planowania i opisywania projektu wnioskodawca powinien zadbać, aby nie pozostawić Komisji żadnych wątpliwości.

Myślenie procesowe, czyli jak to zrobić? 

Stosując się do wszystkich wymogów i kryteriów, nie można zapomnieć, że dotacja stwarza wyjątkową sposobność przeniesienia biznesu na wyższy poziom. Warto pomyśleć o wszystkich szansach które przy okazji dotacji możemy wykorzystać. Aby kompleksowo spojrzeć na potencjalne możliwości, pomocne może okazać się tzw. „myślenie procesowe”.

Polecamy serwis: ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Proces biznesowy obejmuje wszystkie działania i czynniki, które służą osiągnięciu określonego celu. Stosując „podejście procesowe” można spojrzeć szerzej na prowadzoną działalność, traktując praktycznie wszystkie jej aspekty jako procesy. Dzięki temu możliwe jest znalezienie wielu płaszczyzn, które mogą być poddane innowacjom w ramach działania 8.2. Łatwiej również ocenić projekt z punktu widzenia poszczególnych kryteriów. Dodatkową korzyścią myślenia procesowego jest możliwość poprawienia jakości funkcjonowania firmy we wszystkich jej aspektach . Warto również przypomnieć, że podejście procesowe jest jednym z wymogów norm zarządzania ISO, które powszechnie obowiązują w Unii Europejskiej - mówi Małgorzata Siwek.

Myślenie procesowe może być czynnikiem, który umożliwi zgodność zgłaszanego projektu ze wszystkimi wymogami a w efekcie przyznanie dotacji. Pamiętając, że firma to zbiór powiązanych ze sobą procesów, przedsiębiorcy mogą stworzyć innowacyjny oraz kompleksowy projekt zmian. Dla wielu jest to niepowtarzalna szansa wyniesienia firmy na wyższy poziom biznesu, bez nadwyrężania portfela w pełnej kwocie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA