REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kwalifikować zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych
Zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przygotowania dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy projektów unijnych szacują koszty związane ich realizacją i określają tę część wydatków, która ma zostać dofinansowana z UE. Niekiedy na potrzeby realizacji projektu zachodzi konieczność zakupu gruntu lub nieruchomości zabudowanej. Czy taka kategoria wydatków może zostać dofinansowania ze środków wspólnotowych? A jeśli tak to na jakich zasadach?

Podstawy kwalifikowania wydatków, w tym kwalifikowania zakupu gruntu lub nieruchomości zabudowanej w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka określają „Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013”.

REKLAMA

Aktualnie obowiązującą wersję dokumentu można pobrać ze strony internetowej http://www.poig.gov.pl , z zakładki „Dokumenty i wytyczne”.

Zasady kwalifikowania gruntów

W świetle przepisów Wytycznych z dnia 1 kwietnia 2010 roku należy uznać, że wydatki na pokrycie kosztu przeniesienia własności gruntu lub użytkowania wieczystego gruntu kwalifikują się do dofinansowania. Uznanie takich wydatków za kwalifikowane może jednakże nastąpić, pod warunkiem, że:

  • grunt jest niezbędny do realizacji projektu,
  • beneficjent przedstawi opinię rzeczoznawcy majątkowego potwierdzającą, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej gruntu, określonej na dzień nabycia,
  • zbywający złoży oświadczenie, iż w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia grunt nie był współfinansowany ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis,

Koszt przeniesienia własności gruntu lub użytkowania wieczystego gruntu nie może przekroczyć 10 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Przeczytaj również: Jak promować regionalne marki dzięki unijnym funduszom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady kwalifikowania nieruchomości zabudowanej

Zgodnie z przyjętymi zasadami koszty związane z przeniesieniem prawa własności nieruchomości zabudowanej lub użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej można uznać za wydatek kwalifikowany. Jednakże podobnie jak w przypadku gruntów, możliwość zakwalifikowania takiego wydatku do dofinansowania unijnego musi nastąpić pod warunkiem spełnienia następujących przesłanek:

  • nieruchomość jest niezbędna do realizacji projektu,
  • beneficjent przedstawi opinię rzeczoznawcy majątkowego potwierdzającą, że cena nabycia nie przekracza wartości rynkowej nieruchomości, określonej na dzień nabycia,
  • przedsiębiorca przedstawi opinię rzeczoznawcy budowlanego potwierdzającą, że nieruchomość może być używana w określonym celu, zgodnym z celami projektu objętego wsparciem, lub określającą zakres niezbędnych zmian lub ulepszeń,
  • zbywający złoży oświadczenie, iż w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia nieruchomość nie była współfinansowana ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej krajowej lub pomocy de minimis,
  • nieruchomość będzie używana wyłącznie zgodnie z celami projektu objętego wsparciem.

Polecamy serwis: ABC funduszy unijnych

Zakup gruntu może być jedną z kategorii wydatków kwalifikowanych projektu realizowanego w ramach działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym w ramach POIG. Uznanie tego wydatku za kwalifikowany musi nastąpić w zgodzie z zasadami określonymi w Wytycznych oraz pod warunkiem szczegółowego ich opisania we wniosku o dofinansowanie. W przypadku zakupu gruntu dofinansowanie będzie mogło być udzielone wyłącznie w wysokości do 10% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA